Trzy farmy fotowoltaiczne powstaną w miejscowości Wędkowy. Czysta energia zasili sieć energetyczną na Kociewiu, ale i nie tylko. Prąd będzie sprzedawany do sieci ogólnopolskiej. Farmy są częścią parku fotowoltaicznego Wędkowy o docelowej mocy 5 MW.
Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki wsparciu z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.
Projekt Wędkowy
W gminie Tczew powstaną trzy instalacje. Każda będzie mogła produkować 1 MW prądu. Tym, co wyróżniać będzie farmę wśród innych instalacji fotowoltaicznych będą innowacyjne rozwiązania. Zainstalowane bowiem zostaną obustronne panele bi-facial.
— Zwykłe panele pochłaniają światło tylko z jednej strony. Natomiast w tego typu panelach energia produkowana jest z przedniej i tylnej strony panelu. To znacznie wpływa na zwiększenie produkcji energii — tłumaczy Paweł Sieger prezes firmy Solfarama, która realizuje projekt Wędkowy.
Prąd z farmy zasili lokalną sieć dystrybucyjną, ale nie tylko. Energia będzie dostarczana do sieci Energa Operator. Dzięki projektowi poprawi się również jakość powietrza w regionie. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ok. 2 tys. ton rocznie.
Pożyczka OZE
Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.
– Chodzi o Pożyczkę OZE. To jeden z naszych instrumentów finansowych, który wspiera produkcję i dystrybucję energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – Aneta Grzębska prezes PFP.
W ramach pożyczki Pomorski Fundusz Pożyczkowy przekazał firmom z województwa pomorskiego ponad 64 mln zł. Dzięki temu powstało wiele instalacji nie tylko fotowoltaicznych, ale i biogazowni, pomp ciepła czy kotłów na biomasę.
Rozwijamy czystą energię
Zmiany klimatyczne, rosnące ceny energii wytwarzanej z paliw kopalnych czy wręcz niedobory energii wymuszają zmiany i wzmocnienie produkcji energii z czystych źródeł. Czysta i tania energia to konieczność. Samorząd województwa konsekwentnie rozwija źródła OZE. Pożyczka OZE wpisuje się w strategię rozwoju naszego regionu. To zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej i celów Europejskiego Zielonego Ładu.