Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/18.jpg Dożynki

Dożynki Województwa Pomorskiego. W tym roku spotkamy się w Pelplinie

Fot. mat. UMWP
14.09.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
14.09.2021

Uroczysta msza święta, koncerty i jarmark. A do tego konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. A wszystko to już w najbliższą sobotę, 18 września 2021 r. w Pelplinie. Odbędą się tam Dożynki Województwa Pomorskiego 2021.

Dożynki będą połączone z pelplińskim Jarmarkiem Cysterskim.

Dożynki w Pelplinie

Dożynki są jednym z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu.

– To ukoronowanie ciężkiej całorocznej pracy rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy. To stara, wielowiekowa polska tradycja, która świadczy o naszej tożsamości kulturowej – podkreśla Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Dożynki rozpocznie uroczysta msza święta. Zostanie  odprawiona w bazylice katedralnej, a przewodniczyć jej będzie ks. biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okrój.

– Po mszy rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń z całego regionu. Będzie to pierwszy taki konkurs po rocznej przerwie związanej z pandemią – dodaje Sarnowski.

Dożynki to również wydarzenie artystyczne. Na scenie prezentować się będą zespoły folklorystyczne z Kociewia. Z kolei przez cały weekend odbywać się będzie Jarmark Cysterski.

Dożynki Województwa Pomorskiego są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.