Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f14c3312-85db-4b1e-80ce-eb45fa07f1f5-3.jpg Chrześcijaństwo a religijność. Jaki jest polski katolicyzm? Szóste spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Chrześcijaństwo a religijność. Jaki jest polski katolicyzm? Szóste spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. materiał prasowy
12.11.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.11.2021

Dyskusję poprowadzi Piotr Augustyniak, a jego gościem będzie Stanisław Obirek. Tematem rozmowy, inspirowanej „Otellem” Szekspira, będzie polski katolicyzm. To już szóste spotkanie z cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle zatytułowane Sodoma i Gomora, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski.

Spotkanie odbędzie się 15 listopada o godz. 19.00 na żywo w GTS, ale też będzie transmitowane na kanale YouTube GTS oraz Facebooku. Bilety w cenie 10 zł.

Rozważania o kościele

Uczestnicy spotkania postarają się znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących pytań. Czy rozkład polskiego Kościoła sprawi, że będziemy żyć w społeczeństwie duchowo martwym? A może jest to szansa, żeby polskie społeczeństwo wreszcie się wewnętrzne przebudziło? Uczestnicy porozmawiają m.in. o patologiach, które toczą polską religijność. O nieuzasadnionym i szkodliwym zawłaszczeniu życia wewnętrznego Polaków przez kościelny monopol. Postawią też pytanie o duchowość marzeń – taką, która otwiera na sacrum i tajemnicę życia, rodzi wolność i nieskłamaną wrażliwość. Czy głęboki kryzys wynika z samej natury chrześcijaństwa, religii ksenofobicznej i przewrotnej? A może powodem jest to, że polski katolicyzm coraz mniej ma wspólnego z autentycznym chrześcijaństwem?

O cyklu i uczestnikach spotkania

Cykl został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak.

–  Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona – mówi Piotr Augustyniak. –  Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – zauważa Piotr Augustyniak.

Stanisław Obirek  – antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita, wyświęcony w 1983 r., w 2005 r., po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”

Piotr Augustyniak – filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.

  • Gdański Teatr Szekspirowski oraz za pośrednictwem transmisji na żywo na YouTube i FB GTS
  • 15 listopada 2021 r., poniedziałek, godz. 19.00
  • Bilety: 10 zł

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.