Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/IMG20220502111702-scaled.jpg Chcesz rozwijać OZE – tam trzeba być. Pomorska misja na największych targach offshore na świecie

Chcesz rozwijać OZE - tam trzeba być. Pomorska misja na największych targach offshore na świecie

Fot. mat. ARP
05.05.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.05.2022

Dywersyfikacja energii to konieczność. Woda, wiatr, energia słoneczna to źródła odnawialnej energii. Pomorskie ma doskonałe warunki do rozwoju OZE, a zwłaszcza morskiej energetyki wiatrowej. Rozwój branży wymaga jednak międzynarodowej współpracy. A gdzie znaleźć partnerów, jak nie na najważniejszym wydarzeniu branży, czyli na targach w Houston?

Targi Offshore – Technology Conference to najważniejsze na świecie spotkanie branży offshore. Uczestniczy w nich prawie 5 tys. firm energetycznych ze 130 krajów.

Pomorskie prezentuje się w Teksasie

Obecność województwa pomorskiego na konferencji OTC w Teksasie nie jest przypadkowa. Przemysł stoczniowy jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem pomorskiej gospodarki. Produkujemy specjalistyczne jednostki pływające czy wieże wiatrowe. Rośnie oferta firm z sektora offshore.

– Województwo pomorskie ma doskonałe warunki sprzyjające rozwojowi branży OZE. Mamy kompetencje, doświadczenie i kadrę dla rozwoju tej dziedziny gospodarki, a szczególnie morskiej energetyki wiatrowej – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wyjazd na konferencję do Houston jest częścią realizowanej przez samorząd województwa strategii wykorzystania tego potencjału oraz budowania niezależności energetycznej w naszej części Europy. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz – dodaje.

A przecież w obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z konfliktem na Ukrainie niezależność energetyczna to strategiczne wyzwanie dla Polski i całej Unii Europejskiej.

Misja do Houston

Na stoisku Pomorza w Huston prezentowało się 14 firm z branży stoczniowej i offshore. Delegacji przewodniczył marszałek województwa Mieczysław Struk. W delegacji uczestniczył również Lech Wałęsa, który został przez organizatorów konferencji uznany za gościa honorowego. Były prezydent Polski uroczyście otworzył pomorskie przedstawicielstwo na konferencji. Nasz region był głównym partnerem najważniejszej gali targów. Co ważne, delegacja z Pomorza i nasze regionalne stanowisko było jedynym polskim akcentem w Houston. Ani polski rząd, ani żadne jego agendy nie przyjechały do największego miasta Teksasu. Wyjazd pomorskiej delegacji do Teksasu zorganizowała Agencja Rozwoju Pomorza.

Jesteśmy gotowi na biznes

Na stoisku województwa pomorskiego prezentowały się firmy z regionu, które realizują projekty dla globalnych dostawców branży offshore. Byli to m.in. producenci statków i konstrukcji stalowych. Prezentowały się również biura projektowe. Jako region jesteśmy gotowi, ale sami energetycznej rewolucji nie dokonamy. I właśnie to było celem misji. Zaprezentowanie szerokiego spektrum kompetencji i usług to ważna zachęta dla inwestorów z branży, aby zainteresować się Pomorze. Warto również dodać, że sektor morskiej energetyki wiatrowej to priorytetowy dział pomorskiej gospodarki. Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej do 2030 r. łączne, globalne inwestycje w tej branży mają osiągnąć 350 mld dolarów USA.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.