Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/konger-bona.jpg Dwa dni dyskusji o przyszłości naszych gmin i miast. Obrady III Samorządowego Kongresu Finansowego rozpoczęte

Dwa dni dyskusji o przyszłości naszych gmin i miast. Obrady III Samorządowego Kongresu Finansowego rozpoczęte

Fot. mat. UMWP
03.04.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
03.04.2023

W Sopocie rozpoczął się III Samorządowy Kongres Finansowy. Do Sopotu zjechali przedstawiciele rządu, samorządów, przedstawiciele biznesu i nauki. Będą dyskutować o tym, jaka jest finansowa przyszłość wszystkich stopni samorządu lokalnego w Polsce. Nie zabraknie również dyskusji o zielonej transformacji.

Pierwszego dnia kongresu odbędzie się m.in. debata poświęcona inwestycjom samorządowym. Jej gospodarzem będzie samorząd województwa pomorskiego.

Marszałek zaprasza do dyskusji

Inflacja, niepewność związana z dochodami własnymi samorządów sprawiają, że strategie rozwoju miast i gmin stoją pod znakiem zapytania.  Sytuacja samorządów jest coraz bardziej niepewna. Zaczyna brakować środków na bieżące potrzeby, takie jak np. finansowanie szkół, remonty dróg czy oświetlenie miast. Coraz trudniej jest wygospodarować środki na inwestycje i dalszy rozwój regionu. J Odpowiedzi na te wyzwania i pytanie, jak odzyskać potencjał inwestycyjny będą szukać uczestnicy sesji plenarnej „Finansowanie inwestycji samorządowych”, której jednym z uczestników będzie wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Bonna. Druga debata, w której brać będą udział przedstawiciele UMWP poświęcona będzie inwestycjom JST, funduszom unijnym i wyzwaniom rozwojowym.

Czym jest Samorządowy Kongres Finansowy?

Samorządowy Kongres Finansowy odbywa się już po raz trzeci. Local Trends to wieloletni projekt, którego nadrzędnym celem jest skuteczne i merytoryczne inicjowanie konstruktywnej dyskusji ponad podziałami, a także wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w debacie o rozwoju i otoczeniu społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Gospodarzami SKF są Sopot oraz Poznań, a samorząd województwa pomorskiego jest jednym z partnerów strategicznych.

Rozmowy o naszej przyszłości

W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego znalazło się aż 30 sesji, warsztatów oraz prezentacji. Weźmie w nich udział ponad 100 ekspertów. Co ważne, podczas dyskusji nie zabraknie również głosu młodego pokolenia. Które będą reprezentować przedstawiciele młodzieżowych rad miast. Ale rozmowy w Sopocie będą dotyczyć nie tylko spraw finansowych. Na Scenie Dobrych Praktyk prezentowane będą przykłady i modele gotowe do wykorzystania w samorządach. Nowością będzie Forum Młodych czyli spotkanie młodzieżowych rad miast. W tej części mowa będzie m.in. o transporcie regionalnym czy planowaniu budżetu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.