W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się międzynarodowe spotkanie inaugurujące projekt. O projekcie Ecomarinas z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego rozmawiała Anna Skrzynecka.

Jaki jest główny cel projektu Ecomarinas?

–  Chodzi o poszerzenie wsparcia dla efektywnej i zrównoważonej gospodarki wodnej. Chcemy poprawić jakość wód w regionie południowego Bałtyku, szczególnie poprzez ograniczenie zrzutów biogenów, które powodują zakwit sinic oraz substancji niebezpiecznych do zlewni rzek i Morza Bałtyckiego. Musimy rozwiązać problem ścieków odprowadzanych do Bałtyku także z jednostek pływających.

O zanieczyszczeniu Bałtyku mówi się od lat. W jaki sposób projekt Ecomarinas ma zrealizować te ambitne cele?

–  Musimy rozmawiać na temat równoważonego wykorzystania wody w marinach, a także ich zarządzania i utrzymania. Współpraca w międzynarodowym partnerstwie z Gdańskiem jako liderem umożliwia nam wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk oraz szukanie skutecznych rozwiązań. Właśnie o tym rozmawialiśmy podczas pierwszego spotkania partnerów w ramach Ecomarinas. Na razie mamy plan.

Na ile jest on konkretny?

– Najpierw przeprowadzone będą analizy porównawcze i badania, które będą podstawą do opracowania skutecznych metod zapobiegania zanieczyszczeniom i oszczędzania słodkiej wody. W marinach partnerskich będą realizowane pilotażowe inwestycje w innowacyjne systemy usuwania niebezpiecznych dla środowiska substancji takich jak oleje i smary.

Była też mowa o edukacji

–  Działania edukacyjne będą kluczowe. Będą warsztaty i kampanie skierowane do użytkowników marin, które mają zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą naszych działań na środowisko morskie. Mamy na to trzy lata, bo projekt potrwa do czerwca 2027 r.

Kto konkretnie jest zaangażowany w te działania?

–  Partnerami, obok Gdańskiego Ośrodka Sportu, są m.in. Uniwersytet Kłajpedzki, ośrodki badawcze i organizacje z Litwy, Szwecji, Niemiec oraz polska Fundacja MARE i samorząd województwa. Podczas spotkania świetnymi praktykami dzielił się jeden z partnerów projektu Andreass Nilsson, właściciel mariny Västervik w Szwecji, który łączy turystykę z dbałością o jakość wód.

Jakie inne działania realizuje samorząd województwa pomorskiego w obszarze infrastruktury żeglarskiej?

Od lat jednym z naszych flagowych przedsięwzięć jest projekt Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej, który obejmuje zagospodarowanie akwenów dla turystyki żeglarskiej i motorowodnej. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, w tym budowę i modernizację portów oraz przystani, co przyczyniło się do stworzenia ponad 1000 miejsc cumowniczych.

Jakie plany ma samorząd na przyszłość, aby wzmocnić markę Pomorza jako regionu żeglarskiego?

–  Planujemy dalszy rozwój sieci portów i przystani, a także rozszerzenie oferty wodniackiej o akweny Morza Bałtyckiego. Chcemy, aby Pomorze było postrzegane jako silna marka żeglarska zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jakie inicjatywy w tym obszarze są realizowane?

– Choćby projekt realizowany już z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wsparliśmy pomorskie gminy w zakupie 100 łodzi żeglownych. Są one wykorzystywane do szkoleń dla dzieci i młodzieży, co jest częścią Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Integruje on wiedzę z różnych przedmiotów i oferuje całościowe spojrzenie na tematyką morsko-żeglarską w edukacji.

Czy planowane są jakieś wydarzenia związane z edukacją żeglarską?

– Tak, w tym roku po raz trzeci organizowaliśmy Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. To wydarzenie pozwala młodym żeglarzom na sprawdzenie umiejętności i jest uwieńczeniem działań, które podejmujemy na rzecz rozwoju edukacji żeglarskiej w regionie.

Zobacz film promujący projekt Ecomarinas

—————————————————————————————————————-

Gdański Ośrodek Sportu, jako lider projektu, był organizatorem wizyty studyjnej, której celem było określenie rozwiązań dotyczących zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi w marinach. Dlatego też jednym z celów wizyty było przedstawienie ogólnych problemów projektu z perspektywy najbardziej zainteresowanej strony, czyli żeglarzy. Zdobyte doświadczenie i zrozumienie warunków rejsowych to podstawa do stworzenia rozwiązań, które nie tylko odpowiedziały na wyzwania związane z gospodarką wodną w przystaniach, ale też były przyjazne i adekwatne do warunków rekreacyjnej żeglugi.  W ramach wizyty studyjnej odbył się rejs jednostką STS Generał Zaruski z Gdańska do mariny Västervik w Szwecji.