Gospodarka
Kobieta czyta książkę na Kindle'u

Czy Pomorze jest odporne na pandemię i zmiany klimatu? Odpowiedzi w nowym thinkletterze

Fot. Pixabay.com
19.09.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
19.09.2020

Thinkletter „Idee dla Pomorza” to nowa publikacja, która ma stać się przestrzenią komunikacyjną dla regionu. W pierwszym numerze kilkunastu specjalistów podejmuje tematy zmian klimatycznych, wyzwań związanych z epidemią oraz rozwoju miast i regionów.

Publikacja dostępna jest bezpłatnie online. Można ją pobrać ze strony Kongresu Obywatelskiego, inicjatora wydania. Partnerem wydania jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Nowa jakość w regionie

Thinkletter regionalny „Idee dla Pomorza” to inicjatywa Kongresu Obywatelskiego. Jego twórcy chcieli zorganizować miejsce, w którym mogłyby spotkać się różne poglądy, analizy i prognozy dla regionu. Szczególnie w czasach, kiedy trudno o konferencje, wykłady i spotkania na żywo.

Jak w pierwszym numerze thinklettera pisze Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i inicjator Kongresu Obywatelskiego: „Wierzymy, że to właśnie dobra komunikacja jest kluczem do budowy nowej konkurencyjności, udanej zielonej transformacji i odporności naszego regionu na różnego rodzaju szoki zewnętrzne (katastrofy, kryzysy, pandemia itd.). W gruncie rzeczy chodzi o naszą pomorską dojrzałość co do wyboru i realizacji dalszej drogi rozwoju. Jesteśmy zdolni do samodzielnego rozpoznania naszych zasobów i znalezienia (w dialogu) własnych patentów na rozwój – bezrefleksyjne importowanie pomysłów lub opieranie się wyłącznie na wytycznych z Brukseli czy Warszawy się nie sprawdzi. Aby to osiągnąć musimy uwierzyć sami w siebie i się nawzajem szanować i słuchać. Musimy mieć dobrą partnerską komunikację, bez lęku, że zostaniemy „ukarani” za wypowiadanie szczerych opinii lub że silniejszy przejmie nasze pomysły”.

 

Co w pierwszym numerze?

Pierwszy numer, zatytułowany „Pomorskie miasta wobec pandemii i wyzwań klimatycznych”, zbiera teksty i analizy przygotowane przez architektów, urbanistów, naukowców, socjologów, aktywistów społecznych i specjalistów ds. rozwoju regionalnego. Tematyka związana jest z trwającą pandemią, zmianami klimatu i związanymi z nimi wyzwaniami dla miast i regionów. Autorzy zastanawiają się, czy miasta powinny rozpraszać się coraz bardziej, by zapewniać mieszkańcom tzw. dystans społeczny, czy może raczej powinny się kondensować, aby zmniejszyć koszty funkcjonowania i emisyjność. Pytają o to, jak telepraca może zmienić obecny rozwój miast, a także o to, czy miasta zmienią się w zbiory dzielnic, w których koncentrować się będzie aktywność zawodowa i prywatna mieszkańców (tzw. miasta piętnastominutowe). Ponadto specjaliści rozprawiają się z problemem mieszkalnictwa wśród osób młodych i nowoczesnego zarządzania miastami przez samorządy.

Całość publikacji można przeczytać na stronie Kongresu Obywatelskiego (pdf).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.