Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/szczepienie.jpg COVID-19. Duża liczba Pomorzan zaszczepiona, ale wciąż ponad 30 proc. z nas powinno przyjąć zastrzyk

COVID-19. Duża liczba Pomorzan zaszczepiona, ale wciąż ponad 30 proc. z nas powinno przyjąć zastrzyk

Fot. Pixabay.com
03.01.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
03.01.2022

Minął już rok od kiedy rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Województwo pomorskie jest jednym z tych regionów, w których liczba zaszczepionych jest najwyższa w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Do tej pory zaszczepianych zostało ponad 1,2 mln Pomorzan.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 3 stycznia 2022 r. w województwie pomorskim wykonano 3 103 969 zastrzyków, w tym w pełni zaszczepionych jest 1 212 427 osób. Dzienna liczba szczepień to 1047.

Szczepienia przyspieszyły

W ostatnich tygodniach ubiegłego roku na Pomorzu nastąpił wzrost osób zainteresowanych szczepieniami. W ciągu miesiąca, od 3 grudnia do 3 stycznia, wykonano 325 526 szczepień, w tym pierwszą dawkę przyjęło 54 145 osób.  Jeśli chodzi o szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat, to do 3 stycznia podano 13 115 zastrzyków. Województwo pomorskie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem wykonanych szczepień w przeliczeniu na 10 tys. osób. Oznacza to, że na Pomorzu w pełni zaszczepione jest  57 proc. populacji i 60,4 proc. populacji powyżej 5 r.ż.

Szczepienia pomogą w walce z omikronem?

W naszym kraju wciąż dominuje delta, ale wkrótce może zostać wyparta przez nowy wariant omikron. W wielu europejskich krajach właśnie ten wirus spowodował lawinowy wzrost zakażeń. Jak przekonują eksperci szczepienia zapobiegają ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem, hospitalizacji i zgonowi. W mniejszym stopniu przeciwdziałają samym zakażeniom.

– Omikron jest dużą niewiadomą, jeśli chodzi o przebieg pandemii – mówi lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk. – Na razie wiemy, że się bardzo szybko rozprzestrzenia, ale nadal niewiele wiadomo o tym, jak ciężki może być przebieg zakażenia tym wariantem. Nawet jeśli będzie mniej agresywny od obecnie dominującej delty, to ryzyko przedłużenia pandemii jest bardzo wysokie – dodaje lekarz.

Niemniej jednak, jak pokazują najnowsze dane, przyjęcie trzeciej dawki szczepionki znacznie zwiększa ochronę zwłaszcza w obliczu nadchodzącej w Polsce piątej fali.

 – Wiemy już, że dawka przypominająca tzw. booster bardzo ogranicza ryzyko zakażenia, powikłań i zgonu spowodowanego omikronem – podkreśla Jędrzejczyk.

Rodzice chętnie szczepią dzieci

Od 16 grudnia 2021 r. rozpoczęły się szczepienia dzieci powyżej 5. r.ż. przeciwko COVID-19. Już w pierwszym dniu zainteresowanie rodziców szczepieniami maluchów w punktach prowadzonych przez Szpitale Pomorskie było ogromne.

– Rzeczywiście zauważamy, że sporo rodziców decyduje się na szczepienie dzieci, przede wszystkim z obawy o ciężkie powikłania wynikające z zakażenia. To bardzo zadowalająca informacja. Najlepiej, gdyby wszystkie dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach w szkole – tłumaczy Jędrzejczyk.

W tej chwili ponad połowa mieszkańców naszego regionu jest zaszczepiona. Gdyby zaszczepiło się jeszcze 30 procent, województwo  pomorskie osiągnęłoby odporność populacyjną. W takim przypadku liczba nowych zakażonych mogłaby się zmniejszyć.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.