Województwo pomorskie przystąpi w charakterze członka do Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba z Composteli z siedzibą w Le Puy-en-Velay (Francja)
Ideę drogi św. Jakuba podczas sesji przedstawiła radna Alicja Zajączkowska.
Europejska Federacja Dróg św. Jakuba z Composteli to stowarzyszenie, które zrzesza europejskie społeczności lokalne wokół wspólnej, kulturowej i turystycznej promocji szlaku w odniesieniu do dziedzictwa kulturowego. Zostało zawiązane w 2011 r. przez Hiszpanię, Francję i Portugalię. Jego członkami są wszystkie kraje na drodze z Litwy do Santiago de Compostela promujące najstarszy szlak kulturowy Rady Europy.
Radna Alicja Zajączkowska podczas sesji sejmiku. Fot. Sławomir Lewandowski |
Korzyści z członkowstwa w stowarzyszeniu
Członkostwo naszego regionu w stowarzyszeniu wiąże się z możliwością szerszej współpracy na polu turystyki z regionami oraz zwiększa szansę na wspólne ubieganie się o dotacje z programów Unii Europejskiej i Rady Europy. Członkostwo w stowarzyszeniu to także szansa wpisania Pomorskiej Drogi Św. Jakuba do szlaków kulturowych Rady Europy, jak również zwiększenie wpływu na sposób przedstawiania polskiej drogi św. Jakuba w zagranicznych centrach turystycznych dzięki powiązaniu stowarzyszenia z UNESCO.
O drodze św. Jakuba
Droga św. Jakuba to najstarsza (istniejąca od ponad tysiąca lat) i największa (pokrywająca prawie całą Europę) sieć szlaków prowadzących z różnych stron Europy do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Szlaki jakubowe wykształciły się w średniowieczu i przetrwały prawie bez zmian. Wiodły do grobu św. Jakuba Starszego, apostoła Jezusa Chrystusa, brata Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego męczennika ściętego przez Heroda Agryppę I w roku 44 r. n.e. Tradycja podaje, że w VI w. ciało św. Jakuba miano sprowadzić z Jerozolimy do Hiszpanii do miasta Iria, gdzie zaginęło. Dopiero w 813 r. grób odnalazł pustelnik Pelayo (Pelagiusz). Wokół grobu powstała osada Campus Stellae (Pole Gwiazd), zwana później Compostelą. Jakub został ogłoszony patronem Hiszpanii. Pielgrzymki do jego grobu rozpoczęły się w IX w., ale ich renesans nastąpił w XX w. za sprawą Jana Pawła II, który w Santiago de Compostela był dwukrotnie. Po jego wizycie w 1982 r. Rada Europy wystosowała apel do rządów państw, miast i organizacji pozarządowych o odtworzenie i utrzymywanie Dróg św. Jakuba. Od tego czasu Drogi Jakuba przeżywają renesans: cała Europa pokryła się siecią szlaków, którymi ludzie podążają do Santiago, głównie pieszo i rowerem, ale także konno czy samochodem.
W 1987 r. Szlak Jakubowy został uznany przez Radę Europy Pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym. W 1993 r. Droga św. Jakuba na terenie Hiszpanii została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Camino pokrywające prawie całą Europę siecią szlaków pątniczych prowadzących m.in. z Helsinek, Tallina, Rygi, Moskwy, Wilna, Mińska do Santiago de Compostela w Hiszpanii, stało się jednym z filarów jednoczenia się Europy, tworzenia wspólnoty kulturalnej, handlu oraz wymiany myśli technicznej.
Oznakowane odcinki Drogi św. Jakuba. Autor dr Franciszek Mróz |
Pomorskie na jakubowej drodze
Pomorska droga św. Jakuba (PDŚJ) jest efektem projektu RECReate, czyli Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na Obszarze Południowego Bałtyku. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w styczniu 2011 r. i zakończyło w grudniu 2014 r. Całkowity jego koszt to 1,4 mln euro, z czego 85 proc. pochodziło z Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk. Beneficjentem projektu była gmina Lębork.
Szlak św. Jakuba od wieków istniał w rejonie Południowego Bałtyku sięgając od Królewca przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku i dalej na zachód. Celem projektu jest odtworzenie tego szczególnego szlaku i połączenie istniejącego dziedzictwa z szerszą siecią europejską.
Efektami projektu są m.in.: ponad 1 tys. km oznakowanego szlaku, 10 tablic informacyjnych na terenie województwa pomorskiego, powstanie dwóch domów pielgrzyma, opracowanie i wydanie mapy oraz przewodnika po PDŚJ w czterech językach oraz paszportu pielgrzyma, wykonanie filmu promocyjnego oraz jego emisja w ogólnopolskiej telewizji, organizacja pielgrzymek.