W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego gościł Cosmin Onisii ambasador Rumunii w Polsce. Podczas spotkania z wicemarszałkiem województwa pomorskiego Wiesławem Byczkowskim poruszone zostały tematy związane z gospodarką oraz wzajemnymi relacjami zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym.
Była to pierwsza oficjalna wizyta na Pomorzu.
Wizyta ambasadora
Cosmin Onisii jest ambasadorem w Polsce od września 2021 r. Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, która odbyła się 4 listopada 2022 r. była elementem pierwszej jego oficjalnej podróży na Pomorze.
– Witam serdecznie na Pomorzu. W regionie wyjątkowym i pięknym. A także jednym z najbardziej innowacyjnych województw w Polsce – powitał gościa Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Wizyta ambasadora była okazją do kurtuazyjnego spotkania, ale również do konkretnych rozmów o możliwościach współpracy.
– Jestem tu po raz pierwszy i jest to dla mnie bardzo ważna wizyta. Lista potencjalnych obszarów do wzajemnych kontaktów jest bardzo szeroka. Mam też konkretne propozycje – mówił ambasador Rumunii.
Jakie są zatem możliwości wzajemnej kooperacji?
Pomorze și Județul Constanța
Współpraca pomiędzy Polską a Rumunią ma charakter strategicznego partnerstwa. Daje to okazję do ściślejszej współpracy nie tylko na poziomie międzyrządowym, ale również pomiędzy konkretnymi regionami. Jednym z rumuńskich regionów otwartych na współpracę z polskim odpowiednikiem jest okręg Konstanca.
– Choć, wydaje się, że to dwa odległe od siebie regiony, to wiele je łączy. To nie tylko nadmorskie położenie. W tym regionie, podobnie jak na Pomorzu prężnie działa branża offshore. Jest też największa rumuńska stocznia – wyliczał Cosmin Onisii.
Pierwsze próby nawiązania konkretnej współpracy już miały miejsce.
– Z naszej strony jesteśmy zainteresowani współpracą m.in. w zakresie technologii wodorowych, ale nie tylko – dodał wicemarszałek.
Polem współpracy może być także energetyka jądrowa. To właśnie w okręgu Konstanca działa jedyna rumuńska elektrownia atomowa. Obie strony zapowiedziały kontynuowanie działań mających na celu sformalizowanie współpracy.
Rozmowa o transporcie
Szybki i prosty transport towarów jest kluczowy dla rozwoju gospodarki. Szczególnie istotny jest rozwój transportu kolejowego.
– Chodzi o projekt Rail2Sea. To kolejowe połączenie portów Gdańska i Konstanty. Ta infrastruktura może mieć kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej – podkreślał Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.
Ten projekt, realizowany w ramach Inicjatywy Trójmorza może być komplementarny do istniejącego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.