Podczas Forum podpisana zostanie Deklaracja międzysektorowej współpracy. Sygnatariuszami będą między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent  Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. Transmisja on line na stronie Solidarni w klimacie.

 

Walczmy o przyszłość

O tym, że Ziemia znalazła się u progu katastrofy klimatycznej, nie trzeba nikogo przekonywać. Powodzie, ekstremalne upały i pożary stały się już niemal codziennością. Zmiany klimatyczne dotyczą każdego. Ze względu na bezprecedensową skalę wyzwań związanych ze skutkami kryzysu klimatycznego, konieczne jest skuteczne zaangażowanie w działania partnerów ze wszystkich sektorów. Chodzi zarówno o jednostki sektora publicznego i pozarządowego, ale i sektora gospodarczego. Jednym z kroków na drodze do Zielonego ładu będzie właśnie Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.

 

Debata ekspertów

W czasie spotkania uczestnicy będą mieli okazję posłuchać debat zaproszonych ekspertów z całego kraju oraz z innych państw Unii Europejskiej. Ale to nie wszystko, formuła spotkania da możliwość zadawania pytań ekspertom. Przewidziane są także warsztaty o tym, jak osiągnąć społeczny konsensus, odejść od hiperkonsumpcji czy jak zapewnić samorządom tarczę ochronną związaną z kosztami ekologicznej transformacji. Jednym z elementów Forum będzie także podpisanie wspólnej deklaracji wielopoziomowej międzysektorowej współpracy. Co ważne, do tego dokumentu mogą przystąpić wszystkie zainteresowane wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz Europejskiego Zielonego Ładu organizacje czy instytucje. Pierwszymi sygnatariuszami deklaracji będą Mieczysław Struk oraz Aleksandra Dulkiewicz.

 

Zobacz program Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej