W otwarciu biogazowni wziął udział m.in. Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Biogazownia w gminie Wicko

Zrealizowany w gminie Wicko projekt obejmuje budowę rolniczej biogazowni składającej się m.in. z dwóch silosów na kiszonkę, podziemnego zbiornika na gnojowicę i zbiorników fermentacyjnych. Powstanie również blok kogeneracyjny do produkcji prądu i ciepła. Będzie on miał moc prawie 1 megawata mocy cieplnej oraz elektrycznej. Wykonane zostaną przyłącza oraz trafostacja. Co istotne, projekt zapewni nie tylko ekologiczną energię dla okolicznych mieszkańców, ale w jego ramach powstaną nowe miejsca pracy. Całkowita wartość projektu to ponad 19 mln zł., z czego prawie 10 mln stanowi wsparcie ze środków Unii Europejskiej.

Wyspa energetyczna

Wicka biogazownia wpisuje się w koncepcję tzw. „wyspy energetycznej”. Chodzi tu o takie projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, dzięki którym zwiększa się niezależność regionu od dostaw energii zewnątrz. To nie tylko szansa na większe bezpieczeństwo energetyczne, ale również na tańsze ogrzewanie. W przypadku biogazowni może ono nawet o 40 proc. tańsze.

Jak to działa?

Zaletą takiej instalacji, jest korzystanie z lokalnych surowców. Do wytwarzania biogazu wykorzystywane będą pozyskiwane od okolicznych rolników: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka oraz gnojowica z pobliskiego zakładu trzody chlewnej. Powstały dzięki fermentacji metanowej powstanie biogaz, który posłuży jako paliwo do silnika spalinowego do produkcji prądu i ciepła.