Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/SKF.jpg Dwa dni dyskusji o przyszłości naszych gmin i miast. III Samorządowy Kongres Finansowy

Dwa dni dyskusji o przyszłości naszych gmin i miast. III Samorządowy Kongres Finansowy

Samorządowy Kongres Finansowy 2022. Fot. localtrends.pl
31.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.03.2023

Samorządowy Kongres Finansowy to wyjątkowe wydarzenie w skali całej Polski. Do Sopotu zjadą przedstawiciele rządu, samorządów, kręgów biznesowych oraz naukowych. Na licznych debatach i warsztatach będą dyskutować o tym, jaka jest przyszłość wszystkich stopni samorządu lokalnego w Polsce. Nie zabraknie również dyskusji o zielonej transformacji.

Wydarzenie odbędzie się 3 i 4 kwietnia 2023 r. w Sopocie. Kongres jest organizowany przy współpracy samorządu województwa pomorskiego.

Porozmawiajmy o naszej przyszłości

W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego znalazło się aż 30 sesji, warsztatów oraz prezentacji. Weźmie w nich udział ponad 100 ekspertów. Co ważne, podczas dyskusji nie zabraknie również głosu młodego pokolenia. Które będą reprezentować przedstawiciele młodzieżowych rad miast. Ale rozmowy w Sopocie będą dotyczyć nie tylko spraw finansowych.

– Spotykamy się na Pomorzu, a więc w regionie, który staje się liderem morskiej energetyki wiatrowej. O zielonej energii i transformacji energetycznej również będziemy rozmawiać – zaprasza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ale to nie wszystko. Kongres będzie nie tylko okazją do teoretycznych dyskusji. Na Scenie Dobrych Praktyk prezentowane będą przykłady i modele gotowe do wykorzystania w samorządach. Nowością będzie Forum Młodych czyli spotkanie młodzieżowych rad miast. W tej części mowa będzie m.in. o transporcie regionalnym czy planowaniu budżetu.

Marszałek zaprasza do dyskusji

Inflacja, niepewność związana z dochodami własnymi samorządów sprawiają, że strategie rozwoju miast i gmin stoją pod znakiem zapytania.

– Sytuacja samorządów jest coraz bardziej niepewna. Zaczyna brakować środków na bieżące potrzeby. Takie jak np. finansowanie szkół, remonty dróg czy oświetlenie miast – mówi Mieczysław Struk – Coraz trudniej jest wygospodarować środki na inwestycje i dalszy rozwój regionu – dodaje.

Odpowiedzi na te wyzwania i pytanie jak odzyskać potencjał inwestycyjny będą szukać uczestnicy sesji plenarnej „Finansowanie inwestycji samorządowych”, której jednym z gospodarzy będzie marszałek województwa pomorskiego.

Czym jest Samorządowy Kongres Finansowy?

Samorządowy Kongres Finansowy odbywa się już po raz trzeci. Local Trends to wieloletni projekt, którego nadrzędnym celem jest skuteczne i merytoryczne inicjowanie konstruktywnej dyskusji ponad podziałami, a także wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w debacie o rozwoju i otoczeniu społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Gospodarzami SKF są Sopot oraz Poznań, a samorząd województwa pomorskiego jest jednym z partnerów strategicznych.

Szczegółowy program III Samorządowego Kongresu Finansowego na stronie Local Trends.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.