Aktualności

V Forum Pomorskiej Edukacji

„My – Obywatele. Pomorski Model Edukacji Obywatelskiej" to hasło V Forum Pomorskiej Edukacji. 9 listopada 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uczestnicy dyskutują o tak cenionych na Pomorzu wartościach uniwersalnych: regionalności, wielokulturowości i obywatelstwie. Również podczas forum marszałek Mieczysław Struk podpisze ze wszystkimi powiatami umowy o wartości 362 mln zł na projekty wsparcia szkolnictwa zawodowego w regionie. Na koniec spotkania po raz pierwszy w historii samorządu przyznany zostanie tytuł Nauczyciela Pomorza.


Pływanie, bieganie i jazda na rowerze w Stężycy

Morderczy wyścig z czasem i własnymi słabościami, a także duża dawka adrenaliny tak w wielkim skrócie można opisać Garmin Iron Triathlon 2017. Uczestnicy mają do wyboru jeden z dwóch dystansów: 1/4 Ironmana (950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze, 10,55 km biegania) lub o połowę krótszy 1/8 Ironmana. Czwarty etap odbędzie się w Stężycy,w niedzielę, 2 lipca 2017 r. Zapisy ruszyły.


Warsztaty nordic walking w Alternatorze

Chcesz zacząć uprawiać sport? Marzysz o szczupłej sylwetce? Może pragniesz poprawić kondycję? Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby są warsztaty nordic walkingu, które odbędą się w gdańskim Alternatorze sobotę, 26 listopada 2016 r. Zajęcia poprowadzi instruktorka Joanna Rogowska. Wstęp – wolny.


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ludomira Mączkę

Na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni w czwartek, 10 listopada 2016 r. zostanie odsłonięta tablica poświęcona Ludomirowi Mączce, geologowi, podróżnikowi i żeglarzowi, który na jachcie Maria opłynął świat.


Nocny rajd na orientację w Lubocinie

Lubocino, w gminie Krokowa, w nocy z 26 na 27 listopada 2016 r. stanie się areną zmagań miłośników imprez na orientacje, którzy lubią ekstremalne doznania. Chętni będą mogli przemierzyć trasę pieszo (15 lub 20 km) lub na rowerach (50 km). Rajd skierowany jest do osób, które pragną spróbować swoich sił w nocnych imprezach na orientację, jak i dla doświadczonych zawodników, dla których dzienne imprezy nie są wystarczające.


Wyjątkowa szansa: wolontariat sukcesu dla nastolatków

Polacy bardzo chcą dzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Dlatego tak bardzo potrzeba wolontariuszy, którzy w tym pomogą. Banki Żywności proponują młodym ludziom wyjątkowe doświadczenie, które uczy skuteczności: udział w prowadzeniu Świątecznej Zbiórki Żywności w dniach 25-27 listopada 2016 r.


Zagłosuj na najpopularniejszego sportowca 2016

Podczas 70-lecia działalności Ludowych Zespołów Sportowych w Skarszewach, w piątek, 25 listopada 2016 r. zostaną ogłoszone wyniki XVII Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów LZS województwa pomorskiego w 2016 r. Internauci mogą głosować na swojego faworyta.


Wysłuchaj baśni dla dzieci i dorosłych w Teatrze w Oknie

Sztuka opowiadania baśni jest jedną z najstarszych, przypisanych człowiekowi zdolności. Wskrzeszając baśnie, klechdy, szepty, plotki i przypowieści z całego świata Łowcy Słów, Grupa Opowiadaczy zaprasza w egzotyczne podróże ze słowem do Teatru w Oknie 26 i 27 listopada 2016 r. Baśnie opowiedzą dla dzieci i dorosłych w ramach cyklu Muzobajanie.


Rodzinne zwiedzanie Szekspirowskiego

Pragniesz przybliżyć dziecku kulturę? A może lubisz nowoczesną architekturę i chcesz pokazać ją synowi lub córce? Gdański Teatr Szekspirowski, raz w miesiącu, zaprasza na rodzinne zwiedzanie. Tematem najbliższego spaceru, który odbędzie się w niedzielę, 27 listopada 2016 r., będą sceny teatralne z przełomu XVI i XVII w. Obowiązują zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona.


Pomorskie mistrzostwa w kolarstwie przełajowym

Finałowa runda Gdańskiego Touru Bikerów, stanowiąca jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w kolarstwie przełajowym, odbędzie się w Gdańsku, niedzielę, 13 listopada 2016 r. Zawody wyłonią mistrzów okręgu.


Gdyński maraton na orientację

Pomorski Okręgowy Związek Biathlonu zaprasza na XVI Gdyński Maraton na Orientację pt. Spiros, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2016 r. W piątek wieczorem, 18 listopada na trasy 25 i 42 km wyruszą piechurzy, którzy zmagać się będą z pagórkowatym terenem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego po zmroku. Zaś w sobotę od rana, 19 listopada swoich spróbują sił rowerzyści na dystansach 20 i 50 km.


Jesienne treningi MTB

Każdy, kto chce doskonalić swój warsztat kolarski pod okiem fachowców, powinien zarezerwować czas w niedziele. Treningi MTB to jedna z pozycji programu Aktywuj się w Gdańsku, skierowana do tych, którzy zaczynają przygodę z kolarstwem, chcą aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, poznać nowe ścieżki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz podstawy jazdy na rowerze od strony technicznej. Zajęcia prowadzą utytułowani zawodnicy – Bartosz i Robert Banachowie.


Stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej w sprawie planowanych zmianach w systemie edukacji

Pomorska Rada Oświatowa, pod przewodnictwem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, podczas posiedzenia 3 listopada 2016 r. przyjęła stanowisko dotyczące proponowanych zmian w systemie oświaty. Publikujemy je poniżej.


Gdyńskie lodowisko już otwarte

Zimowy klimat w środku pięknej, złotej jesieni można poczuć wybierając się na sztuczne lodowisko w Gdyni. Zakończenie sezonu nastąpi 28 lutego 2017 r.


Pomorska Rada Oświatowa o planowanych zmianach w edukacji

3 listopada br. o godz. 10.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie 3. Posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej poświęcone w całości planowanym oraz wprowadzonym zmianom w systemie oświaty.


Kulinarne inspiracje ze szkolnej ławki

Rusza druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje". Uczniowie w jego trakcie poznają zasady prawidłowego odżywiania i przygotowywania posiłków, których podstawą są produkty zbożowe. Ponadto, będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Zgłoszenia trwają do 5 grudnia 2016 r.


Wędkarskie zawody w Łebie

Zawody o puchar burmistrza Łeby z cyklu grand prix Polski w wędkarstwie morskim z łodzi dryfujących na przynęty sztuczne odbędą się w piątek i sobotę, 4 i 5 listopada 2016 r.


Bajkowa biblioteka

Z myślą o najmłodszych czytelnikach Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała cykl spotkań, podczas których będą czytane bajki. Spotkania dla dzieci w wieku 4-6 lat odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca. Najbliższe odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2016 r. w filii przy ul. Podkarpacka 1.


Wojownicy na gdańskiej plaży

Finał tegorocznego cyklu biegów zadaniowych Warriors Run odbędzie się na plaży w Gdańsku-Brzeźnie 11 listopada 2016 r. Jest to doskonała okazja, aby pod okiem weteranów misji w Afganistanie i Iraku oraz żołnierzy GROM, zakończyć cykl i uczcić Święto Niepodległości.


Orientuj się w Pieckach-Migowie

Bractwo Przygody Almanak zaprasza na kolejną w tym roku edycję Trójmiejskich Gier Parkowych, która odbędzie się w Pieckach-Migowie, w niedzielę, 6 listopada 2016 r. Wydarzenie to jest prostą i przyjemną imprezą na orientację łączącą leśny spacer z przygodą poszukiwania skarbów.


Pokonaj siebie, weź udział w duathlonie w Łebie

Jesteś zapalonym biegaczem? A może wolisz jazdę na rowerze? Bez względu na dyscyplinę, którą preferujesz, możesz wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu rozgrywanym na dwóch dystansach. Duathlon na Wydmach w okolicy Łeby wystartuje w sobotę, 5 listopada 2016 r. Dodatkową imprezą organizowaną równolegle jest maraton MTB odbywający się na trasie mini i mega.


A ty co wiesz o naszych żaglowcach…?

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza szkoły i organizacje młodzieżowe do udziału w konkursie wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generale Zaruskim. Nagrodą jest rejs na Zawiszy. Zgłoszenia trwają do 30 stycznia 2017 r.


Naukowe miksowanie z Heweliuszem

Myślisz, że dźwięku nie da się ugryźć? Chciałbyś posłuchać jak bęben wybija rytm twojego serca, a może chcesz wykrzyczeć się do woli i sprawdzić siłę swojego głosu? Jeśli tak, to koniecznie odwiedź Centrum Hewelianum, w którym od listopada uruchomiona zostanie nowa wystawa interaktywna „Wmiksuj się!"


Gdańsk animowany dla dorosłych i dzieci

120 filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz koncert do animowanego filmu niemego – tak w skrócie zapowiada się tegoroczne święto kreskówek i nie tylko. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych, który w Gdańsku gości już po raz piąty, potrwa od 3 do 6 listopada 2016 r.


Poetyckie podróże po Kaszubach – konkurs

Poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej – to cele konkursu „Poetyckie podróże po Kaszubach". Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych. Można w nim wystąpić w części dla recytatorów, można przesłać własny wiersz do oceny. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 10 listopada 2016 r.


O historii Stoczni Gdańskiej w ECS

Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Muzeum Morskie oraz NSZZ „Solidarność" zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Historia Stoczni Gdańskiej", która odbędzie się 3 i 4 listopada 2016 r. w siedzibie ECS.


Zapisz się do gdyńskiego półmaratonu

Lubisz biegać bez względu na pogodę? Jeśli tak, to już teraz zapisz się do udziału w drugiej edycji Gdynia Półmaratonu. Organizatorzy przygotowali 8000 pakietów startowych. Pierwszy 1000 objęty jest promocją. Zawody odbędą się w niedzielę, 19 marca 2017 r.


Zorientuj się na Oruni

Bractwo Przygody Almanak zaprasza na kolejną w tym roku edycję Trójmiejskich Gier Parkowych, która odbędzie się w parku oruńskim, w niedzielę, 30 października 2016 r. Wydarzenie to jest prostą i przyjemną imprezą na orientację łączącą leśny spacer z przygodą poszukiwania skarbów.


Jak rozmawiać o uczuciach – warsztaty dla dzieci i rodziców

Wyrażanie miłości, wdzięczności i wzruszenia nie jest łatwe ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Na szczęście można nauczyć się rozmawiać o uczuciach. Co więcej, można także – a nawet trzeba – nauczyć się je okazywać. Jak? O tym porozmawiać będzie można w Sopocie, 28 października 2016 r., podczas warsztatu „Co mamy dla Mamy". Eksperci wprowadzą dużych i małych uczestników w tajniki dobrej komunikacji.


Biblioteka na Żabiance zaprasza na Sierotkę Marysieńkę

Czy warto słuchać starszych? Co się dzieje, gdy dziecko jest nieposłuszne? Czy Marysieńka wykona powierzone jej zadanie? Odpowiedzi na te pytania znajdą dzieci, które w filii przy ul. Gospody 3 b w piątek, 28 października 2016 r. obejrzą przedstawienie „O Sierotce Marysieńce". Na spektakl Teatru Fantazja zapraszają Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Radą Dzielnicy Żabianka.