Kultura
Kaszubska Flaga na Górze Gradowej

Dlaczego nad Gdańskiem powiewa kaszubska flaga?

Fot. Mateusz Dietrich
18.08.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
18.08.2020

Ogromna czarno-żółta flaga zawisła na szczycie Góry Gradowej w Gdańsku. 18 sierpnia obchodzimy Święto Flagi Kaszubskiej. Z tej okazji, w samo południe, symbol Kaszub został uroczyście wciągnięty na maszt przy akompaniamencie kaszubskiego hymnu.

Organizatorami wydarzenia są Hevelianum, Fundacja Kaszuby oraz stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota.

 

W obronie kaszubskich barw

18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach odbyło się założycielskie spotkanie Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów (to była pierwsza kaszubska organizacja, która utworzyła się w międzywojniu). By odpowiednio uczcić powstanie organizacji, założyciele wywiesili kaszubską flagę w centrum Kartuz. Nie podobało się to sanacyjnej władzy, która zażądała natychmiastowego zdjęcia flagi. Członkowie ZRK obronili symbol i nie udało się odprowadzić do jego zdjęcia przez władzę.
Tym samym, nie jedynie wydarzenie zawieszenia flagi jest ważnym epizodem w historii Kaszubów, a obrona symboli narodowych. W 2012 r. data 18 sierpnia została uznana za Święto Flagi Kaszubskiej.

 

Nie tylko na Górze Gradowej

Kaszubska flaga przy Hevelianum w Gdańsku nie jest jedyną, którą dzisiaj będzie można spotkać na Kaszubach. Gdańsk swoje główne arterie ozdobił narodowym symbolem Kaszub. Czarno-żółte flagi powiewają też m.in. w Kartuzach i Kościerzynie.
Natomiast w Gdyni 18 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 przy słynnych rybkach na Bulwarze Nadmorskim spotykają się sympatycy kaszubskiej poezji, by wspólnie świętować to historyczne wydarzenie poprzez czytanie kaszubskich wierszy. Organizator wydarzenia, kaszubskie pismo „Skra”, zachęca do zabrania ze sobą kaszubskich flag. Więcej o wydarzeniu na Facebooku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.