Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/16_Rada_Oswiatowa_053-scaled.jpg Chcemy pozytywnych zmian, a nie rywalizacji na oceny. Głos uczniów z Pomorza

Chcemy pozytywnych zmian, a nie rywalizacji na oceny. Głos uczniów z Pomorza

Zuzanna Rus i Zuzanna Klimowska, uczennice Szkoły Podstawowej w Kowalach. Fot. mat. UMWP
15.06.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
15.06.2023

Podczas 16. posiedzenia Pomorskiej Rady Oświatowej przedstawiciele młodzieży postulowali ograniczenie rywalizacji w szkole poprzez jak najczęstsze stosowanie ocen opisowych, adekwatne do potrzeb wsparcie uczniów i ich rodziców oraz zadbanie o dobrostan nauczycieli. Mówiono także o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej odbyło się w środę, 14 czerwca 2023 roku.

Młodzi mają głos

To uczniowie chodzą do szkoły, to ich dotyczą wszelkie zmiany w edukacji, które odczuwają na własnej skórze.

– Dlatego zależy nam na pozytywnych zmianach i chcemy mieć na to wpływ – mówiły uczennice Szkoły Podstawowej w Kowalach, Zuzanna Rus i Zuzanna Klimowska.

Uczennice opowiedziały o przedsięwzięciu „Dla Młodych! Z Młodymi!”, które określa priorytety polityki młodzieżowej w gminie Kolbudy do roku 2030. Podkreśliły, że młodzież, rodzice, nauczyciele, organizacje pozarządowe i samorządowcy wspólnie wymienili potrzeby w tym obszarze oraz wybrali te, których realizacja jest najpilniejsza.

Z kolei Filip Borawski z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, mówił z kolei m.in. o programie „Edukacji uczestnictwa”. – W szkołach mamy wielu interesariuszy: dyrekcję, nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy powinni w sposób demokratyczny decydować o funkcjonowaniu szkół – podkreślał uczeń.

Wśród najważniejszych postulatów programu wskazał m.in. ograniczenie rywalizacji w szkole poprzez jak najczęstsze stosowanie ocen opisowych, adekwatne do potrzeb wsparcie uczniów i ich rodziców oraz zadbanie o dobrostan nauczycieli.

– Bardzo się cieszymy, że uczniowie chcą mieć wpływ na edukację, że bardzo zależy im na sprawczości. I na szczęście traktowani są przez nas dorosłych z coraz większą uwagą i powagą – podkreślał Józef Sarnowski członek zarządu województwa pomorskiego. Niestety  działania na poziomie państwa, zwłaszcza w zakresie tworzenia prawa, „psują” to, co dobrego dzieje się w szkołach – podkreślał członek zarządu.

Członkowie Pomorskiej Rady Oświatowej zaznaczyli, że nowoczesna edukacja musi brać pod uwagę potrzeby każdego ucznia i dać możliwość nauczycielom do kreatywnego myślenia.

– Nowoczesna edukacja będzie możliwa wyłącznie w takim systemie oświaty, dla którego zasadą będą m.in. rzeczywista autonomia szkoły, otwartość edukacji na różnorodność, ograniczenie zadań administracji państwowej w zakresie edukacji – wymieniał Adam Krawiec dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

 

Problemy ze zdrowiem

Jednym z problemów pilnych do rozwiązania jest pogarszający się stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska przypomniała o działaniach uruchamianych na Pomorzu. Chodzi m.in. o sieć utworzonych w regionie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ich ideą jest, by młode osoby będące w kryzysie psychicznym, mogły jak najwcześniej, najbliżej miejsca zamieszkania i bez skierowania uzyskać specjalistyczną pomoc. Ponadto, w ramach regionalnego przedsięwzięcia pn. Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży powstała platforma internetowa pomorskiedlaciebie.pl, z której mogą korzystać zarówno osoby młode w kryzysie psychicznym, jak i ci, którzy zauważają, że w ich otoczeniu jest młody człowiek, który pomocy potrzebuje.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.