Z  Olgą Drendą porozmawia Kora Kowalska. Spotkanie o fascynacji latami 80. i 90. XX w. i o kolekcjonowaniu „duchologicznych” przedmiotów odbywa się w ramach cyklu  Kolekcje.

 

Fascynacja 80. i 90. latami XX wieku

– Duchologia to kupowanie wątpliwie licencyjnej kasety magnetofonowej i akcesoriów z Żółwiami Ninja w sklepie z szyldem WPHW, a Marsa i Coli w sklepie ogólnospożywczym w kolorach gnilnych, podłączanie magnetowidu do telewizora Rubin. Dobra fotografia, dobre liternictwo, ponure realia, hurt detal, dobre chęci, osobliwe wydawnictwa, cudaczne okładki, życie w ciekawych czasach przełomu lat 80. i 90. – tłumaczy Olga Drenda.

„Książka Duchologia polska. Rzeczy i ludzie okresu transformacji” opisuje przełom lat 80. i 90. XX w. Opowiada przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Rzeczy, w których widać przeobrażającą się rzeczywistość, współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i dogonić Zachód.

Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (np. Prusakolep), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się udokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

 

Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”,„Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie.

 

Kolekcje to cykl spotkań, wykładów i warsztatów dla osób, których hobby to kolekcjonowanie lub po prostu zamiłowanie do przedmiotów vintage i antyków. Prywatne kolekcje to często wybitne zbiory, w których znajdują się prawdziwe rarytasy. Osobom, które o nie dbają należy się też wsparcie i docenienie ich działań. Wyszukiwanie, kupowanie, pozyskiwanie, katalogowanie, przechowywanie – to praca, którą wykonują. Posiadają ogromną ekspercką wiedzę w ramach konkretnych tematównp. ceramiki lat 60., fotografii, przedwojennych zabawek lub filmów klasy B. Dzięki swojemu zapałowi i pasji stają się ekspertami. To także jest kultura. Warto ją pokazać, wyciągnąć na światło dzienne z mieszkań, garaży, piwnic, małych warsztatów i rodzinnych archiwów. Modny ostatnio trend na przedmioty z lat 60. i 80. XX w. służy powstawaniu kolejnych sklepów internetowych, profili w mediach społecznościach

„Duchologia polska. Rzeczy i ludzie okresu transformacji”. Spotkanie z Olgą Drendą

  • 11 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej