Zdrowie
Copernicus dostanie dodatkowe 4,6 mln zł. To środki z Unii Europejskiej na walkę z COVID-19

Copernicus dostanie dodatkowe 4,6 mln zł. To środki z Unii Europejskiej na walkę z COVID-19

Od lewej: marszałek Mieczysław Struk, prezes Copernicusa Dariusz Kostrzewa, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, wicemarszałek Wiesław Byczkowski

Spółka Copernicus przeznaczy wsparcie m.in. na zakup sprzętu medycznego np. aparatu USG i wyposażenia oraz niezbędne prace budowlane na terenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Będzie to już czwarta pomoc, jaką dostała gdańska spółka.

Podpisanie aneksu do umowy i wręczenie symbolicznego czeku odbyło się 28 kwietnia 2021 r. W wydarzeniu wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, a ze strony spółki prezes Copernicusa Dariusz Kostrzewa.

Na co szpital przeznaczy wsparcie?

Samorząd województwa pomorskiego od początku pandemii wspiera podmioty medyczne w walce z COVID-19. Przekazywane środki są wykorzystywane m.in. na dostosowanie budynków, zakup środków ochronnych oraz sprzętu. Dodatkowe pieniądze Copernicus wyda na zakup wielofunkcyjnego aparatu USG z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej i płuc. Ponadto, zostaną wykonane roboty budowlane polegające na dostosowaniu Zakładu Diagnostyki Obrazowej do nowego sprzętu diagnostycznego, przepisów prawa i reżimu sanitarnego. Spółka kupi też 6 stacji opisowych i 2 roboty nagrywające zdjęcia i opisy na nośniki np. płyty CD.

Copernicus otrzymał ponad 23 mln zł na walkę z pandemią

To już kolejna unijna pomoc finansowa dla Copernicusa. Przypomnijmy, że w kwietniu 2020 r. spółka otrzymała 2 mln zł na wykonanie testów diagnostycznych wykrywających wirusa SARS CoV-2 dla mieszkańców województwa pomorskiego oraz zakup dwóch aut do transportu medycznego. W maju 2020 r. przekazano 2,25 mln zł na zakup środków ochrony osobistej i preparatów dezynfekcyjnych. W grudniu 2020 r. za ponad 14 mln zł dla szpitali w Gdańsku spółka kupiła m.in.: 2 tomografy komputerowe, 7 aparatów RTG i 4 aparaty USG, 20 respiratorów, 15 systemów monitorowania pacjenta (kardiomonitory z modułem CO2 oraz centrala), tor wizyjny z wideobronchoskopami do diagnostyki endoskopowej płuc, 15 łóżek OIOM, wideobronchofiberoskop, ECMO oraz 3 zamrażarki do przechowywania szczepionek. Łącznie spółka otrzymała 23,2 mln zł z funduszy europejskich na walkę z COVID-19.
Na wsparcie szpitali w walce z pandemią z Unii Europejskiej do tej pory przeznaczono prawie 125,5 mln zł. Natomiast Zarząd Województwa Pomorskiego na działania wpierające podmioty lecznicze, przedsiębiorców i realizację projektów społecznych globalnie wydał prawie 317 mln zł pochodzących z funduszy unijnych.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.