Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/01/kettlebell-2052765_1280.jpg Chcesz zadbać o formę fizyczną i zdrowo się odżywiać? Weź udział w programie Recepta na ruch

Chcesz zadbać o formę fizyczną i zdrowo się odżywiać? Weź udział w programie Recepta na ruch

Fot. Pixabay.com
19.01.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
19.01.2024

Konsultacje z dietetykiem, psychologiem, treningi z fizjoterapeutą – to propozycje, jakie oferuje nowy, pilotażowy program NFZ Recepta na ruch realizowany przez Centrum Rehabilitacji Leczniczej spółki Copernicus.

Zajęcia odbywają się przy ul. Powstańców Warszawskich 1/2 w Gdańsku. Rejestracja w godz. 7.00-15.00 pod nr tel. 518 073 737 lub e-mailowo receptanaruch@copernicus.gda.pl.

Dla kogo?

Z udziału w Recepcie na ruch mogą skorzystać osoby powyżej 25.r.ż., które chcą poprawić aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe. Do programu będą kwalifikowani chorzy ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, pielęgniarki lub położnej POZ, a także: gastrologa, kardiologa, diabetologa, neurologa, ortopedy, onkologa, ginekologa, endokrynologa, urologa, pulmonologa lub fizjoterapeuty. Co ważne, aby wziąć udział w programie, należy posiadać internetowe konto pacjenta.
Każdy zakwalifikowany uczestnik programu będzie pod opieką specjalistów 18 tygodni. W Gdańsku z pomocy specjalistów skorzysta 793 pacjentów, a w całej Polsce 15 tys. Pilotaż będzie realizowany do października 2025 r.

Jaki zakres?

W ramach programu odbędą się konsultacje z dietetykiem, psychologiem lub lekarzem specjalistą, a fizjoterapeuta przygotuje zestaw ćwiczeń dostosowanych do stanu zdrowia i kondycji pacjenta.

– To taki medyczny trening terapeutyczny. Utrata wagi lub zamiana tłuszczu w mięśnie będą dodatkowym efektem – zauważa dyrektor Centrum Rehabilitacji Leczniczej w Gdańsku Michał Sokół. –  Rozpoczynamy od pomiarów parametrów ciała pacjenta, konsultacji z dietetykiem, fizjoterapeutą i psychologiem, bo nadmiar kilogramów jest związany nie tylko z brakiem ruchu, ale też zajadaniem problemów psychicznych. W zależności od tego, do jakiego cyklu zabiegowego zakwalifikuje się pacjent, będzie ćwiczył indywidualnie lub w grupie do trzech osób – wyjaśnia Michał Sokół.

Warto podkreślić, że fizjoterapeuta, dzięki konsultacji z lekarzem będzie znał m.in. schorzenia, na które cierpi pacjent i leki, które przyjmuje, co ma zapewnić dobór optymalnego rodzaju aktywności. Prowadzone przez specjalistę treningi mają odbywać się w Centrum Rehabilitacji Leczniczej dwa razy w tygodniu. Dodatkowo, pacjent, korzystając z aplikacji mojeIKP, ma ćwiczyć w domu. W programie chodzi o to, aby po zakończeniu cyklu utrzymać wypracowane przez chorego nawyki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.