Szpitale spółki Copernicus Podmiot Leczniczy ponownie otrzymały akredytację Ministerstwa Zdrowia. Wysoka jakość leczenia oraz bezpieczeństwo pacjentów zostały potwierdzone. Copernicus otrzymał 84 proc. punktów.
Szpital wystąpił o akredytację i otrzymał ją 2 września 2021 r. Certyfikat jest ważny do 2 września 2024 r. Po tym okresie ponownie będzie przeprowadzona ocena i w przypadku pozytywnej opinii akredytacja zostanie przedłużana.
Akredytacja świadczy o jakości
Akredytacja jest zewnętrzną metodą oceny jakości za pomocą określonych standardów. Placówka, która ubiega się o certyfikat powinna spełniać kilka warunków. Wśród analizowanych dokumentów są m.in.: ciągłość opieki nad pacjentem, prawa chorego, kontrola zakażeń oraz procedur dotyczących zabiegów i znieczulenia. Podczas weryfikacji dokonuje się pomiaru funkcjonowania danej placówki oraz porównuje zmiany, jakie w niej zaszły. Szpital otrzymuje certyfikat, gdy podczas oceny uzyska co najmniej 75 proc. Średni poziom spełniania standardów w Polsce wynosi 81,5 proc.
Akredytacji udziela minister zdrowia na wniosek Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, który kieruje się rekomendacją rady akredytacyjnej. W jej skład wchodzą przedstawiciele m.in.: Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce.
Szpitale na Pomorzu z certyfikatem
W Polsce akredytację ma 181 szpitali, z czego 11 znajduje się w województwie pomorskim. Certyfikat otrzymały m.in.: Copernicus PL, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o., Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Prabutach sp. z o.o. oraz Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko.