Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/Allan-Clayton-fot.-Sim-Canetty-Clark.jpg Chcesz usłyszeć wybitnego tenora Allana Claytona? Przyjdź na koncert na Ołowiance

Chcesz usłyszeć wybitnego tenora Allana Claytona? Przyjdź na koncert na Ołowiance

Allan Clayton. Fot. Sim Canetty-Clark
14.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
14.02.2024

Polska Filharmonia Bałtycka w piątek, 16 lutego 2024 r. zaprasza na koncert symfoniczny. Zabrzmią m.in. utwory Dvořáka i Elgara.

  • Orkiestra PFB
  • Daniel Smith – dyrygent
  • Michał Szczerba – waltornia
  • Allan Clayton MBE – tenor

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

  • Antonín Dvořák – Uwertura karnawałowa op. 92, B.169 [10’]
  • Benjamin Britten – Serenada na tenor, waltornię i smyczki op. 31 [25’]
  • przerwa [20′]
  • Edward Elgar – I Symfonia As-dur op. 55 [50’]

Allan Clayton

Jeden z najbardziej ekscytujących i rozchwytywanych śpiewaków. Studiował w St. John’s College w Cambridge oraz w Royal Academy of Music w Londynie. Współpracownik Królewskiej Akademii Muzycznej i były artysta BBC New Generation w latach 2007-2009. Lista jego nagród obejmuje m.in. The Queen’s Commendation for Excellence oraz stypendium Borletti-Buitoni Trust Fellowship. Został odznaczony tytułem MBE na liście wyróżnień z okazji urodzin królowej w 2021 r. Ostatnie występy to: H.K. Grubera w Royal Opera House w Covent Garden, In the Market for Love, zaktualizowana wersja Mesdames de La Halle Offenbacha dla cyklu Glyndebourne’s Garden Opera oraz tytułowa rola Petera Grimesa w nowej produkcji Deborah Warner w Teatro Real Madryt i Opera Królewska w Covent Garden. Jego debiut w 2022 r. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, rolą tytułową w amerykańskiej premierze „Hamleta” Bretta Deana, spotkał się z powszechnym uznaniem krytyków, po czym artysta wystąpił z Peterem Grimesem.

Michał Szczerba

Urodził się w 1982 r. Jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Doskonalił umiejętności pod okiem takich artystów jak Radovan Vlatković czy Frøydis Ree Wekre. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonii w m.in. Bydgoszczy, Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Royal Band of the Belgian Guides. Regularnie wykonuje też solowe recitale na festiwalach muzycznych w całej Polsce. Jest aktywnym kameralistą, członkiem zespołu Hornet Quartet, z którym zdobył Srebrny Medal na konkursie Svirel w Słowenii oraz zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie kwartetów waltorniowych organizowanym przez International Horn Society w Natal w Brazylii. W latach 2004-2014 współtworzył również kwintet blaszany Hevelius Brass, z którym koncertował w wielu krajach Europy. Jako muzyk orkiestrowy regularnie współpracuje z niemal wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Malaysian Philharmonic Orchestra. Był finalistą i laureatem wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi w 2006 r. Jego dorobek nagraniowy to dwie płyty solowe, pięć kameralnych oraz kilkadziesiąt orkiestrowych w roli pierwszego waltornisty. Od 2016 r. prowadzi klasę waltorni na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest rezydentem i wykładowcą w ramach Corno Brass Music Festival.

Daniel Smith

Studiował dyrygenturę pod kierunkiem takich mistrzów jak: Jorma Panula, Neeme Järvi, Gianluigi Gelmetti, Hugh Wolff, Peter Gülke, Imre Palló i Harry Spence Lyth. Zdobył tytuł magistra w Konserwatorium Muzycznym w Sydney. Był stypendystą Trinity College w Londonie, Amerykańskiej Akademii Dyrygentów w Aspen oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Główny dyrygent gościnny Teatru Carlo Felice we Włoszech, Australijczyk, Daniel Smith. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga pod patronatem UNESCO otrzymał pierwszą nagrodę, Złotą Batutę oraz nagrodę orkiestry, a na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. sir Georga Soltiego został wyróżniony drugą nagrodą. Trzecim sukcesem Smitha było zajęcie pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Operowych im. Mancinellego, a następnie nagroda dla najlepszego dyrygenta według członków orkiestry w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Lutosławskiego. Po bardzo udanym debiucie, jako pierwszy Australijczyk dyrygujący Orkiestrą Teatru Maryjskiego, artysta zaczął być zapraszany do występów z m.in.: Czeską Orkiestrą Filharmoniczną, Londyńską Filharmonią, Hiszpańską Filharmonią w Pałacu Sztuk im. Królowej Sofii, Warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz w Teatrze Maggio Musicale we Florencji, Operze Rzymskiej i Teatrze San Carlo.

Koncert symfoniczny – Allan Clayton

  • 16 lutego 2024 r., piątek, 19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • Sala Koncertowa
  • Bilety: 32-126,50 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.