Edukacja i sport
dwóch chłopców w sportowych strojach gra w piłkę nożną

Dzielni, wytrwali i zdolni. Młodzi sportowcy z Pomorza dostali stypendia marszałka

Fot. pixabay.com/RoboMichalec

Na co dzień zdobywają liczne medale i wyróżnienia w zawodach oraz mistrzostwach. Teraz 50 najlepszych młodych sportowców z Pomorza otrzymało stypendia sportowe marszałka województwa pomorskiego. Są wśród nich pływacy, gimnastycy, łyżwiarze, żeglarze, biegacze, tenisiści i piłkarze.

Wartość tegorocznych stypendiów sportowych wynosi 400 tys. zł.

Wsparcie przez 10 miesięcy

Stypendia zostały przyznane w trzech kategoriach: młodzieżowiec, junior i junior młodszy. Sportowcy otrzymują je co miesiąc od lutego do listopada 2021 r.. W kategorii młodzieżowiec wsparcie wynosi 1100 zł miesięcznie, juniorzy dostają 700 zł co miesiąc, a juniorzy młodsi po 500 zł.

– Wśród stypendystów znaleźli się najwybitniejsi młodzi sportowcy z Pomorza, również osoby z niepełnosprawnościami – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Mam nadzieję, że wsparcie samorządu będzie szansą na dalszy rozwój i realizację sportowych ambicji. Zdaję sobie sprawę, z jak wieloma trudnościami muszą zmagać się sportowcy. Tym bardziej im kibicuję i trzymam kciuki za rozwój kariery – dodaje Struk.

Łącznie przyznano 50 stypendiów (20 w kategorii młodzieżowiec i po 15 w pozostałych dwóch kategoriach).

Stypendia tylko dla najlepszych

O stypendium mogli ubiegać się sportowcy, którzy uprawiają dyscyplinę olimpijską, paraolimpijską lub objętą systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Ważne było także osiągnięcie wysokich wyników w mistrzostwach Świata, Europy albo Polski w danej kategorii wiekowej.

Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego dla sportowców przyznawane są od 2009 roku. Jednymi z pierwszych stypendystek były m.in. olimpijka Angelika Cichocka (lekkoatletyka) oraz  mistrzyni Europy Paula Wrońska (strzelectwo sportowe).

Zobacz listę tegorocznych stypendystów

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.