Organizatorami wydarzenia są Hevelianum, Fundacja Kaszuby oraz stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota.

 

W obronie kaszubskich barw

18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach odbyło się założycielskie spotkanie Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów (to była pierwsza kaszubska organizacja, która utworzyła się w międzywojniu). By odpowiednio uczcić powstanie organizacji, założyciele wywiesili kaszubską flagę w centrum Kartuz. Nie podobało się to sanacyjnej władzy, która zażądała natychmiastowego zdjęcia flagi. Członkowie ZRK obronili symbol i nie udało się odprowadzić do jego zdjęcia przez władzę.
Tym samym, nie jedynie wydarzenie zawieszenia flagi jest ważnym epizodem w historii Kaszubów, a obrona symboli narodowych. W 2012 r. data 18 sierpnia została uznana za Święto Flagi Kaszubskiej.

 

Nie tylko na Górze Gradowej

Kaszubska flaga przy Hevelianum w Gdańsku nie jest jedyną, którą dzisiaj będzie można spotkać na Kaszubach. Gdańsk swoje główne arterie ozdobił narodowym symbolem Kaszub. Czarno-żółte flagi powiewają też m.in. w Kartuzach i Kościerzynie.
Natomiast w Gdyni 18 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 przy słynnych rybkach na Bulwarze Nadmorskim spotykają się sympatycy kaszubskiej poezji, by wspólnie świętować to historyczne wydarzenie poprzez czytanie kaszubskich wierszy. Organizator wydarzenia, kaszubskie pismo „Skra”, zachęca do zabrania ze sobą kaszubskich flag. Więcej o wydarzeniu na Facebooku.