Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/08/DSC_0010.1920.jpg Da Vinci rozkręcił się na dobre. To już 100 zabiegów prostatektomii przy użyciu robota

Da Vinci rozkręcił się na dobre. To już 100 zabiegów prostatektomii przy użyciu robota

Fot. mat. Copernicus PL
22.08.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
22.08.2023

Od początku 2023 r. do końca lipca w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie wykonano 100 zabiegów urologicznych z wykorzystaniem robota da Vinci. To najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna, po której pacjenci bardzo szybko dochodzą do zdrowia.

Da Vinci się sprawdza

Przy użyciu robota da Vinci wykonywana jest prostatektomia radykalna. To zabieg urologiczny, który jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny niż otwarta lub laparoskopowa operacja chirurgiczna. Robot umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego.

– To nieprawdopodobna metoda i dobrodziejstwo dla pacjentów. I co ważne nie odnotowaliśmy do tej pory żadnych powikłań  – podsumowuje kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku dr n.med. Arkadiusz Mikszewicz.

Zabieg polega na wykonaniu pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota.

– To ogromna satysfakcja i wielka frajda – przyznaje dr n.med. Anna Orzechowska, urolożka ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku i pierwsza w Polsce kobieta, która operuje na nowoczesnym robocie.

Urządzenie pozwala na przeprowadzanie bardzo precyzyjnych operacji. – Dzięki temu jesteśmy w stanie wyleczyć bardzo młodych mężczyzn z choroby nowotworowej, bez negatywnych konsekwencji zabiegu. To również duże możliwości dla chirurga jeśli chodzi o doskonalenie techniki operacyjnej – podkreśla dr n.med. Wojciech Narożański, który przeprowadził pierwszy i setny zabieg.

Nowoczesny robot da Vinci jest drugim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim, które szpitale marszałkowskie mają na własność. Pierwsze urządzenie kupiły Szpitale Pomorskie w Gdyni  a następnie COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku. Zabiegi są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjent szybciej zdrowieje

Najważniejsze, że po radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika. Ale to nie wszystko.

– Kształcimy kolejny personel, który będzie mógł pracować przy zabiegach urologicznych, ginekologicznych (rak trzon macicy), chirurgicznych dotyczących raka jelita grubego, z wykorzystaniem medycznego robota– informuje rzecznik Copernicusa Katarzyna Brożek.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu nowotworów: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. Na oddziale leczeni są też m.in. pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej.

Na zakup Robota da Vinci COPERNICUS PL uzyskał 7,9 mln zł dofinansowania na podstawie umowy z Ministerstwem Zdrowia na realizację projektu dofinansowanego przez Unię Europejską pn. „Uzyskanie dostępności do najwyższej jakości terapii i diagnostyki onkologicznej poprzez zakup wyposażenia dla COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o. o. w Gdańsku”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.