Kandydatów do drugiej edycji nagrody można zgłaszać elektronicznie do 15 lipca 2020 r.

 

Semper Fidelis – łac. zawsze wierny

Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku  ustanowił nagrodę Semper Fidelis. Corocznie honorowe wyróżnienie otrzymają osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.

 

Wartości edukacyjne

Nagroda ma również walor edukacyjny – pomaga rozpowszechniać wiedzę na temat tego, co Polska straciła po 1945 r. A straciła wiele. Kresy to przecież nasza historia, ślady dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.

 

Kto wyłania kandydatów?

Laureatów wyłania kapituła nagrody, której przewodniczącym jest prezes IPN. Nagroda ma charakter honorowy. W czasie uroczystości wręczenia nagród laureat otrzymuje pamiątkową statuetkę oraz dyplom. Każdego roku jedna z przyznawanych nagród może zostać nadana post mortem (pośmiertnie).

 

Jak i gdzie zgłaszać kandydatów?

Kandydatów do drugiej edycji można zgłaszać do 15 lipca 2020 r., wysyłając wniosek – z uwagi na sytuację epidemiologiczną – jedynie za pomocą formularza elektronicznego umieszczonego na stronie IPN. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.