Organizatorem wydarzenia była Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Uroczystość odbyła się pod patronatami honorowymi: prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jana Gogolewskiego, rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele izb rzemieślniczych z Niemiec i Francji, tj. Izby Rzemieślniczej Dolnej Frankonii oraz Izby Rzemieślniczej Normandii (region Calvados-Orne).

Sukcesy rzemieślników to rozwój naszego regionu

Pomorska Gala Rzemiosła to doroczne święto przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu, polityki, samorządów oraz różnych zaprzyjaźnionych z rzemieślnikami instytucji. W tym roku gala odbyła się po pandemicznej przerwie.

– Rzemiosło to bogactwo tradycji, różnorodność, ale też konieczność dostosowania prowadzenie biznesu do wyzwań, innowacyjnych technologii, przygotowania sukcesji – powiedział na wstępie uroczystości Zbigniew Stencel, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MŚP w Gdańsku. – Dziś to też wyzwania społeczne, gospodarcze, dotyczące bezpieczeństwa. Trzeba zdać egzamin nie tylko jako przedsiębiorca, ale i człowiek. Dziękuję rzemieślnikom za wielkie wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, wiemy jak wiele zrobiliście jako sąsiedzi, bliźni.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podkreślił, że to polscy przedsiębiorcy, w tym rzemieślnicy, tworzą siłę państwa i dobrobyt zwykłych obywateli, dając im miejsca pracy.

– Jeżeli nie stworzymy warunków, żeby firmy mogły być przekazywane, pokolenie dzieci, które będą przejmować małą przedsiębiorczość zaniknie. Dzieci widząc jak rodzice ciężko pracują, w jakim stresie ciągną ten wózek, niekoniecznie chcą kontynuować to, co stworzyli rodzice. A przedsiębiorcy, rzemieślnicy tworzą dobrobyt całego kraju, należy im się szacunek – stwierdził Adam Abramowicz.

Zaapelował też do zgromadzonych na sali polityków i samorządowców, aby starali się o stworzenie takich warunków działania dla przedsiębiorców w Polsce, żeby można było skoncentrować się na pracy, a nie zmagać się z wymaganiami urzędników.

Obecny na gali wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna dodał, że dobra współpraca samorządu i biznesu to uniwersalna wartość, która generuje rozwój Pomorza.

– Cieszę się z sukcesów rzemieślników. One nie tylko dają wam indywidualną satysfakcję, ale przekładają się na rozwój naszego regionu. Wasza aktywność wpisuje się w rozwój przedsiębiorczości w regionie, mieszkańcy Pomorza są najbardziej przedsiębiorczy. To wy dajecie pieniądze Polakom: samorządom i rządowi przez zatrudnianie pracowników – zaznaczył wicemarszałek Leszek Bonna.

Szable, medale i dyplomy z podziękowaniami

Tradycyjnie podczas gali wręczono odznaczenia i wyróżnienia dla pomorskich rzemieślników. Najwyższym wyróżnieniem, nadawanym przez Związek Rzemiosła Polskiego, jest Szabla im. Jana Kilińskiego, będąca repliką polskiej karabeli z XVIII w. Kapituła nadaje szable rzemieślnikom, m.in. za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, a także zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych samorządu rzemiosła i małej przedsiębiorczości.

Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP doceniła też swoich członków oraz partnerów z różnych instytucji zasłużonych dla rzemiosła, przyznając im Platynowe, Złote i Srebrne Medala im. Jana Kilińskiego, Honorowe Odznaki Związku Rzemiosła Polskiego oraz dyplomy z podziękowaniem za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemieślników.

Lista nagrodzonych podczas Pomorskiej Gali Rzemiosła 2022 (plik PDF, 459 KB)

Wręczenie Szabli im. Jana Kilińskiego. Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

*  *  *

Tegoroczna gala była też okazją do wspomnienia Wiesława Szajdy, wieloletniego prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, który zmarł w 2021 r. Przed galą odbyła się wyjątkowa uroczystość podczas Pomorskim Szkołom Rzemiosł nadane zostało imię Wiesława Szajdy.