Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/intuitive-da-vinci-surgeon-at-surgeon-console-hi-res-scaled.jpg Dobra wiadomość dla pacjentów szpitala w Słupsku. Będą operowani przy użyciu nowoczesnego robota

Dobra wiadomość dla pacjentów szpitala w Słupsku. Będą operowani przy użyciu nowoczesnego robota

Fot. materiał prasowy Synektik SA
11.10.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.10.2023

Robot operacyjny da Vinci Xi o wartości prawie 13 mln zł wkrótce trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Umowa z firmą Synektik SA z Warszawy na zakup robota została podpisana 11 października 2023 r. Środki będą pochodzić z budżetu województwa pomorskiego. Ten supernowoczesny sprzęt wykorzystywany jest m.in. do małoinwazyjnych zabiegów urologicznych. Co ważne, po operacji pacjenci szybciej odzyskują sprawność.

Wykonawca ma teraz 50 dni na dostarczenie sprzętu. Ma też przeszkolić personel szpitala.

Dlaczego to wyjątkowy sprzęt?

Zabiegi przy użyciu robota to obecnie najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna.  Narzędzia są wprowadzane przez małe otwory zamiast tradycyjnie przez powłoki ciała. W efekcie pacjent traci mniej krwi, rany goją się szybciej, a okres rekonwalescencji się skraca. To oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

– Cieszę się, że kolejny robot da Vinci wkrótce trafi do naszej placówki, tym bardziej, że operacje przy jego użyciu dają chorym większy komfort podczas hospitalizacji oraz skracają powrót do zdrowia i sprawności. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na jego sfinansowanie z budżetu województwa – mówi marszałek Mieczysław Struk. – To świetna wiadomość dla mieszkańców Słupska, regionu słupskiego, a nawet pacjentów z województwa zachodniopomorskiego. Warto dodać, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny będzie trzecim „marszałkowskim” ośrodkiem na Pomorzu z takim sprzętem. Przypomnę, że zabiegi przy pomocy robota da Vinci wykonywane są już od 2021 r. w szpitalu na Zaspie, a od 2022 r. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni – wyjaśnia marszałek Struk.

Jak tłumaczy prezes szpitala w Słupsku Andrzej Sapiński.: „zakupione przez nasz szpital urządzenie będzie podobnym, ale nie takim samym, jak mają szpitale w Gdańsku i w Gdyni”.

– Nasz robot operacyjny będzie nowocześniejszy, i co za tym idzie, o generację techniczną wyżej o tych wcześniej wymienionych – dodaje Sapiński.

 

Kogo zoperują?

W słupskim szpitalu robot będzie wykorzystywany w chirurgii ogólnej i onkologicznej, ginekologicznej, urologicznej oraz  laryngologicznej.

– Urządzenie jest przedłużeniem ręki chirurga, ale może wykonywać dużo precyzyjniejsze zabiegi  – mówi dyrektor do spraw lecznictwa w słupskim szpitalu Tomasz Toczyłowski.

Aby usprawnić wdrożenie robotów operacyjnych w słupskim szpitalu utworzono Zespół ds. robotyki, nad którym przewodnictwo objął dr n. med. Jarosław Feszak. W skład zespołu wchodzą lekarze z oddziałów: urologicznego, położniczo-ginekologicznego, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziału otolaryngologicznego, a także kierownik bloku operacyjnego.

Jak wygląda?

Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotne powiększenie pola operacyjnego. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.

Krok w przyszłość

Co ważne, od kilku lat w słupskim szpitalu wykonywane są zabiegi laparoskopowe, a operacje przy użycia robota to kolejny etap.

– Nasz szpital dysponuje doświadczoną i dobrze wyszkoloną kadrą lekarzy, którzy będą mogli przeprowadzać operacje z użyciem robota. Wystarczy zaznaczyć, że w latach 2021-2022 szpital w Słupsku przeprowadził 111 radykalnych prostatektomii – podkreśla prezes Andrzej Sapiński.

Niedługo zabieg ten można będzie wykonać przy użyciu robota chirurgicznego. Zanim to nastąpi, personel szpitala zostanie przeszkolony.
Warto dodać, że od 1 kwietnia 2022 r. chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Natomiast od 1 sierpnia 2023 r. NFZ finansuje leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. Zastosowanie robota w operacjach to przyszłość, o czym świadczy zwiększająca się liczba rodzajów operacji, w których refundowane jest użycie robotów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.