Aktualności

Planszowe nowości, wystawy i strefa testerów gier. Przed nami targi Gra i Zabawa

Będzie można zagrać w prawie trzy tysiące kultowych planszówek, sprawdzić premierowe wydania gier oraz zobaczyć wystawę mozaik z czterech tysięcy kostek Rubika. Festiwal Gramy oraz targi Gra i Zabawa już w najbliższy weekend – 23 i 24 listopada 2019 roku w Gdańsku.

Kolejna okazja do sprawdzenia umiejętności czytania map i poruszania się w terenie. Tym razem Harpuś w niedzielę w Oliwie

Dla uczestników aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu są do wyboru cztery trasy o różnych stopniach trudności. Każdy, kto wystartuje 24 listopada 2019 r., znajdzie odpowiednią dla siebie.

Poznaj gdańską dzielnicę Chełm i baw się w szukanie punktów. Dzielnicowy Harpuś w najbliższą niedzielę

Interesujące tereny w okolicy Zbiornika Madalińskiego na gdańskim Chełmie. Do tego aktywność na świeżym powietrzu i wspaniała zabawa. Tak jest tylko podczas Dzielnicowej Imprezy na Orientację Harpuś. Najbliższy już 17 listopada 2019 r.

W hołdzie Pawłowi Adamowiczowi pobiegną przez Gdańsk. AmberExpo Półmaraton Gdańsk

Trzy różne dystanse, biegi dla dzieci, a do tego nocny bieg na 10 km. Wszystko poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Szósta edycja AmberExpo Półmaraton Gdańsk w ten weekend 16-17 listopada 2019 r.

Gdynia uczci 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Żeglarska parada ulicami miasta

W poniedziałek, 11 listopada 2019 r. w samo południe wyruszy ulicami Gdyni Wielka Parada Niepodległości. Po raz kolejny wezmą w niej udział żeglarze.

Z mapą do Hevelianum, czyli świąteczny Harpuś na Górze Gradowej

Święto Niepodległości można spędzić nie tylko na Paradzie Niepodległości. Lubiący aktywność na świeżym powietrzu nie mogą przegapić kolejnej edycji imprezy na orientację Harpuś. Tym razem, 11 listopada 2019 r. na odkrywców czekać będą okolice Góry Gradowej.

O Puchar Niepodległości, czyli hokejowe zmagania w wyjątkowym turnieju. Euro Ice Hockey Challenge

Trzy dni zmagań, cztery zespoły i pasjonująca walka na lodowej tafli gdańskiej hali Olivia. W zawodach Euro Ice Hockey Challenge wystartują drużyny Polski, Węgier, Włoch i Japonii. Dwa dni zmagań już za nami. W niedzielę 10 listopada poznamy zwycięzcę turnieju.

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku...

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

Nie masz pomysłu na długi listopadowy weekend? Zobacz nasze propozycje

1 listopada jest dniem, w którym tradycyjnie odwiedzamy groby zmarłych. Jednak pierwszy listopadowy długi weekend to nie tylko okazja do wizyty na cmentarzu. W piątek, sobotę i niedzielę będzie można pójść na wyjątkowe koncerty, specjalne pokazy filmowe i zagrać w ulubione planszówki.

Dwie pomorskie uczelnie wyróżnione w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Chodzi o PG i GUMed

Politechnika Gdańska zajęła drugie, a Gdański Uniwersytet Medyczny siódme miejsce. Te dwie uczelnie badawcze znalazły się w 10. najlepszych szkół wyższych w Polsce. Uzyskanie tego statusu to potwierdzenie prowadzenia na wysokim poziomie prac naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych. Umożliwia też konkurowanie z czołowymi ośrodkami w Europie i na świecie.

Nowy teren i nowa mapa to zupełnie nowa przygoda. Harpuś zagości w Parku Steffensów

Jakie ciekawostki kryje Park Steffensów? Przekonaj się sam podczas kolejnej edycji imprezy na orientację Harpuś. Szukanie punktów ukrytych w parku już w niedzielę 3 listopada 2019 r.

Nowe centrum połączy przedszkolaków z seniorami. W Gdańsku powstało wyjątkowe miejsce opieki

W piątek, 25 października 2019 roku na gdańskim Ujeścisku otwarte zostało Centrum Opieki Serenus. To dom dla osób starszych, obok którego działa także przedszkole. Dzięki temu pokolenia mogą na co dzień spędzać ze sobą czas i uczyć się od siebie.

Z mapą po przygodę. Tym razem poznasz gminę Kolbudy, bo Harpuś zagości w Bąkowie

Jakie ciekawostki kryją okolice Bąkowa? Przekonaj się sam podczas kolejnej edycji imprezy na orientację Harpuś. Szukanie punktów ukrytych w lesie już w niedzielę 27 października 2019 r.

Sześć biegów, a każdy na dystansie 5 km. Jesienno-zimowa edycja City Trail w Gdańsku już w niedzielę

Dla dorosłych przygotowano dystans 5 km, a dzieci i młodzież mogą wybrać od 300 m do 2 km. Pierwszy w tej edycji bieg odbędzie się w niedzielę, 27 października 2019 r. w okolicach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Na Pomorzu młodzież ma najlepsze w Polsce wsparcie na rynku pracy. Na czym ono polega?

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku otrzymał nagrodę główną oraz tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych w ogólnopolskim konkursie na najlepsze działania instytucji rynku pracy skierowane do młodzieży. Docenione zostały spotkania dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wzięło w nich udział prawie 6 tys. osób.

Nowa propozycja dla dzieci i ich rodziców. Warsztaty muzyczne połączone z plastyką na Ołowiance

Twoje dziecko ma talent muzyczny? Wiesz, jak go rozwinąć? Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na wyjątkowe zajęcia dla dzieci oparte o program Pomelody. Jeszcze o nich nie słyszałeś? Przyjdź, dołącz do nas i pobaw się muzyką. Pierwsze zajęcia w ramach Muzykalnego maluszka we wtorek, 15 października 2019 r. Zajęcia trwają do czerwca 2020 r.

Nauczycielem Pomorza 2019 został Robert Cyrta, pasjonat teatru i nauczyciel historii. Kto jeszcze dostał wyróżnienie? [WYNIKI]

Prowadzi innowacyjne programy teatralne dla uczniów, walczy z dopalaczami wśród młodzieży i jest instruktorem harcerskim. To w skrócie Nauczyciel Pomorza 2019 – Robert Cyrta z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku. W piątek, 11 października 2019 r. nagrody najlepszym nauczycielom z Pomorza wręczył członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Nie siedź w domu tylko spędź sobotę na sportowo. Jesienna edycja piłkarskiego turnieju Do Przerwy 0:1

Naprzeciw siebie staną sześcioosobowe drużyny, a mecze będą rozgrywane w duchu fair-play. Pierwszy gwizdek o godzinie 10.00 w sobotę 12 sierpnia 2019 r. Będą nie tylko sportowe emocje, ale również warsztaty profilaktyki uzależnień.

Co skrywa Wronia Góra w Gdańsku? Szukaj punktów Parkowych Rodzinnych Gier na Orientację i poznaj historię Aniołków

Gra na orientację i spacer z przewodnikiem. Do tego atrakcje dla najmłodszych. Wszystko z okazji imienin dzielnicy. Rodzinne Parkowe Gry na Orientację w niedzielę, 13 października 2019 r.

Zatokę Gdańską w ten weekend opanują klasyczne żaglówki z drewna i ze stali. Zlot Jachtów z Duszą

W zlocie weźmie udział ponad 300 żeglarzy na 40 jachtach o klasycznych konstrukcjach, które zaprezentują się podczas specjalnej parady na wodach Zatoki Gdańskiej. Będzie można je podziwiać z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni między 11 a 13 października, zwiedzać oraz wziąć udział w koncercie szantowym.

Kolejna sobota pod znakiem Harpusia. Miłośnicy map spotkają się tym razem na Oruni Górnej

Potrafisz czytać mapy, a może dopiero chcesz zdobyć taką umiejętność? Jeśli nie masz planów na najbliższą sobotę, weź udział w imprezie na orientację 12 października 2019 r. Z mapą będą mogli zmierzyć się najmłodsi i trochę starsi. Organizatorzy zapraszają też rodziny z dziećmi.

Polska szkoła przed strajkiem włoskim. Czy jest szansa na poprawę sytuacji w edukacji?

O trudnej sytuacji w szkole, chaosie prawnym i organizacyjnym, problemach z finansowaniem i zarobkach nauczycieli rozmawiali w piątek, 4 października 2019 roku na Politechnice Gdańskiej uczestnicy Pomorskiej Samorządowej Debaty Edukacyjnej. Uczestnicy spotkania określili kierunki rozwoju edukacji w naszym regionie.

Dla tych co lubią kolarstwo górskie i przełajowe biegi. Trzeci Cross Duathlon Gdańsk w najbliższą sobotę

10 kilometrów biegu i 12 km jazdy górskim rowerem. A wszystko to w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W sobotę 5 października 2019 r. walczyć będą uczestnicy Cross Duathlon Gdańsk.

Masz kompas oraz mapę i musisz odnaleźć punkty. Rajd na orientację Jesienny Tułacz 2019 już w najbliższy weekend

Cztery trasy dla pieszych i jedna dla rowerzystów. Liczy się udział i dobra zabawa. Jesienny Tułacz to doskonała okazja do spędzić aktywnie czas wśród pięknej jesiennej przyrody okolic Przywidza. Impreza odbędzie się w nocy 5 na 6 października 2019 r.

Jedna z największych żeglarskich imprez w Polsce, czyli 68. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej już w sobotę

Kilkuset żeglarzy i prawie sto jednostek wystartuje w 68. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej w sobotę, 5 października 2019 r. W regatach mogą uczestniczyć jednostki regatowe, turystyczne i sportowe, a zwycięża po prostu pierwszy jacht na mecie. Gwarantuje to australijska formuła zawodów.

Biegowa niedziela na Osowej. Kolejna edycja Harpusia przed nami

Nie masz planów na niedzielę? Może weźmiesz udział w imprezie na orientację już 6 października 2019 r. Z mapą będą mogli zmierzyć się najmłodsi i trochę starsi. Organizatorzy zapraszają też rodziny z dziećmi. Tym razem uczestnicy spotkają się na Osowej.

Będzie pogoń za lisem i mobilne muzeum. Takie atrakcje tylko podczas festynu w Barnowie

Dziewiąta już edycja Hubertusa odbędzie się tradycyjnie w stajni w Barnowie w sobotę, 5 października 2019 r. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Jedną z nich będzie mobilne muzeum Tour de Pologne.

Szukaj punktów w niedzielne przedpołudnie. Dzielnicowy Harpuś w Kiełpinie Górnym

Cztery trasy do wyboru, wspaniałą zabawa wśród jesiennej przyrody i okazja do poznania kolejnej dzielnicy Gdańska. W niedzielę, 29 września Rodzinne Parkowe gry na Orientację zagoszczą w Kiełpinie Górnym.

Czy zwierzęta w zoo mogą być szczęśliwe i śpiewać? Najmłodsi wraz z opiekunami przekonają się o tym w niedzielę na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza dzieci do Muzycznego Zoo. Koncert familijny, podczas którego miś zaśpiewa o miodku, a pszczółka o lataniu odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w samo południe.

Niezwykła lekcja aktywności obywatelskiej. Zachęcali do udziału w eurowyborach i wyjechali do Brukseli

W konkursie „Weź zagłosuj udział wzięło 137 uczniów z Pomorza. Nagrywali piosenki, rozdawali babeczki i prowadzili kampanie w mediach społecznościowych. W ten sposób zachęcali do głosowania w majowych eurowyborach i pokazywali znajomym oraz rodzinie, jakie korzyści daje członkostwo Polski w UE. Zwycięska trzydziestka w nagrodę pojechała do Brukseli. Zwiedzali nie tylko miasto, ale przede wszystkim Parlament Europejski.