Rozwój technologii, globalizacja oraz dynamiczne przemiany na rynku pracy sprawiają, że nieustanne kształcenie się jest kluczowe dla każdego człowieka. Dlatego mieszkańcy Pomorza mają możliwość skorzystania z licznych projektów, które pozwalają rozwijać kompetencje finansowanych ze środków unijnych.
W poniedziałek, 24 marca 2025 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się konferencja – Wzmacniamy umiejętności na rynku pracy. Zainaugurowany został też projekt wspierający rozwój i wzmacnianie kompetencji – Pomorska Pracownia Rozwoju Umiejętności Publicznych Służb Zatrudnienia.
Pomorzanie coraz chętniej się dokształcają
Cyfryzacja, automatyzacja oraz zmiany klimatyczne szybko zmieniają rynek pracy. Nowe technologie pozwalają firmom utrzymać pozycję na rynku, ale wymagają od pracowników odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Dzięki podnoszeniu swoich kompetencji, pracownicy zwiększają swoją wartość na rynku, a pracodawcy zyskują wykwalifikowaną kadrę, co wpływa na konkurencyjność firm.
W 2022 roku 7,5 proc. mieszkańców Pomorza w wieku 25-64 lata uczestniczyło w kształceniu ustawicznym, a w 2023 roku wskaźnik wzrósł do 9,2 proc. Pomorze zajmuje 6. miejsce w kraju pod względem kształcenia ustawicznego, co pokazuje rosnącą chęć do rozwoju.
– Zależy nam na tym, żeby wspierać mieszkańców regionu w tych dążeniach. Nie jest to tylko korzyść dla jednostki, ale też dla całego Pomorza. Im więcej osób z odpowiednimi kompetencjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, tym większe szanse na stabilność w firmach, co ostatecznie przekłada się na dobrą sytuację gospodarczą regionu – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Dlatego też uruchomiliśmy projekty w obszarze kształcenia ustawicznego, finansowane z Funduszy Europejskich, które bardzo konkretnie wspierają Pomorzan w budowaniu swojej pozycji na rynku pracy.
Te projekty nadają kierunek zawodowy
Projekt WEKTOR. Metropolitalny System Finansowania Kształcenia skierowany jest do osób dorosłych, które chcą podnieść swoje kompetencje lub się przekwalifikować. Projekt rusza w II kwartale 2025 r. i potrwa do czerwca 2029 r. obejmując Trójmiasto oraz powiaty gdański, kartuski, pucki, wejherowski i nowodworski. Uczestnik projektu może podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć nowe kompetencje czy też potwierdzić posiadane umiejętności egzaminem lub certyfikatem (chodzi o usługi skupione w Biurze Usług Rozwojowych). Możliwe jest również uzyskanie do 95 proc. zwrotu kosztów szkoleń, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 9,5 tys. zł.
Inny projekt, Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego, pomoże mieszkańcom powiatów słupskiego, bytowskiego, lęborskiego i miasta Słupsk. Uczestnicy będą mogli zdobyć nowe umiejętności, awansować w pracy lub zmienić branżę dzięki kursom oraz szkoleniom. Jego realizacja rozpocznie się w II kwartale 2025 roku i potrwa do 2029 r.
– W obu tych projektach swoje wsparcie oferują doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Będą wspierać klientów w wyznaczaniu celów oraz w nakreśleniu strategii ich osiągania, razem z nimi zweryfikują ich plany rozwoju w oparciu o osobiste predyspozycje potrzeby uczestników projektów – wyjaśnia Izabela Jezierska, dyrektor instytucji.
Kolejny projekt, Pomorskie Kompetencje Jutra, rozpoczął się w czerwcu 2023 roku i potrwa do 2026 roku. Projekt wspiera rozwój zawodowy i kształcenie dorosłych w regionie. Finansowany jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), a realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Gdańsku oraz Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Działania obejmują rozwój Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego (PSPZ), który pomoże mieszkańcom świadomie podejmować decyzje edukacyjne i zawodowe. Uczestnicy będą mieli dostęp do informacji o rynku pracy, trendach technologicznych i kluczowych branżach w regionie.
Działania WUP w Gdańsku skupiają się na rozwoju Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego (PSPZ), który łączy doradców zawodowych z całego regionu. Celem jest wspieranie mieszkańców w wyborze najlepszych ścieżek rozwoju zawodowego oraz motywowanie do podnoszenia kompetencji. Tworzone są również narzędzia, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniając zmiany na rynku pracy, trendy technologiczne oraz kluczowe branże w regionie.
– Zależy nam na tym, aby dokształcanie się, zdobywanie umiejętności i kwalifikacji stało się naturalną potrzebą mieszkańców Pomorza. Dlatego włączamy się w inicjatywy, które pomagają mieszkańcom w budowaniu ścieżki zawodowej i odnajdywaniu się na rynku pracy jako partnerzy oraz realizatorzy. Wszystkie powyższe projekty do takich przedsięwzięć należą – podkreśla Izabela Jezierska.
Nie tylko mieszkańcy
Pomoc w doskonaleniu umiejętności oferowana jest także pracownikom różnych branż, takich jak turystyka, medycyna czy publiczne służby zatrudnienia (PSZ). Projekty te poprawią jakość usług i dostosują ofertę do potrzeb mieszkańców.
– Wpłynie to na podniesienie jakości usług w tych sektorach oraz dostosowanie oferty usług do potrzeb mieszkańców – podkreśla Leszek Bonna, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
Jednym z takich projektów jest Pomorska Pracownia Rozwoju Umiejętności Publicznych Służb Zatrudnienia. Będzie on realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
– Wyzwania pomorskiego rynku pracy, w tym aktywizacja zawodowa kobiet, młodzieży, osób starszych, biernych zawodowo, niewystarczający udział Pomorzan w kształceniu ustawicznym, rosnące potrzeby kompetencyjne pracodawców w zakresie postępu technologicznego i zielonej transformacji wymagają intensyfikacji działań na rzecz modernizacji i doskonalenia PSZ – podkreśla wicemarszałek Bonna.
Pomorska Pracownia Rozwoju Umiejętności Publicznych Służb Zatrudnienia to projekt, który ma na celu podniesienie kompetencji co najmniej 270 pracowników powiatowych urzędów pracy. Uczestnicy będą rozwijać umiejętności cyfrowe, takie jak obsługa mediów społecznościowych i grafika komputerowa, a także umiejętności miękkie i językowe. Pomoże to w lepszej komunikacji z klientami, co jest szczególnie istotne w pracy z osobami biernymi zawodowo – to według nowej ustawy o rynku pracy będzie priorytetem. Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 24 marca 2025 roku, a jego realizacja potrwa do 2027 roku.
- Fot. WUP w Gdańsku – Konferencja wzmacniamy umiejętności dla rynku pracy