Kuratorką wystawy, odbywającej się w ramach rezydencji artystycznej, jest Weronika Teplicka.

Przypadek rządzi sztuką?

Konrad Juściński podjął się nie lada wyzwania. Postanowił odpowiedzieć, czy istnieją miejsca bezpiecznego w kontekście utopii. W tym celu artysta do 31 sierpnia przeprowadzi warsztaty z publicznością, podczas których można eksperymentować z obiektem, ciałem i z tym, co oferuje potencjał miejsca.

– W mojej pracy twórczej interesuje mnie pojęcie praprzestrzeni jako substancji istniejącej przed człowiekiem, przestrzeni pojmowanej i ukazywanej stopniowo poprzez zamieszkiwanie i „udeptywane” ziemi, na której przebywamy. Proces poszukiwania i eksperymentowania w sztuce, wiążę z działaniem nazwanym „zauważonym przypadkiem” – wyjaśnia Konrad Juściński.

Ważnym aspektem twórczości, pojawiającym się z zewnątrz i nadającym działaniu wymiar konieczny, jest przypadek.

– W sztuce interesuje mnie to, czego nie znam, mając na myśli wymianę wzajemnych iluzji czy też bezpośredni kontakt ze światem reprezentowanym każdorazowo inaczej. W działaniach artystycznych poszukuję pewnej symultaniczności dopełnienia i braku nadających obserwowanemu zjawisku charakter kontemplacyjny – dodaje artysta.

O artyście

Konrad Juściński – zajmuje się działaniami związanymi z przestrzenią, obiektem i performancem. W 2014 r. obronił doktorat na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wcześniej, bo w 2002 r., otrzymał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Jest zatrudniony na stanowisku profesora w uczelni WSUS w Poznaniu. Prowadzi Pracownię Rzeźby w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wystawa „Miejsce bezpieczne – utopia przemijania”

  • 24 sierpnia 2021 r., wtorek, godz. 17.00 – wernisaż
  • wystawa czynna do 29 sierpnia 2021 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka