Aktualności

Mistrzostwa Kaszub oldbojów

Na Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie w sobotę, 19 marca 2016 r. odbędą się pierwsze mistrzostwa Kaszub dla oldbojów 35 + o puchar przewodniczącego pomorskiego LZS. W zawodach wezmą udział m.in. byli zawodnicy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.


Spotkanie z Macedonią i Samograjkami

Literacka podróż do Macedonii, podczas której dzieci poznają baśnie i sztukę Macedonii to propozycja Klubu Siedmiu Przygód na sobotę, 20 lutego 2016 r. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, w niedzielę, 21 lutego 2016 r. rozpoczyna się nowy cykl warsztatów muzycznych, który wprowadza najmłodszych w świat dźwięków i zachęca do współtworzenia muzyki.


Segreguj, odzyskuj… rysuj i wygrywaj!

Stowarzyszenie Tilia zaprasza uczniów z pomorskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie na komiks „Masz wybór segreguj, odzyskuj – odpady opakowaniowe". Prace przyjmowane są do 31 marca 2016 r. Patronat honorowy nad konkursem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Śniegołazy nocą

Akademicki Klub Kadry GDAKK zachęca do udziału w XI edycji Śniegołazów, czyli długodystansowego, pieszego nocnego rajdu terenowego, który odbędzie się w nocy 27/28 lutego 2016 r. Uczestnicy przejdą 50,5 km odcinek pieszego szlaku kaszubskiego, który należy do jednych z najtrudniejszych tras turystyki na Kaszubach. Wyruszą dwie grupy – o tej samej godzinie, lecz z przeciwnych stron – jedna z Kartuz do Skorzewa, druga z Skorzewa do Kartuz.


Ciemno na orientację w Gdańsku

Miłośników przygód na orientację czeka nie lada gratka. W najbliższą sobotę, 20 lutego 2016 r., odbędzie się druga edycja marszu. Jak sama nazwa wskazuje impreza odbędzie się w scenerii nocnej.


Gdański City Trail

Piąte zawody z cyklu Grand Prix City Trail odbędą się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku w niedzielę, 14 lutego 2016 r.


11. Kaszub Cup

Na Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie w sobotę, 13 lutego 2016 r. odbędzie się 11. Ogólnopolski Turniej Kaszub Cup. W sportowych zmaganiach wezmą udział zespoły z rocznika 199/2000, które w rywalizować będą o statuetkę Burczybasa.


Pamięć ocalona… w Bibliotece Wojewódzkiej

Stowarzyszenie Kultura Polska w Le Mans (Francja) Pedagogiczna Biblioteka Wojewodzka w Gdańsku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku zapraszają na prelekcję pod tytułem „Pamięć ocalona. Powstanie Armii Polskiej we Francji w latach 1917-1919", którą z okazji 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem wygłosi Alicja Trojanowska-Duluc, w Gdańsku, 18 lutego 2016 r.


Kawiarnia Naukowa i wyzwania dla ekologii

Nadszedł czas na kolejne spotkanie Kawiarni Naukowej, realizowane w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tym razem wykład pod tytułem „Trwałe zanieczyszczenia organiczne w ekosystemach wodnych. Problemy i wyzwania dla analityka." wygłosi prof. Jacek Namieśnik z Politechnika Gdańska. Wykład odbędzie się w czwartek, 25 lutego 2016 r., w Sopocie.


Stypendia dla 400 uczniów z Pomorza

We wtorek, 9 lutego 2016 r., odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów dla 400 uczniów – uczestników współfinansowanego ze środków europejskich projektu „Pomorski program pomocy stypendialnej 2015/2016 i 2016/2017". W spotkaniu udział wzięli marszałkowie Mieczysław Struk i Krzysztof Trawicki.


Fit Festival

Zdrowie i uroda, a wszystko to połączone ze sportową rywalizacją – tak w wielkim skrócie przebiegać będzie kolejna edycja Fit Festivalu. Wydarzenie to odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Międzynarodowych Targów Gdańskich SA AmberExpo, w dniach 26 do 28 lutego 2016 r. Fit Festival został objęty patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka.


Szachowe mistrzostwa młodzików

Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy, już po raz trzeci, organizuje Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 w szachach. Zawody odbędą się w Jastrzębiej Górze od 27 lutego do 6 marca 2016 r. Będą w nich brały udział dzieci, które uzyskały awans w makroregionach. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka.


4. edycja Kaszuby biegają

Wszystkich miłośników biegania oraz aktywnego spędzania czasu zainteresuje możliwość udziału w dwunastu niezależnych biegach w ramach cyklu Kaszuby biegają 2016. Imprezy te odbywać się będą w różnych miejscowościach województwa pomorskiego od kwietnia do października 2016 r., a minimalny dystans to ok. 10 km. Wydarzenie rozpocznie się prologiem w Chwaszczynie, w sobotę, 12 marca 2016 r.


Pierwsze posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej nowej kadencji

W poniedziałek, 8 lutego 2016 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej II kadencji, jedynej tego typu rady w Polsce o zasięgu wojewódzkim. W spotkaniu udział wzięli marszałek Mieczysław Struk, pełniący funkcję przewodniczącego oraz wicemarszałek Krzysztof Trawicki.


Zapisz się na drugą edycję TriCity Trail

Lubisz biegać, ale brakuje Ci motywacji? A może spróbujesz biegać w grupie? Właśnie ruszyły zapisy do organizowanego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym biegu górskiego na dystansie 80 km. Druga edycja zawodów TriCity Trail odbędzie się w niedzielę, 10 lipca 2016 r. Zapisy już trwają.


Postne ferie w Swołowie

Ferie zimowe w Pomorskiem tuż, tuż... A prawie miesiąc po nich będzie Wielkanoc. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przygotowało specjalną ofertę łączącą wypoczynek z edukacją regionalną dedykowaną uczniom. Najmłodsi i trochę starsi będą mogli wziąć udział w warsztatach zdobienia jajek metodą batiku oraz gotowaniu tradycyjnego żurku z jajkiem na starej kuchni kaflowej w chałupie pomorskiego chłopa.


Itaka Ironkids

Zamiłowanie do sportu najlepiej budować od najmłodszych lat. Idea ta przyświeca organizatorom Itaka Ironkids – pierwszych w Polsce zawodów dla dzieci i młodzieży na licencji World Triathlon Corporation. Rywalizacja odbędzie się w ramach Herbalife Ironman 70.3 Gdynia w piątek, 5 sierpnia 2016 r. Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych czekają bony wakacyjne. Zapisy do udziału dzieci i młodzieży już trwają.


Ferie zimowe 2016 w województwie pomorskim

Upragnione, wyczekiwane, utęsknione – zimowe ferie już tuż, tuż. W tym roku uczniowie z województwa pomorskiego wypoczywać będą od 15 do 28 lutego. Muzea, galerie, domy kultury, świetlice i ośrodki sportowe z całego regionu zadbały o to, aby był to wypoczynek aktywny!


Zgłoszenia do nagrody Wiktorowicza

Rozpoczęło się przyjmowanie nominacji do piątej już edycji nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza za 2015. Wyróżnienie zostało ustanowione w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Kandydatury są przyjmowane do niedzieli, 14 lutego 2016 r. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna i medal.


Dzień Małego Naukowca w Centrum Nauki Experyment

Naukowiec to ekspert w określonej dziedzinie nauki, stosujący w prowadzonych przez siebie badaniach odpowiednie metody naukowe. Zatem czy dziecko może być „małym naukowcem"? Zdecydowanie tak! Goście Experymentu przekonają się o tym w sobotę, 6 lutego 2016 r., kiedy na scenie wystąpią niezwykle utalentowane dzieci, wcielające się w rolę Małych Naukowców.


O nauce języka kaszubskiego w szkole

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku zapraszają do Żukowa, 3 lutego 2016 r., na promocję nowych wydawnictw edukacyjnych ZKP, oraz 9 lutego, na spotkanie dyskusyjne „Twarzą ku przeszłości – czy warto uczyć w szkołach na Kaszubach historii lokalnej i regionalnej" w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni.


Las-kompas w Łężycy

Uczniowski Klub Sportowy Siódemka z Rumi zaprasza na biegi i marsze na orientację z kompasem i mapką w ręku. Najbliższe spotkanie w Łężycy, w sobotę, 6 lutego 2016 r., o godz. 10.30.


Naukowe Ferie z Heweliuszem

Mimo, że za oknem pogoda raczej jesienna – nie dajmy się zmylić – ferie zimowe 2016, które potrwają od 15 do 28 lutego, zbliżają się wielkimi krokami. W tym czasie moc atrakcji dla małych i dużych czekać będzie miedzy innymi w gdańskim Centum Hewelianum.


Charytatywny spektakl „Okruchy życia” w Gdańsku

Do Trójmiasta wraca musical „Okruchy życia – Anioły są wśród nas...". Przepiękny spektakl dla dzieci i dorosłych o problemach współczesnej młodzieży zobaczyć będzie można w poniedziałek, 8 lutego 2016 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.


10. Kaszub Cup

Na Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie w dniach 6-7 lutego 2016 r. odbędzie się 10. tej zimy Ogólnopolski Turniej Kaszub Cup. W sportowych zmaganiach weźmie udział 20 zespołów z rocznika 2004, które w rywalizować będą o statuetkę Burczybasa.


Dzik na orientację

Masa przygód, niespodzianek i dobrej zabawy czeka na miłośników imprez na orientację. Najbliższe wydarzenie pod hasłem Dzik odbędzie się na gdańskim Niedźwiedniku, w sobotę, 6 lutego 2016 r. Zapisy trwają do środy, 3 lutego.


Kaszub Cup juniorów w Luzinie

Na Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie w sobotę, 30 stycznia 2016 r. podczas turnieju Kaszub Cup rywalizować będą najstarsi juniorzy. W sportowych zmaganiach weźmie udział 12 drużyn, które w rywalizować będą o statuetkę Burczybasa.


Regionalny konkurs grantowy

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza Regionalny Konkurs Grantowy. Program skierowany jest do organizacji pozarządowych, gminnych domów kultury, bibliotek gminnych oraz nieformalnych grup dorosłych z miejscowości do 20 000 mieszkańców. Wnioski można składać do 10 marca 2016 r.


Fundacja Dzieci Niczyje teraz pomaga także w Gdańsku

Fundacja Dzieci Niczyje – największa polska organizacja zajmująca się ochroną dzieci przed przemocą i pomocą dzieciom krzywdzonym – rozpoczęła swoje działania w Gdańsku. Od stycznia 2016 r. prowadzi tu Centrum Interwencji Kryzysowej. Z pomocy fundacji będą mogły skorzystać instytucje z województwa pomorskiego w przypadkach przemocy wobec dzieci i innych kryzysów dotyczących dzieci.


Ferie w Gdyni

Z myślą o najmłodszych Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało wiele bezpłatnych atrakcji, które rozpoczną się 15 lutego i potrwają do 26 lutego 2016 r.