W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku 2 listopada 2022 r. przeprowadzono pierwszy zabieg ginekologiczny w asyście robota da Vinci. Operację wykonano u 58-letniej chorej na raka szyjki macicy. To najnowocześniejsza i małoinwazyjna technologia operacyjna, dzięki której możliwa jest większa precyzja wykonywanych zabiegów oraz szybszy powrót pacjentki do zdrowia.
Od ponad roku wykonywane są operacje urologiczne przy pomocy robota. Najpierw były dostępne tylko zabiegi komercyjnie, a od kwietnia są refundowane przez NFZ dla pacjentów z nowotworami gruczołu krokowego.
Zabiegi z robotem już też dla kobiet
Od października 2022 r. podjęto decyzję o udziale podczas operacji robota da Vinci u pacjentek chorujących na raka trzonu macicy. Pierwszą w województwie pomorskim radykalną operację u pacjentki chorej na raka trzonu macicy z zastosowaniem systemu da Vinci wykonano 2 listopada. W ten sposób szpital na Zaspie dołączył do grona pięciu ośrodków ginekologii operacyjnej w Polsce, które wykonują takie procedury. W północnej części naszego kraju operacje w asyście robota wykonuje się jedynie w Szczecinie.
– Dzięki decyzji Zarządu Copernicusa, zespół certyfikowanych lekarzy ginekologów- chirurgów oferuje te operacje nieodpłatnie, wszystkim pacjentkom z rakami trzonu macicy oraz komercyjnie, w przypadku schorzeń nieonkologicznych – wyjaśnia rzeczniczka spółki Katarzyna Brożek.
Operację z użyciem robota wykonali lekarze Maciej Socha i Bartłomiej Wolski, w asyście Wojciecha Flisa. Socha i Wolski certyfikat operatora systemu robotowego uzyskali rok temu w Niemczech. Obaj lekarze pracują od kilku lat na Zaspie.
Większa precyzja i bezpieczeństwo
Operacje z użyciem robota zapewniają dokładne oglądanie chorego narządu przy odpowiednim powiększenie. Lekarz, pomimo dwóch rąk, operuje trzema narzędziami jednocześnie. W przeciwieństwie do narzędzi laparoskopowych i nawet naturalnych ruchów nadgarstków, narzędzia robotowe maja kilka „stawów” i pozwalają na dużo większy zakres ruchów. Stabilizacja narzędzi poruszanych przez lekarza za pośrednictwem da Vinci to dodatkowy atut stanowiący o bezpieczeństwie pacjentki. Połączenie doskonałej widzialności z precyzją ruchów i wykorzystaniem zdobyczy techniki, pozwala zapewnić pacjentce precyzję operacyjną, bezpieczeństwo zabiegu, a tym samym krótszą rekonwalescencję i większą szansę na wyzdrowienie.
Kogo dotyka ten nowotwór?
Pomimo że rak trzonu macicy to najczęstszy z nowotworów żeńskich narządów płciowych, który występuje głównie po 50. r. ż., to do lekarzy na Zaspie zgłaszają się też pacjentki w wieku rozrodczym z tym schorzeniem. U nich stosuje się leczenie oszczędzające płodność. Jednak większość pacjentek to kobiety po menopauzie, często chorujące na nadwagę lub otyłość, u których wykrywa się raka macicy. Po potwierdzeniu raka, każda chora, która chce, może trafić do szpitala na Zaspie. W placówce pacjentka ma przeprowadzone badanie obrazowe m.in. rezonans magnetyczny, a następnie jest operowana przy użyciu robota.
Zaspa – najmłodszy i najnowocześniejszy ośrodek na Pomorzu
W ramach Oddziału położniczo-ginekologicznego wykonywane są operacje, także te z zakresu małoinwazyjnej ginekologii onkologicznej. We współpracy z Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, będącym jednostką Copernicusa, na oddziale diagnozowane i leczone są kobiety ze wszystkimi nowotworami żeńskich narządów płciowych. Pacjentki z rakami trzonu macicy (endometrium) stanowią szczególną grupę chorych, u których do tej pory operacje wykonywane były z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu laparoskopowego. Na oddziale leczone są też pacjentki z zaawansowanymi rakami jajników. Szpital od kilku tygodni posiada również najnowocześniejszy w regionie kolposkop do diagnostyki zmian szyjki macicy w przypadku nieprawidłowych wyników cytologii.