Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/27d7d852-efbd-4dd5-9a04-528ca49d98a2-2.jpg Dzień Kobiet w słupskim szpitalu. Będą bezpłatne badania i upominki

Dzień Kobiet w słupskim szpitalu. Będą bezpłatne badania i upominki

FOT. ©DEPOSITPHOTOS/IMAGEPOINTFR
07.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
07.03.2023

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupska zaprasza wszystkie panie, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania, na bezpłatne badania cytologiczne. Akcja dotyczy pań, które nie korzystały z finansowych przez NFZ badań w ciągu ostatnich trzech lat.

Badania będą wykonywane w środę, 8 marca 2023 r., godz. 12.00-17.00 w Poradni ginekologiczno-położniczej (wejście od SOR na pierwsze piętro). Panie, które w środę skorzystają z cytologii zostaną też obdarowane drobnymi upominkami ufundowanymi przez fundację Kwiat Kobiecości.

O cytologii

To podstawowe badanie, które pozwala zdiagnozować raka szyjki macicy. Umożliwia wczesne wykrycie stanów przednowotworowych lub nowotworowych, kiedy nie dają one jeszcze żadnych objawów. Umożliwia też wykrycie zakażenia wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).

– Badanie powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, jak również nastolatki, które rozpoczęły współżycie – tłumaczy rzecznik szpitala Marcin Prusak.

Warto dodać, że rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce, co stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. trzech tysięcy kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.

– W naszym szpitalu badania cytologiczne można wykonać nie tylko przy takiej okazji jak nadchodzący Dzień Kobiet. Szpital realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Na badanie nie jest wymagane żadne skierowanie. Wystarczy umówić się dzwoniąc pod nr tel. 59 8460 123 do poradni patologii ciąży – dodaje Prusak.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.