Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/02/Trybunal-Sprawiedliwosci-Unii-Europejskiej.jpg Dlaczego są nam potrzebne europejskie trybunały? Kolejna debata online o UE

Dlaczego są nam potrzebne europejskie trybunały? Kolejna debata online o UE

Mat. prasowy TSUE
21.02.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.02.2022

W 2022 r. Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego oraz Europejskie Centrum Solidarności kontynuują cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. Tym razem debata poświęcona będzie Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka i Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tradycyjnie organizatorzy zaprosili do rozmów wybitnych ekspertów oraz przedstawicieli młodego pokolenia.

Transmisja online rozpocznie się we wtorek, 22 lutego 2022 r. o godz. 18.00 na Facebooku oraz stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

Dwie ważne instytucje

Jak działają Europejskiego Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Czym się zajmują i co z tego wynika zarówno dla państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i dla jej obywateli? Na kolejnym spotkaniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego dyskusja toczyć się będzie na temat dwóch ważnych europejskich trybunałów oraz obowiązków państw członkowskich wobec ich orzeczeń.

– Temat uznaliśmy za bardzo ważny, ponieważ ostatnio Trybunał Konstytucyjny wydał kilka orzeczeń, godzących nie tylko w ideę integracji europejskiej, lecz także w europejski system ochrony praw człowieka. Zaproszeni eksperci postarają się odpowiedzieć, czy i jak to wpływa na sytuację polskich obywateli, a zwłaszcza na ich fundamentalne prawa i wolności – mówi prof. Janusz Rachoń.

Rolę ekspertów będą pełnić:
Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska – radca prawny, wieloletnia pracowniczka Europejskiego Trybunału Praw Człowieka,
dr hab. Tomasz Koncewicz, prof. UG – kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej, Uniwersytet Gdański.

Natomiast widownię reprezentować będą:
Patrycja Błaszkowska – studentka biologii medycznej na Uniwersytecie Gdańskim oraz zdrowia środowiskowego i BHP na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym,
Helena Szafkowska – studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Moderatorem debaty będzie prof. Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

.

Trochę historii

Rada Europy powstała 5 maja 1949 r. na mocy tzw. Traktatu Londyńskiego, którego sygnatariuszami było dziesięć państw: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. Obecnie liczy 47 członków. Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 r. Siedzibą tej międzynarodowej organizacji, skupiająca niemal wszystkie państwa europejskie, jest Strasburg. Głównym jej celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel, organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka oraz demokracji, a także współpracą państw członkowskich. Gwarancją jest zobowiązanie państw członkowskich do ratyfikacji Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Polska ratyfikowała konwencję 19 stycznia 1993 r. Jednym z bardzo ważnych organów Rady Europy jest Europejski Trybunał Praw Człowieka, organ sądownictwa międzynarodowego powołany w 1959 r.

Z kolei Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jedyną unijną instytucją, funkcjonującą nieprzerwanie od 1952 r. Działając w granicach swoich kompetencji, TSUE dba o poszanowanie prawa w stosowaniu i w interpretacji postanowień traktatu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.