Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, bierze udział w nowym projekcie, do którego zostało zaproszone przez Dolenjski Muzej Novo Mesto ze Słowenii. Jego celem jest próba odtworzenia dawnego szlaku bursztynowego.
Szlak bursztynowy to nazwa starożytnego traktu handlowego łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym. Do tych tradycji chcą nawiązać Słoweńcy z miejscowości Novo Mesto, którzy 14 listopada 2017 r. odwiedzą Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
– Novo Mesto było jednym z miast na bursztynowym szlaku, które swój rozkwit w I tysiącleciu p.n.e., zawdzięczało w dużej mierze wyrobowi szklanych paciorków. Były one bardzo często wymieniane na inne towary, w tym również na bursztyn. To piękne i symboliczne nawiązanie do znaczenia bursztynu w naszej kulturze – mówi Ewa Pawlęga z Muzeum Bursztynu.
Projekt Amber Road
W 2017 r. władze Novo Mesta zainaugurowały „Rok bursztynowy”. W ramach jego obchodów realizowany jest projekt Amber Road, dedykowany dla uczniów i studentów. Część uczestników wyruszy ze Słowenii m.in. do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Organizatorzy zachęcają do udziału także dzieci i młodzież z Polski.
– Aby wziąć udział w Amber Road należy skontaktować się z nami poprzez profil Novo Mesto Museum Amber Road na Facebooku lub wysłać maila na adres: gorazd.skrt@icloud.com, zawierającego podstawowe informacje o uczniach oraz reprezentowanej szkole. Uczestnikom dostarczymy szklane paciorki. W momencie dotarcia do miejsca docelowego swojej podróży należy wykonać zdjęcie i przesłać je nam, a paciorki przekazać dalej innej instytucji – informuje Petra Petra Stipančić z Dolenjski muzej Novo mesto.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Jego zakończenie przewidywane jest na koniec września 2018 r.
Szczegółowe informacje nt. projektu Amber Road znajdują się na stronie Dolenjski Muzej Novo Mesto (wersja w języku angielskim).