Jaki jest artystyczny pogląd nad wolność? Jak wygląda wolność w czasie pandemii? Czy nabiera wyjątkowego wydźwięku? Jak artyści ją rozumieją? Aż 13 pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, z tego 6 konkursowych, podejmie próbę odpowiedzi na te pytania.
Festiwalowe debaty i spotkania oraz filmowe projekcje będą miały miejsce od 6 do 10 października 2021 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Filmy będą walczyć o Nagrodę Prezydenta Gdańska, publiczność wybierze swojego faworyta. Festiwal będzie można obejrzeć on-line od 11 do 17 października.
All About Freedom Festival
Od 15 lat odbywa się w Gdańsku. Przede wszystkim to festiwal filmowy, którego głównym założeniem jest pokazywanie filmów zaangażowanych o wolności. Z powodu pandemii, w ubiegłym roku nie było festiwalu w wersji na żywo. Tegoroczną edycję otworzy obraz „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Scenariusz powstał na kanwie książki Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem (książka zdobyła nagrodę Nike). To opowieść o sprawie Grzegorza Przemyka, pobitego na śmierć przez MO maturzysty. Sprawa elektryzowała media (głównie zagraniczne), ale sprawcy nigdy nie ponieśli winy. Bezpośrednio przed projekcją filmu (początek o godz. 18), w ogrodzie zimowym ECS odbędzie się inauguracja festiwalu z udziałem twórców filmu, który w tym roku został nagrodzony Srebrnym Lwem podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i reprezentuje polską kinematografię w walce o Oscara:
Jan P. Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, doktor w dziedzinie sztuki, wykładowca w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach;
Tomasz Ziętek – aktor filmowy i teatralny, znany z ról w takich produkcjach, jak „Kamienie na szaniec” czy „Boże Ciało”; w obrazie „Żeby nie było śladów” wciela się w rolę Jurka Popiela;
Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta, publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityce”, autor wielu książek reporterskich, m.in. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.
Nie tylko polskie premiery
W programie festiwalu jest 13 pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, 6 z nich bierze udział w konkursie o Nagrodę Prezydenta Gdańska. Na swój ulubiony film może również głosować publiczność. W programie jest kilka polskich premier filmowych. W czwartek, 7 października 2021 r. będzie można zobaczyć, pokazywany na amerykańskim festiwalu SXSW, dokument „USA kontra Reality Winner”, opowiadający o Reality Winner, byłej żołnierce sił powietrznych i agentce wywiadu, która odkryła dowody świadczące o ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które skończyły się zwycięstwem Donalda Trumpa.
Premierą jest też dokument „Własnym głosem” w reżyserii Nahid Persson. Portretuje aktywistkę i dziennikarkę Masih Alinejad, występującą przeciw irańskiemu reżimowi, otwarcie wyrażającą sprzeciw wobec obowiązku noszenia chusty przez muzułmańskie kobiety. Film ten będzie przyczynkiem do dyskusji o sile kobiet, w której udział wezmą aktywistki: Julia Landowska, Marianna Łoboda, Julianna Łoboda, innowatorka dr Agnieszka Tomasik oraz socjolożka dr Anna Strzałkowska w roli moderatorki spotkania.
Premierowo będzie można zobaczyć francuską komedię o dwóch przyjaciółkach „Margot i Alma” (reż. Anaïs Volpé) i dokument „Niewidzialne demony” (reż. Rahul Jain). Projekcji filmu o aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg, „Jestem Greta”, będzie towarzyszyć debata ekologiczna z udziałem badaczki dr hab. inż. arch. Katarzyny Rozmarynowskiej i naukowczyni dr Krystyny Kozioł.
Świat według kobiet
Charakter tegorocznej edycji festiwalu podkreślają filmowe portrety kobiet. Postaci odgrywane przez Agatę Buzek w filmie „Moje wspaniałe życie” oraz Sophie Marceau w filmie „Wszystko poszło dobrze” mają wiele wspólnego. Muszą wybierać między wolnością wyboru a dobrem wspólnym. Wartości te nie zawsze są przeciwstawne.
Céline Sciamma („Portret kobiety w ogniu”) w swoim nowym filmie „Mała mama” dodaje trzeci wymiar, wydawałoby się nie do pokazania na ekranie. Szuka źródeł wrażliwości kobiecej w doświadczeniu wyobraźni dziewczynki, która na traumę spowodowaną śmiercią babci, odpowiada przeniesieniem się w świat fantazji. Siostrzana solidarność widoczna jest we francuskim filmie „Margot i Alma”. Odwagę i bezkompromisowość prezentują dwie młode bohaterki filmów dokumentalnych: Reality Winner, która toczy nierówną walkę z aparatem władzy i propagandy w USA w filmie „Reality Winner kontra USA”, oraz Greta Thunberg w filmie „Jestem Greta”.
Walka o siebie w społeczeństwie jawnie opresyjnym wobec kobiet przedstawia film „Własnym głosem”. Masih Alinejad wezwała kobiety w Iranie poprzez Instagram (4,5 mln obserwujących) do aktu społecznego nieposłuszeństwa i odrzucenia hijabu. Odpowiedź Iranek była największą demonstracją buntu społecznego wobec reżimu w Iranie.
W tym roku, po raz pierwszy w historii łódzkiej filmówki, na reżyserię dostały się same kobiety. Na siedem dostępnych miejsc chętnych było 161 osób, co oznacza, że o jedno miejsce walczyły 23 osoby. Najlepsze były kobiety.
Natomiast „Poufne lekcje perskiego” to popis aktorski Nahuela Pereza Biscayarta z filmu „120 uderzeń serca”. Gilles to Żyd podający się za Persa w obozie koncentracyjnym. Swoją szansę na przeżycie znajduje w nauczaniu języka, którego nie zna. Jego uczniem jest jego oprawca. Absurd i ironia losu niekiedy lepiej opisują rzeczywistość tragedii.
Dla osób o zróżnicowanych potrzebach, będą dwa filmy z audiodeskrypcją: „Śledztwo w domu spokojnej starości” (komedia dokumentalna) i „Jestem Greta”.
Sześć rozmów i jedenastu rozmówców
Pandemia i związane z nią ograniczenia życia publicznego, zmiany klimatu, migracje wywołują lęk, poczucie zagrożenia i niepewność ekonomiczną. Tworzą też koniunkturę dla populizmów, autorytaryzmów i spiskowych teorii. Dla demokracji to czas wyzwań oraz wzmacniania więzi i współodpowiedzialności za świat, za całą ludzkość, a nie tylko za etniczną wspólnotę.
Podczas festiwalu obecni będą artyści i twórcy kultury, którzy są odważni i wierni uniwersalnym wartościom. Naszą odpowiedzią na wyzwania świata jest nadzieja mimo wszystko i działanie mimo wszystko.
Tegoroczne twarze festiwalu to:
Mariusz Waras – artysta, którego sztuka walczy z systemem;
Bolek Jacaszek – 13-latek, który sprowadził pszczoły do miasta;
Katarzyna Rozmarynowska – urbanistka, która czyta niemieckie gazety;
Agnieszka Tomasik – dyrektorka Zespołu Szkół nr 8 w Gdańsku;
Ewa i Arkadiusz Hronowscy – twórcy i właściciele Ulicy Elektryków, modnego klubu muzycznego;
Aleksandra Łoboda, Julia Landowska, Julianna Łoboda, Marianna Łoboda, Maja Pietrusiewicz – dziewczyny, które zmienią świat i które prowadziły protest przed biurem posłów PiS.
Nagrody dla konkursowych filmów
Nagroda publiczności – festiwalowa publiczność wybierze najlepszy obraz. Przed seansem należy zaopatrzyć się w kupon konkursowy, wypełnić go po projekcji przyznając punkty (od 1 do 5). Wśród uczestników konkursu będą rozlosowane nagrody, a 17 października 2021 r. poznamy zwycięski tytuł. W konkursie biorą udział wyłącznie filmy prezentowane w kinie ECS.
Nagroda jury – nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, ufundowaną przez prezydenta Gdańska, otrzyma reżyserka lub reżyserfilmu, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu All About Freedom.