Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/08/IMG_2612.jpg wieniec dożynkowy

To już czas. Ruszają zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Fot. mat. UMWP
12.08.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
12.08.2021

Wieńce dożynkowe mogą być wykonane z kwiatów, zbóż i dowolnych płodów rolnych. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 września 2021 r. A który okaże się najpiękniejszy, przekonamy się 18 września podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie.

Dla twórców najpiękniejszych wieńców przewidziane są nagrody finansowe.

Dożynkowe wieńce

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to wielowiekowy zwyczaj.

– Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Wieńce były robione z kłosów, owoców i wszelkich roślin. – Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku – dodaje wicemarszałek.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Nie inaczej będzie w 2021 r.

Wygra najlepszy

W tym roku konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostanie rozstrzygnięty podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie. Odbędą się one 18 września 2021 r. Każdego roku specjalna komisja ocenia kilkadziesiąt wieńców. W 2019 r. zaprezentowano aż 45 dzieł.

– W zeszłym roku nie udało się zorganizować konkursu. Dlatego tym bardziej zachęcam do uczestnictwa. Mam nadzieję, że uczestników będzie jeszcze więcej niż dwa lata temu – zaprasza wicemarszałek Sarnowski.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 2 tysiące złotych, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Informacje praktyczne

Przed przygotowaniem wieńca warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Mogą w nim wystartować zarówno osoby prywatne, jak i sołectwa, parafie czy koła gospodyń wiejskich. Najważniejsze pytanie – jak powinien wyglądać wieniec? Powinien mieć formę korony.

– Ograniczeniem tak naprawdę jest wyobraźnia twórców. Ale trzeba jednak pamiętać, że do jego wykonania mogą być użyte tylko i wyłącznie płody rolne. Nie można stosować plastiku czy sztucznych kwiatów – wyjaśnia.

Zgłoszenia należy przesłać do 13 września 2021 r.

 

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – zaprasza wicemarszałek Sarnowski.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.