Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałek Wiesław Byczkowski, przewodniczący sejmiku Grzegorz Grzelak, dyrektor Kancelarii Sejmiku Łukasz Grzędzicki oraz zastępca dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego Anna Błażewicz-Stasiak.

Jak kształtował się pomorski samorząd?

Narodowy Instytut Polityki i Studiów Strategicznych (National Institute for Policy and Strategic Studies, NIPSS) powstał w 1979 r. To ośrodek zrzeszający naukowców i badaczy z różnych dziedzin, którego celem jest wzmocnienie rozwoju społeczno-gospodarczego Nigerii. Ten think-tank regularnie organizuje międzynarodowe wizyty studyjne. Przyjazd do Gdańska nie był pierwszą wizytą ekspertów z Nigerii w Polsce. W 2016 r. delegacja z NIPSS odwiedziła Akademię Morską w Gdyni, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną. W czasie tegorocznej podróży Nigeryjczycy odwiedzili też Malezję, Singapur, Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Goście z Nigerii zapoznali się z ideą samorządów lokalnych po to, aby podobny model wcielić u siebie.

– Cieszę się, że tematem dzisiejszego spotkania jest polska reforma samorządowa. Dzięki temu możemy podzielić się naszymi doświadczeniami w tej dziedzinie – powiedział wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

O uwarunkowaniach, przemianach, kształtowaniu się i realizacji idei pomorskiego samorządu opowiadali wiceprzewodniczący sejmiku Grzegorz Grzelak i  dyrektor Kancelarii Sejmiku Łukasz Grzędzicki.

Relacje gospodarcze

Wicemarszałek Wiesław Byczkowski przypomniał, że Pomorze i Nigerię łączą wieloletnie relacje gospodarcze, zwłaszcza w zakresie budownictwa okrętowego. W Gdańsku powstało ponad 120 jednostek dla nigeryjskich armatorów oraz największy pływający dok dla stoczni. Ponadto, dzięki Navimor International z holdingiem Remontowa powstał Nigerdock (największy obiekt w Afryce Zachodniej przeznaczony do konstrukcji off-shore), a także pełnomorskie jednostki pływające.