Historia
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/polish-flag-g123c141a8_1920.jpg Dłuższa biało-czerwona majówka. To czas na odpoczynek i świętowanie

Dłuższa biało-czerwona majówka. To czas na odpoczynek i świętowanie

Fot. Pixabay.com
28.04.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
28.04.2023

Tegoroczna majówka potrwa pięć dni. Rozpocznie się jeszcze w kwietniu, więc aby cieszyć się 5-dniowym wypoczynkiem, warto wziąć urlop. Dzięki temu zyskamy kolejny w tym roku dłuższy weekend. Pamiętajmy, że poza relaksem, to też czas świętowania. Pierwszego maja przypada Święto Pracy, drugiego – Święto Flagi, a trzeciego – 232. rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Od 1 do 3 maja domy i budynki państwowe przystrajamy w barwy narodowe.

Gdzie spędzić majówkę?

Pomimo że prognozy pogody na majówkę dotyczące Pomorza nie są optymistyczne, to warto ten czas spędzić z rodziną lub przyjaciółmi. I nawet przy niesprzyjającej aurze można oderwać się od codzienności i zrelaksować. Przecież nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania. Dla wielu z nas majówka kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowania. Nie musi tak być. Można odpocząć w leśniczówce, na łódce, pikniku czy rowerowej wycieczce, zwłaszcza że mamy mnóstwo pięknych tras rowerowych w naszym regionie. Można też zaszyć się na działce z dobrą lekturą. Dla lubiących podróżować i zwiedzać można wyjechać do innego województwa lub za granicę. Możliwości jest wiele, a każdy powinien wybrać taką formę odpoczynku, która mu najbardziej odpowiada. Pamiętajmy, że biorąc 2 maja urlop, mamy 5-dniowy wypoczynek.

Święto Pracy

W tym roku Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wypada w poniedziałek i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Obchodzony jest od 1890 r., a w Polsce od 1950 r. Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 r. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy. W czasach PRL-u tego dnia odbywały się pochody. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna „Solidarność”.

Dzień Flagi

Został ustanowiony 20 lutego 2004 r. Na święto flagi wybrano 2 maja, gdyż tego dnia zdobywający Berlin żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Dzień Flagi obchodzony jest jednocześnie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą RP oraz rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W okresie PRL-u należało zdejmować pierwszomajowe flagi, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez ówczesne władze święta Konstytucji 3 maja. W tym roku Dzień Flagi wypada we wtorek.

Konstytucja 3 maja

To dzień ustawowo wolny od pracy. Świętem narodowym został uznany już 5 maja 1791 r., bo upamiętnia uchwalanie, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, konstytucji. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja wprowadzała m.in.: trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej. Potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 r., a chłopom dała ochronę ze strony państwa. Konstytucja znosiła także m.in. liberum veto, wolną elekcję oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W czasie zaborów świętowanie było zakazane. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r. W 1981 r. ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie. Święto przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r., a pierwsze uroczyste obchody odbyły się w tym samym roku na Placu Zamkowym w Warszawie. Od 2007 r. to też święto narodowe Litwy. Tego też dnia Kościół katolicki obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.