Aktualności

Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

W niedzielę, 19 maja 2019 r. na festiwalu filmów dokumentalnych w Gdyni zaprezentowano film „Erasmus – obywatele Europy" w reżyserii Angeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządu, uczelni wyższych i studentów. Rozmowa krążyła wokół edukacji, demokracji, pracy i uprzedzeń wobec imigrantów.

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

Chcesz podziwiać zmagania katamaranów? Doskonała okazja już w najbliższy weekend w Sopocie

Katamarany klasy A, Nacra 15, Hobie Cat 16, F18 i open będą rywalizować o puchar Sopot Catamaran Cup. Będzie też parada katamaranów. Sportowe zmagania 18 i 19 maja 2019 r.

Ogólnopolski Konkurs Opiekuna Medycznego po raz pierwszy. Znamy laureatów

Nagrody dla najlepszych opiekunów medycznych wręczono w Sztumie 10 maja 2019 r. W konkursie uczestniczyli absolwenci i uczniowie szkół z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i małopolskiego.

Tym razem czas na gdańską Zaspę. Kolejny dzielnicowy Harpuś w Parku Millenium

Dzielnicowa Impreza na Orientację to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do zdrowej aktywności na świeżym powietrzu. Harpuś w Parku Millenium na Zaspie w niedzielę, 12 marca 2019

Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Przez cały weekend 10-12 maja 2019 r. będzie można na własne oczy sprawdzić, jak fundusze europejskie poprawiają jakość życia Pomorzan. Za darmo do zobaczenia będą m.in. zajezdnia trolejbusowa, zakamarki urzędów i niedostępne na co dzień zaplecze PKP SKM. Będą też bezpłatne badania, warsztaty oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

Cztery dni regat najlepszych żeglarzy. Zaczyna się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej

Od 9 do 12 maja 2019 r. w Krynicy Morskiej ścigać się będzie krajowa czołówka żeglarstwa. Wśród żeglarzy obecni będą m.in. brązowa medalistka igrzysk w Londynie w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Noceti-Klepacka oraz wicemistrzowie Europy w klasie 49er Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

Inauguracja sezonu żeglarskiego nad Motławą. Zobacz, co będzie się działo

Nie masz planów na sobotę? Przyjdź na Targ Rybny w Gdańsku i podziwiaj paradę jednostek, które zaprezentują się widzom płynąc w barwnym szyku po Motławie. Będzie też m.in. pokaz ratowniczy i akrobacje nad wodą. Wydarzenie jest symboliczną inauguracją gdańskiego sezonu żeglarskiego Doskonała atrakcja dla dzieci i dorosłych będzie 11 maja 2019 r.

Tablica Bolesława Mazurkiewicza w Gdyni. Wodniacy uczczą wybitnego żeglarza

Na alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w niedzielę, 12 maja 2019 r. zostanie odsłonięta tablica poświęcona Bolesławowi Mazurkiewiczowi. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego.

Taneczna opowieść o podróży nad Bałtyk. Roztańczony Smok Wawelski na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza rodziców, dziadków z dziećmi na niezwykły koncert familijny, który odbędzie się w niedzielę, 12 maja 2019 r. Opowieść o Smoku Wawelskim dostarczy wiele niezapomnianych doznań muzycznych. A po spektaklu będą warsztaty tanecznie dla wszystkich bez względu na wiek.

Wystartowała największa w Polsce konferencja technologiczna Infoshare. W Gdańsku spotyka się ponad 6 tys. uczestników [ZDJĘCIA]

Infoshare to największa w Polsce i środkowej części Europy konferencja technologiczna, która skupia programistów, marketerów, deweloperów, start-uperów i przedstawicieli korporacji. Przez dwa dni wezmą udział w prawie 200 wykładach, warsztatach i debatach o nowych technologiach, marketingu i biznesie.

Szkolenia, warsztaty i pomorska sieć liderów. Pomorskie samorządy nauczą się pomagać imigrantom

Na Pomorze przybywa coraz więcej osób spoza Polski. To głównie Ukraińcy, ale i Białorusini czy Gruzini. Wszyscy mają styczność z urzędnikami. Fundacja Parasol i Stowarzyszenie PORT naucz urzędników jak pomóc imigrantom w integracji z mieszkańcami regionu.

Uważajcie na małych rowerzystów! W całej Polsce wystartowała akcja Rowerowy Maj

Przez cały maj dzieci i nauczyciele będą rywalizowali o liczbę dni, kiedy do szkoły lub przedszkola przyjadą na rowerze. Do zdobycia nowe stojaki rowerowe dla placówek, nagrody rzeczowe, finansowe oraz możliwość wzięcia udziału w specjalnych w warsztatach. Do edycji 2019 zgłosiło się 48 miast i prawie 13 tys. klas.

Weź zagłosuj i wygraj dwumiesięczną podróż po Europie lub wyjazd do Brukseli. Konkurs dla młodzieży

Co trzeba zrobić? Wystarczy namówić jak najwięcej osób do głosowania w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Może być to akcja w mediach społecznościowych lub specjalne wydarzenie. W konkursie mogą wziąć udział osoby między 14. a 21. rokiem życia.

Chcesz poznać rolę plakatu teatralnego? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać plakat teatralny i zrozumieć jego rolę w przedstawieniu. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 12 maja 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Kaszuby Biegają w powiecie puckim. W najbliższą sobotę Krokowska’10

W Żarnowcu, w sobotę, 4 maja 2019 r. o godz. 11.00 wystartuje bieg. Będzie to spotkanie pasjonatów biegania na dystansie 10 km. Zapisy na bieg będą prowadzone również w dniu imprezy.

My tworzymy historię! Lechia Gdańsk wygrała finałowe spotkanie Pucharu Polski z Jagiellonią Białystok

Czy gdańska drużyna pokona rywali z Podlasia i po 36 latach zdobędzie najważniejsze piłkarskie trofeum w Polsce? Finałowe spotkanie piłkarskiego Pucharu Polski rozpocznie się o godzinie 16.00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Biało-zielonych dopingować będzie co najmniej kilkanaście tysięcy kibiców.

Z mapą przez Dolinę Samborowo. Rodzinne Gry Parkowe na Orientację już w najbliższą niedzielę

Dzielnicowa impreza na orientację to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do zdrowej aktywności na świeżym powietrzu. Rodzinne spotkanie w Dolinie Samborowo w Trójmiejskim Parku krajobrazowym w najbliższą niedzielę, 5 maja 2019 r.

Gwiazdy czarnego sportu pojadą w Gdańsku. Memoriał im. Zbigniewa Podleckiego i turniej par o Puchar Prezydenta Gdańska

Czternastu obecnych i byłych reprezentantów Wybrzeża Gdańsk pojedzie w wyjątkowym turnieju. Każdy z duetów reprezentować będzie inną dzielnicę Gdańska. Żużlowe emocje już w środę 1 maja 2019 r.

Zobacz, co zmieniło się na Pomorskich Trasach Rowerowych w ostatnich miesiącach

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace na drogach rowerowych w całym województwie. Powstają zupełnie nowe ścieżki, a te stare są modernizowane. Część z nich jest już dostępna dla rowerzystów, a część lada chwila będzie ukończona. Zobacz, jakie nowe rowerowe miejsca w Pomorskiem warto odwiedzić w długi majowy weekend.

Gorąca debata na sesji sejmiku nad protestem nauczycieli. Skandaliczne słowa radnego PiS

Podczas sesji sejmiku 25 kwietnia 2019 r. radni przyjęli stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej, która poparła strajk nauczycieli. Rada sprzeciwia się obniżaniu wartości zawodu nauczyciela i podkreśla, że nauczyciele i pracownicy oświaty walczą przede wszystkim o dobrą edukację dla każdego polskiego ucznia.

Naucz dzieci programowania, seniorów odbierania poczty e-mail i wygraj nagrody [KONKURS]

Chodzi o to, by możliwie najwięcej osób dowiedziało się, co dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Można zorganizować warsztaty, spotkania lub zabawę. Najważniejsze, by wydarzenie odbyło się między 11 a 19 maja 2019 r.

Zobacz nowoczesne przystanie i zabytkową zaporę wodną. III Wielki Spływ Kajakowy Brdą [ZAPISY]

Spływ odbędzie się w sobotę 18 maja 2019 r. 11-kilometrowym odcinkiem Brdy od przystani kajakowej w Czernicy do zapory w Mylofie. Będzie można zobaczyć, jak zmienił się krajobraz Borów Tucholskich po sierpniowej nawałnicy w 2017 r. To również okazja, by podziwiać zabytkową zaporę wodną w Mylofie oraz przyjrzeć się nowym przystaniom kajakowym na pomorskich szlakach.

Zaprojektuj wyjątkową machinę latającą i poszybuj nią jak najdalej. Red Bull Konkurs Lotów wraca do Gdyni

Po czterech latach przerwy znów będzie można podziwiać machiny latające skonstruowane przez amatorów. 4 sierpnia 2019 r. na Skwerze Kościuszki odbędzie się finał Konkursu Lotów Red Bull. Zgłoszenia latających drużyn przyjmowane są do 14 maja 2019 r.

Czy wiesz, jaki wpływ na nasz mózg ma muzyka? Przyjdź na spotkanie do Kawiarni Naukowej w Sopocie

Dlaczego gust muzyczny kształtuje się, zanim skończymy 20 lat? Dlaczego – chorując na chorobę Alzheimera – nie zapominamy piosenek, których słuchaliśmy jako nastolatkowie?

Pomorska Rada Oświatowa murem za nauczycielami. Wydała oświadczenie w sprawie strajku

Podczas siódmego posiedzenia Pomorskiej Rady Oświatowej 18 kwietnia 2019 r. jej członkowie przyjęli specjalne stanowisko, które dotyczy protestu nauczycieli. Rada wyraziła w nim sprzeciw wobec obniżania wartości zawodu nauczyciela. Jednocześnie zaapelowała do rządu o porozumienie i przyjęcie postulatów nauczycieli.

Strajk nauczycieli trwa. Gimnazjaliści mimo to piszą egzaminy

Do końca nie było pewne, czy we wszystkich szkołach uda się skompletować komisje egzaminacyjne. Większość placówek deklaruje jednak, że mimo protestu, egzamin gimnazjalny odbywa się zgodnie z planem. W środę młodzież pisze sprawdziany z języka polskiego oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Jeśli nie chcesz zgubić się w mieście, naucz się, jak odczytywać mapy. Najbliższa okazja w niedzielę w Matemblewie

Dla chętnych do wyboru są cztery trasy. Umiejętności można sprawdzić podczas rywalizacji w niedzielę, 14 kwietnia 2019 r. w Matemblewie podczas Rodzinnych Gier Parkowych na Orientację.

Osiem drużyn, 24 mecze i dwa dni sportowych emocji. Olivia Cup, czyli święto młodzieżowego hokeja w Gdańsku już w weekend

Ponad 150 młodych hokeistów z Polski, Rosji i Litwy przyjedzie do gdańskiej hali Olivia. W zeszłym roku wygrała drużyna rosyjska. Czy w tym roku zwycięski puchar zdobędą hokeiści z Pomorza? Hokejowy turniej Olivia Cup zostanie rozegrany 13 i 14 kwietnia 2019 r.

Po raz pierwszy w Miastku. Dołącz do uczestników 57. Harpaganu

Jeździsz na rowerze, a może maszerujesz? To rajd dla ciebie. Zapisz się i wystartuj. Każdy znajdzie dla siebie dystans. Wydarzenie rozpocznie się 12 i potrwa do 14 kwietnia 2019 r.