Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/304810310_2920925764878733_2089495125458583151_n.jpg Dermatoprzystanek w Gdyni. Na placu Wolnej Ukrainy w ten weekend zbadasz znamiona

Dermatoprzystanek w Gdyni. Na placu Wolnej Ukrainy w ten weekend zbadasz znamiona

Fot. źródło: Facebook/ Szpitale Pomorskie
15.09.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
15.09.2022

Szpitale Pomorskie, już po raz drugi, zapraszają do Gdyni na piknik dermatologiczny, który odbędzie się 17 i 18 września 2022 r. Przez dwa dni mieszkańcy będą mogli skorzystać z badań dermatologicznych. Będą też porady, jak dbać o skórę, aby ochronić się przed czerniakiem.

Dermatoprzystanek będzie zlokalizowany na placu Wolnej Ukrainy w pobliżu Teatru Muzycznego w Gdyni. Piknik jest realizowany w ramach programu ABCDE samokontroli znamion – ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów skóry, którego celem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat zapobiegania nowotworom skóry i metod samobadania znamion. Podobne akcje były też w Bydgoszczy i Olsztynie.

Badania dla młodych i pracujących

Badania są skierowane do mieszkańców trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Chodzi o osoby aktywne zawodowo, w wieku 50-64 lat lub osób 15-49 lat, które mają zalecenia medyczne związane z występowaniem czynników ryzyka lub występowaniem niepokojących znamion. W przypadku niepokojących zmian na skórze, będzie można skorzystać z porad lekarzy dermatologów. Będzie też okazja do skorzystania z działań edukacyjnych, jak dbać o skórę, aby uniknąć czerniaka.

Raka skóry można uniknąć

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

Jeśli chcesz uniknąć nowotworu skóry, zaleca się:

  • unikanie opalania się,
  • stosowanie przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem),
  • niekorzystanie z solariów,
  • samokontrolę znamion i pieprzyków (warto je sfotografować i porównywać ich stan po miesiącu, dwóch),
  • kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu,
  • dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.

Komu grozi czerniak?

Osoby, które mają dużo piegów i znamion, jasną karnację, rude lub blond włosy, są bardziej narażone na  ryzyko zachorowania na czerniaka. Ryzyko tego nowotworu wzrasta, jeśli na czerniaka chorował bliski członek rodziny, a także u osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.
Co ważne, trzeba kontrolować wszystkie zmiany dotyczące znamion i pieprzyków. Niepokojąca może być: zmiana zabarwienia (szczególnie na ciemniejsze lub niejednolite) oraz wielkości i kształtu znamienia. W przypadku wystąpienia zmian lub pojawienia się nowych znamion należy zgłosić się do lekarza.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.