Przystań jest już gotowa na przyjęcie żeglarzy i została otwarta 1 lipca 2022 r.

Wyjątkowe miejsce na mapie

Jeszcze kilkanaście lat temu w miejscu, gdzie dziś znajduje się nowoczesna przystań żeglarska znajdowały się ruiny dawnej bazy przeładunkowej, dla barek transportujących popioły z Elektrociepłowni Wybrzeże.

– I niczym feniks z popiołów, niszczejący przemysłowy obiekt przekształcił się w nowoczesną marinę, która już bije rekordy popularności – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pierwszy etap budowy mariny zakończony został w czerwcu 2021 r. Podejmując decyzję o jej budowie, pod uwagę brane było między innymi jej doskonałe skomunikowanie zarówno z Gdańskiem, jak i z Wisłą, Nogatem i Zalewem Wiślanym. I już w poprzednie wakacje Błotnik stał się ważnym portem na żeglarskiej mapie delty Wisły.

– Marina Błotnik, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu funduszy europejskich jest pozytywnym przykładem zachodzących zmian, w miejscu dotychczas nie kojarzonym z turystyką  – dodał marszałek.

A jakie warunki błotnicka przystań oferuje żeglującym szlakiem Pętli Żuławskiej?

Przystań w starorzeczu

Marina Błotnik to zaciszna i komfortowa przystań z nowoczesnym zapleczem, zlokalizowana w pobliżu śluzy w Przegalinie. Z infrastruktury chętnie korzystają nie tylko żeglarze, ale i kajakowcy. Można spotkać także licznych rowerzystów, którym dojazd do Błotnika umożliwia Wiślana Trasa Rowerowa. W ramach prac budowlanych powstało prawie 50 miejsc cumowania dla jachtów. Z myślą o przyszłości i dalszym rozwoju wodnej komunikacji, wybudowany został także przystanek tramwaju wodnego.  Utwardzony został plac do zimowania jednostek pływających. Panoramę mariny i okolicy można podziwiać z zaadaptowanej na platformę widokową starej przepompowni. Cała inwestycja realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jej wartość to około 5,1 mln zł., a unijne dofinansowanie wyniosło 3,1 mln zł.

Edukacja wodna w Błotniku

Warto również dodać, że w marinie działa szkółka żeglarska. Ma ona osobne zaplecze, salę szkoleń oraz magazyn dla łodzi typu „Optymist”, „Mariner” oraz kajaków.

– Cieszy mnie również, że gmina Cedry Wielkie uczestnicy w naszym projekcie „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem” – zaznaczył marszałek Struk.

To projekt, w ramach którego, 23 samorządy z Pomorza kupiły 100 identycznych łodzi żaglowych, które będą służyć do nauki żeglowania i krzewienia dobrych żeglarskich praktyk.