Prezentacje, testy sprawnościowe i praktyczne zajęcia m.in. na płycie poślizgowej. Tak wyglądają zajęcia w projekcie „Młody kierowca”, które prowadzone są przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego.
Obecnie trwa już druga edycja akcji. Kolejna w przyszłym roku.
Młodzi kierowcy się uczą
O tym, że każdy kierowca powinien doskonalić technikę jazdy nikogo nie trzeba przekonywać. Dotyczy to zarówno tych z długim stażem za kółkiem, ale przede wszystkim młodych kierowców, posiadających prawo jazdy rok czy dwa. To właśnie do tych drugich skierowany jest program Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego „Młody kierowca”.
– Adresatami są ludzie młodzi, którzy przygotowują się do prowadzenia pojazdów i zachowania na drodze, to początek ich doświadczeń. W ramach szkolenia mówimy przede wszystkim o odpowiedzialności, jaka ciąży na uczestnikach ruchu drogowego, którymi jesteśmy m.in., jako piesi, rowerzyści czy kierujący pojazdami. I żeby zwracać uwagę na bezpieczeństwo każdego – opowiada Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu drogowego w Gdańsku.
Czego uczą się młodzi?
Zajęcia praktyczne
Zajęcia prowadzone są w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze w Pszczółkach. Początek zajęć to część teoretyczna, w której uczniowie dowiadują się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ale o wiele ważniejsza jesz druga część nastawiona na umiejętności praktyczne. Młodzi kierowcy mogą sprawdzić swój refleks i czas reakcji oraz założyć alkogogle.
– W symulatorze zderzenia i dachowania przekonają się o tym, jak pasy bezpieczeństwa ratują życie – mówi dyrektor PORD.
W programie jest również najazd na płytę poślizgową. Jeśli uczeń posiada już prawo jazdy może tego dokonać sam, oczywiście pod nadzorem instruktora. Natomiast jeśli jeszcze nie ma uprawnień do kierowania, wsiada do samochodu jako pasażer.
Będą kolejne szkolenia
Zainteresowanie tegoroczną edycją akcji było bardzo duże. Do programu zgłosiło się wiele szkół z całego województwa pomorskiego. Decydowała kolejność zgłoszeń. Łącznie w programie udział weźmie osiem grup z pięciu szkół. Każda grupa to nawet 30 osób.
– Już teraz zapraszamy szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji programu „Młody Kierowca”. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte podczas zajęć wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach – zaprasza dyrektor Nowak.
I z tego zaproszenia warto skorzystać, bo każdy kierowca powinien być odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drogach.