Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/kino_w_trampkach2018_3_fot.BartoszBańka.jpg Czy dzieci znają się na filmach? Festiwal Kino w Trampkach ponownie w Gdańsku

Czy dzieci znają się na filmach? Festiwal Kino w Trampkach ponownie w Gdańsku

30.11.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.11.2022

Pokazy najlepszych produkcji dziecięcych i młodzieżowych, warsztaty i spotkania po projekcjach. Tak zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu Kino w trampkach, która rozpocznie się 2 i potrwa do 7 grudnia 2022 r.

Wydarzenia odbędą się w różnych miejscach w Gdańsku

  • Instytut Kultury Miejskiej, ul Długi Targ 39/40
  • Kino Port, Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Strajku Dokerów 5
  • Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, ul. Wita Stwosza

Co będzie się działo?

W programie festiwalu znajdują się filmy, które poruszają istotne i aktualne tematy. Po doświadczeniu społecznej izolacji będzie prezentowane kino, które pokazuje siłę relacji międzyludzkich. „Moja noc” w poetycki sposób opowiada o potrzebie drugiego człowieka, „Tęcza Molly” pozwala na poszerzenie myślenia o rodzinie, a „Wyspa zaginionych dzieci”, „Surferki” i „Stado” udowadniają, jak piękne i ważne jest mieć siostrę

– Wspólne seanse czy wymiana opinii stanowią duże przeżycie dla uczestników, zapewniając równocześnie świetną rozrywkę. Żadne słowa nie oddadzą jednak energii i pomysłowości, którą nasze dzieciaki wkładają w przygotowanie festiwalu. Tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć – mówi pomysłodawczyni festiwalu Agnieszka Drzewiecka-Protić.

Film doskonale sprawdza się̨ jako narzędzie edukacyjne w przestrzeni wychowawczej, może być pretekstem do poruszania z uczniami różnorodnych tematów. Na festiwalu wspólne oglądanie filmu zyskuje dodatkowy wymiar. Właśnie z tego powodu Kino w trampkach proponuje skierowany do uczniów i przedszkolaków.

Czym jest Kino w trampkach?

Pokazywane podczas festiwalu filmy to świeże, współczesne obrazy, gdzie młodzi zapoznają się z historiami rówieśników z różnych krajów. To też spotkania z twórcami, ciekawe dyskusje filmowe i kreatywne warsztaty.

–  Wiemy, że filmy kształtują naszą wizję świata i sposób postrzegania innych kultur. Zanim dzieci nauczą się mówić i czytać, uczą się patrzeć. Chcemy, by patrzyły mądrze na świat. Chcemy, by repertuar oraz dodatkowe aktywności zwiększały u uczestników wrażliwość, otwierały na różnorodność kulturową, wpływały na ciekawość, otwartość i życzliwość wobec innych – podkreśla Drzewiecka-Protić.

Dzieci mają głos

Ważnym elementem Kina w trampkach jest zaangażowanie dzieci w tworzenie festiwalu poprzez udział m.in. w wolontariacie czy dziecięce jury. Bycie jurorem to okazja, aby podzielić się opinią dotyczącą współczesnego filmu oraz wpłynąć na kształt kina. Poszukiwane są dzieci i młodzież w wieku 8-19 lat, które w trakcie festiwalu będą dyspozycyjne popołudniami oraz w weekendy, aby wziąć udział w stacjonarnych pokazach oraz wydarzeniach specjalnych!

Nabór do jury

Nabór do wolontariatu

Szczegółowy program i rezerwacja miejsc dostępna na stronie Kina w trampkach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.