Aktualności

Chiny – państwo od środka

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku wraz z uczniami pomorskich szkół, VII LO i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, zapraszają na kolejne warsztaty akademickie z serii Cogito Ergo Sum, tym razem pod tytułem „Chiny – Państwo środka świata?". Warsztaty i prelekcje prowadzone przez specjalistów w dziedzinie sinologii, odbędą się w poniedziałek i wtorek, 30 i 31 marca 2015 r. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 marca. Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka.

Regaty żeglarskie

O tytuł Klubowego Mistrza Polski w Żeglarstwie 2015, w sześciu imprezach odbywających się w Sopocie, Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie, od maja do sierpnia, będzie rywalizowało dwanaście lub osiemnaście zespołów. Na zgłoszenia do udziału w regatach organizatorzy czekają tylko do 15 kwietnia 2015 r.

Tydzień Dobrych Uczynków

Zrobić dobry uczynek wcale nie jest tak trudno. Od 23 do 29 marca 2015 r. trwa w całej Polsce Tydzień Dobrych Uczynków. Jego celem jest promocja bezinteresownych, altruistycznych działań podejmowanych na rzecz środowiska lokalnego. Każdy dobry uczynek zostanie zarejestrowany na Mapie Produkcji Dobra. A więc do dzieła! Pokażmy, że Pomorskie ma wielkie serce!

Karate w Gdańsku

Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku zaprasza na szkolenie, które odbędzie się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, w dniach 28-29 marca 2015 r. Seminarium skierowane jest dla osób, które są na jednym z dwóch poziomów zaawansowania − grupy do 6 kyu oraz grupy od 5 kyu. Zajęcia poprowadzi czołowy autorytet w dziedzinie japońskiego budo i karate tradycyjnego w Polsce i na świecie sensei Włodzimierz Kwieciński 7 Dan ITKF.

Nasz Orlik 2015

Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zorganizowała konferencję pt. „Nasz Orlik 2015 w województwie pomorskim". Była to pierwsza konferencja otwierająca cykl spotkań, które odbędą się w każdym z województw.

Opera Leśna dla całej familii

Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza na cykl koncertów dedykowanych najmłodszej publiczności i ich rodzinom. Pierwsze z serii muzycznych spotkań przeniesie nas do magicznego świata tańca już w niedzielę, 22 marca 2015 r.

Rozgrzewka przed maturą, czyli policzmy to jeszcze raz

Do egzaminów dojrzałości jeszcze trochę czasu, ale na przypomnienie sobie materiału zawsze warto znaleźć trochę czasu. Dlatego właśnie Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, zaprasza wszystkich maturzystów do udziału w intensywnym kursie powtórkowym z matematyki, który odbędzie się w dniach 29-30 kwietnia 2015 r. Zapisy trwają.

Stypendia dla 50 młodych sportowców z Pomorza

Wybitnie uzdolnieni, młodzi sportowcy z Pomorza otrzymali z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka stypendia o łącznej wartości ponad 22 tysięcy zł. Uroczystość odbyła się w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

„Indeksy Neptuna” wsparciem dla lokalnych, młodych talentów

Rusza I edycja programu „Indeksy Neptuna", projektu Galerii Neptun, który ma na celu wsparcie rozwoju młodych uzdolnionych mieszkańców powiatu starogardzkiego. Do 15 kwietnia 2015 r., organizacje pozarządowe, instytucje publiczne czy wspólnoty projektowe mogą aplikować o wsparcie dla młodych talentów w wysokości 2 tysięcy zł.

Z muzyką do serca maluszka

Marzec to początek astronomicznej wiosny, której powiew poczuć można także w ofercie kulturalnej Trójmiasta. Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku od marca zaprasza na koncerty dedykowane mamom i ich pociechom do lat 3. W niedzielę, 22 marca 2015 r. w zaczarowany świat dźwięków zabierze je Królewska Orkiestra Salonowa.

Historie zapisane na taśmie – projekt edukacyjny dla szkół

Gdańska Fundacja Oświatowa oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne zapraszają szkoły ponadgimnazjalne z Trójmiasta do udziału w projekcie filmowym „Opowiedz ich historię". Przedsięwzięcie, które potrwa do 30 kwietnia 2016 r., dotyczy wielokulturowego oblicza Gdańska, a jego celem jest zwrócenie uwagi na obecność różnych narodowości oraz refleksja nad tym, kim byli i są gdańszczanie.

Czas pisać kolejny rozdział historii lotnictwa

Rozpoczął się proces rejestracji do 5. Konkursu Lotów Red Bull. Są to kreatywne zawody dla konstruktorów i pilotów, oczywiście amatorów, którzy chcą wystartować na własnoręcznie zmontowanych obiektach latających. Wybrane drużyny zmierzą się ze sobą 16 sierpnia 2015 r.w Gdyni.

Kuchnia z ikrą

Wspólny projekt, przygotowany przez Stowarzyszenie Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby, został nagrodzony podczas konferencji „Sailing Towards 2020" w Brukseli. Projekt „Kuchnia z ikrą" zdobył uznanie organizatorów i uczestników wydarzenia oraz otrzymał „Nagrodę Najlepszego Projektu".

Sopocki bieg rocznicowy

Sopocka wiosna na 5 jest hasłem pierwszego biegu upamiętniającego Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie organizuje go 14 marca 2015 r., od godz. 10.00.

Pomorska Noc Matematyki

Pomorska Noc Matematyki, która poprzedza przypadający 14 marca Dzień Liczby π, będzie miała miejsce w nocy z 13 na 14 marca 2015 r. Liczne atrakcje przygotowały trójmiejskie uczelnie: w harmonogramie Uniwersytetu Gdańskiego znalazły się m.in. gra miejska „Dzień z życia matematyka", wykłady, warsztaty i mecz matematyczny, Akademia Pomorska w Słupsku proponuje konkursy z nagrodami oraz prezentacje wierszy poświęconych liczbie π, a Politechnika Gdańska organizuje nocowanie w szkołach, wykłady i projekcje filmów o matematyce.

Rozgrywki pasjonatów

Pierwsze w tym roku Szyfry Malarskie odbędą się w sobotę, 14 marca 2015 r. Tym razem poświęcone będą pasjonatom kolekcjonowania. Na spotkanie zaprasza Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie.

Marek Kamiński na szlaku wartości

Ponad 4 tysiące kilometrów, około 100 dni, tyle samo spotkań i pytań o najważniejsze w życiu wartości. Marek Kamiński 16 marca 2015 roku wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Przemierzy Szlak św. Jakuba, znany potocznie jako Camino, po to, by inspirować i skłonić do refleksji.

Tczewskie recytacje

Twoją pasją są występy na scenie? Uwielbiasz recytować czy śpiewać? Jeśli tak, to weź udział 60. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zachęca uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe do udziału w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 24 marca 2015 r.

Tczewskie animacje

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprasza na warsztaty animacji dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzić będą doświadczeni instruktorzy – Robert Turło i Dawid Klein. Pierwsze spotkanie 17 marca 2015 r. o godz. 17.00.

Dni Kariery w Gdańsku

Większość studentów obawia się, jak potoczą się ich losy po studiach. Organizacja AIESEC stawia czoła temu problemowi i od ponad 20 lat organizuje Dni Kariery®, czyli targi pracy, praktyk i staży, które pomagają młodym w rozpoczęciu ścieżki zawodowej. Tegoroczna edycja w Gdańsku odbędzie się 19 marca 2015 r.

Kolejny las-kompas

Uczniowski Klub Sportowy Siódemka z Rumi zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu las-kompas. Wszyscy chętni do udziału w biegach i marszach na orientację z kompasem i mapką w ręku powinni przybyć do miejscowości Gniewowo-Młynki, 15 marca 2015 r., o godz. 10.30.

Pobiegaj w Gdyni

Biegi terenowe. Dlaczego, nie? Stowarzyszenie Aktywni zachęca do udziału w Grand Prix w biegach górskich Gdynia 2015. W sportowych zmaganiach mogą uczestniczyć zarówno dorośli, jak i młodzież. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w Szkolnej pętelce. Rywalizacja zaczyna się 11 kwietnia 2015 r. o godz.11.00.

Warsztaty w chojnickim muzeum

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach zaprasza do udziału w warsztatach plastycznych dla dzieci i młodzieży. Najbliższe zajęcia z cyklu Zanim nadejdzie Wielkanoc odbędą się w Bramie Człuchowskiej, 11 marca 2015 r., od godz. 9.00.

II Pomorski Zjazd Morsów w Łebie

Morsy zapraszają na pożegnanie zimy w Łebie, które odbędzie się 22 marca 2015 r., o godz. 11.00. W programie wiele atrakcji – przemarsz morsów, pojazdów militarnych, czarownic i motocykli, a także kąpiel i uczta morsów, konkursy z nagrodami oraz kącik dla najmłodszych.

O wypadkach i przypadkach na morzu

Pomorski Związek Żeglarski zaprasza na Forum Nauczycieli Żeglarstwa, które odbędzie się 11 marca 2015 r. Prelegentem będzie kapitan Ryszard Różański, który omówi wypadki morskie w portach Trójmiasta w latach 2013-2014. Wstęp wolny.

Olimpiada Solidarności

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii to konkurs mający na celu upowszechnienie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej wiedzy na temat najnowszej historii Polski, przybliżenie polskiego dziedzictwa historycznego i polskiego dorobku kulturowego. W II edycji biorą udział uczniowie z całej Polski. Reprezentanci z 28 pomorskich szkół zmierzą się w etapie wojewódzkim w Gdańsku, 10 marca 2015 r.

Taxminutes, czyli konkurs na podatkowy klip

O podatkach zrozumiale i atrakcyjnie? Dlaczego, nie? Jeśli jesteś studentem i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów, to weź udział w konkursie na „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – taxminutes". Organizatorzy – Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ministerstwo Finansów – na zgłoszenia czekają do 30 kwietnia 2015 r.

Pomorska młodzieżowa liga bilardowa

Pomorski Okręgowy Związek Bilardowy zaprasza dzieci i młodzież z rocznika 1998 i młodszą na pierwszy w tym roku turniej. Liga odbędzie się w Tczewie, 7 marca 2015 r. , o godz. 10.00. Dla najlepszych – puchary oraz nagrody rzeczowe. Wstęp wolny.

Nordic walking wiosną

Wiosną rusza kolejna edycja popularnego cyklu nordic walking. Sympatyków dyscypliny, która w ostatnich latach zanotowała ogromny rozwój i wzrost popularności, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku zaprasza na kolejny sezon. Pierwszy marsz 14 marca 2015 r.

Przegląd Teatrów Wspaniałych – nabór

Rozpoczął się nabór do XIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Doroczne spotkanie zaplanowano od 8 do 12 czerwca 2015 r. Organizator, Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego, czeka na zgłoszenia do 31 marca.