Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f14c3312-85db-4b1e-80ce-eb45fa07f1f5-3.jpg Czy wyobraźnia powoduje kryzys? Jak ją uzdrowić? Piąte spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Czy wyobraźnia powoduje kryzys? Jak ją uzdrowić? Piąte spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. materiał prasowy GTS
18.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.10.2021

Dyskusję poprowadzi Piotr Augustyniak, a jego gośćmi będą Danuta Golec i Tadeusz Bartoś. Tematem rozmowy, inspirowanej „Snem nocy letniej” Szekspira, będzie wyobraźnia. To już piąte spotkanie z cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski.

Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 19.00 na żywo w GTS, ale też będzie transmitowane na kanale YouTube GTS oraz Facebooku. Bilety w cenie 10 zł.

Rozważania o wyobraźni

Inspiracją dla rozmowy i próby odpowiedzi na nurtujące pytania będzie „Sen nocy letniej” Williama Szekspira. Wobec czego pozostajemy dzisiaj bezradni? Bezdusznego, cywilizacyjnego pędu do konsumpcji i samorealizacji? Rozpadu naszej wyobraźni? Uczestnicy spotkania zapytają o najgłębsze przyczyny kryzysu, który dotyka nowoczesną wyobraźnię oraz jego konsekwencje: psychospołeczne, polityczne i kulturowe. Porozmawiają też o możliwości jej uzdrowienia oraz pożytkach, które można odnieść, czerpiąc inspirację z mitów, snów oraz twórczej imaginacji. Będą debatować o rozpadzie wyobraźni, która zamyka w bezdusznym, cywilizacyjnym pędzie konsumpcji i samorealizacji. Odwołają się do perspektywy filozoficznej i psychoanalitycznej. Fragmenty utworu mistrza z Avonu zinterpretuje aktorka Dorota Androsz.

O cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o wyobraźni z Szekspirem w tle

Cykl został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak

–  Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona – mówi Piotr Augustyniak. –  Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – zauważa Piotr Augustyniak.

Kim są uczestnicy spotkania?

Uczestnikami są: Danuta Golec, Tadeusz Bartoś i Piotr Augustyniak.

  • Danuta Golec – psycholożka, psychoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Tłumaczka, założycielka Oficyny Ingenium, która wydaje książki z dziedziny psychoanalizy.
  • Tadeusz Bartoś − polski filozof i teolog, publicysta, były dominikanin, dr hab. n. humanistycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Bada nowożytne teorie kultury, historię oddziaływania idei religijnych, filozoficznych i politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem myśli Fryderyka Nietzschego i Martina Heideggera. Od lutego 2021 r.  jest stałym współpracownikiem Halo.Radio.
  • Piotr Augustyniak – filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.