Na spotkaniu poruszone zostały kwestie gospodarcze oraz kulturalne. Omawiana była także współpraca transportowa, a zwłaszcza możliwość uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy Pomorzem a Chinami.
Spotkanie odbyło się w formule on-line. Gościem marszałka województwa pomorskiego był konsul generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Fan Xiaodong oraz Profesor Zakładu Kultury i Języków Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego, Pani prof. dr Wu Lan. W spotkaniu udział wzięli również Monika Pochroń-Frankowska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej oraz Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.
Wyzwania przyszłości
Podczas spotkania zostały omówiony obecny stan wzajemnych relacji, a także wyzwania, jakie niesie czas pandemii i odbudowy gospodarek po jej ustąpieniu. Jedną z najbardziej priorytetowych dziedzin współpracy, tak dla Pomorza jak i dla Chin jest dalszy rozwój transportu. Omówiono możliwość uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Gdańskiem a Qingdao i Szanghajem. Rozważana była także kwestia zwiększenia liczby towarowych połączeń kolejowych i morskich pomiędzy Chinami a Polską. Była również mowa o sprawach związanych z pandemią i o imporcie z Chin środków ochrony, ale również o możliwościach ich produkcji w naszym regionie. Omówione zostały też kwestie związane z nowoczesnymi technologiami np. cyfrowym sterowaniu ruchem kolejowym czy o rozwoju nowych technologii medycznych (co jest jedną z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza). Obie strony są także zainteresowane dalszym zacieśnianiem współpracy kulturalnej, również w kontekście zbliżającego się nowego roku chińskiego. Zdaniem Konsula Polacy niewystarczająco chwalą się swoimi osiągnięciami i dziedzictwem. Strona chińska chciałaby uczyć się od Pomorzan m.in. renowacji zabytków architektury. Konsul wyraził gotowość do promowania Gdańska i Pomorza wśród społeczności chińskiej, nie tylko jako światowej stolicy bursztynu, ale i atrakcyjnej destynacji turystycznej. Na zakończenie spotkania marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk złożył konsulowi i społeczności chińskiej zamieszkującej Pomorze życzenia z okazji nadchodzącego chińskiego nowego roku.
– Przed nami chiński nowy rok – Rok Bawoła. Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze życzenia. Jestem pewien, że nadchodzący czas będzie pomyślny, ale i pełen wyzwań i ciężkiej pracy, która sumiennie realizowana będzie nagrodzona – życzył marszałek.
Długoletnia współpraca
Pierwsze kontakty Pomorza i Chin rozpoczęły się jeszcze w latach 80.XX wieku. Od tego czasu współpraca rozwija się coraz bardziej pomyślnie.
– W 2005 roku województwo pomorskie podpisało umowę o współpracy z Szanghajem, a od 2009 r. działa w Pekinie Biuro Pomorskie. Warto też wspomnieć, że współpraca nie toczy się jednie na poziomie województwa. Poszczególne miasta Pomorza również posiadają oficjalne kontakty z Chińską Republiką Ludową – zaznaczył Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.
Wymienić tu warto choćby partnerstwo Sopotu z dzielnicą Szanghaju – Changning, Gdyni z miastem Haikou czy Słupska i Xiamen. Rolę współpracy doceniają nie tylko polskie samorządy, ale również władze centralne ChRL, które w dokumentach strategicznych zawarły plany podpisana 5-letniego planu współpracy z Pomorzem.