Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki to najważniejszy dzień dla pomorskiej branży turystycznej. Tradycyjnie głównym punktem w programie tego wydarzenia było wręczenie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki w naszym województwie. Tegoroczna impreza zorganizowana została 28 września 2022 r. w Sopocie.
W Regionalnych obchodach Światowego Dnia Turystyki uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska oraz Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i prezeska Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i instytucji związanych z turystyką, hotelarze i restauratorzy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.
Nowe spojrzenie na turystykę
Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Turystyki to „Nowe spojrzenie na turystykę”.
– Światowy Dzień Turystyki w obecnej sytuacji nabiera wyjątkowego charakteru. W obliczu trudnych doświadczeń, turystyce jest potrzebna siła i impuls do odbudowy. Po zatrzymaniu gospodarki, spowodowanej wybuchem pandemii, po wybuchu wojny w Ukrainie, turystyka musi się odnaleźć. Poza tym zmieniające się warunki wykreowane przez nowe trendy, zwracają uwagę na inne rozwiązania. To czas, kiedy zwracamy się ku lokalnej społeczności. To czas oszczędzania planety i otaczającego nas środowiska – zaznaczyła na wstępie dyrektor Chełkowska.
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do tego, by podsumować dotychczasowe działania w turystyce w naszym regionie, a przede wszystkim spotkać się w gronie przyjaciół z branży.
– Z podziwem patrzą na wszystkich pracujących w hotelarstwie, gastronomii czy usługach turystycznych, którzy poradzili sobie z trudnym czasem pandemii. Dziś chciałbym powiedzieć, że może być już tylko lepiej. Dziś chcielibyśmy tylko świętować. Niestety, nie wiemy, jakie będą losy wojny w Ukrainie, co obecny „car Rosji” jeszcze wymyśli i jaki to może mieć wpływ na ruch turystyczny – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk. – Chcemy, aby turystyka była nadal świetną wizytówką naszego regionu. Turystyka to budowanie marki Pomorza jako miejsca przyjaznego do zamieszkania i wypoczynku, a także budowanie wielkiego potencjału usług realizowanych w bardzo różnych zakresach. Wszystkim osobom pracującym w pomorskiej turystyce, które z wielkim wysiłkiem starają się znaleźć na rynku pracy i mają wielką nadzieję, że kolejny rok będzie rokiem dobrym dla pomorskiej turystyki, życzę samych sukcesów i zadowolenia z prowadzonej działalności – dodał marszałek Struk.
Tradycyjnie najważniejszym punktem w programie uroczystości było wręczenie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki w naszym regionie.
Kto otrzymał nagrody i wyróżnienia?
Tegoroczne Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki rozpoczęły się od ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w promowaniu żeglarstwa i turystyki wodnej uhonorowany został kapitan jachtowy Jerzy Wojciech Kuliński. Natomiast Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznano Benedyktowi Wojcieszakowi, który zajmuje się m.in. kształceniem społecznej kadry programowej PTTK, a także wychowawców i kierowników wypoczynku dzieci i młodzieży.
Odznaki Za Zasługi dla Turystyki wyróżnienia zostali:
- Andrzej Ławniczak – szef kuchni, sekretarz i skarbnik Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, współzałożyciel Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, prezes Pomorskiej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej,
- Krzysztof Szulborski – szef kuchni, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, współzałożyciel Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku,
- Dariusz Dębski – działacz PTTK, znawca fortyfikacji Wybrzeża, który przyczynił się do otwarcia ruchu turystycznego obiektów zabytkowej Baterii Artylerii Stałej w Gdyni-Redłowie,
- Roman Sobieszko – wieloletni prezes Klubu Turystyki Górskiej „Górale” Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni, przewodnik górski i przodownik turystyki górskiej, zasłużony w popularyzowaniu turystyki górskiej w Pomorskiem,
- dr Mieczysław Wojecki – geograf i regionalista, prezes Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni, Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa PTTK,
- Anna Mariola Kasprzak – przewodniczka, nauczycielka i opiekunka, zaangażowana w prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa,
- Piotr Ptak – emerytowany nauczyciel, przewodniki turystyczny i pilot wycieczek z wieloletnim stażem pracy w turystyce społecznej,
- Koło Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku – najstarsze i największe koło przewodnickie w województwie pomorskim, jego członkowie oprowadzają turystów krajowych i zagranicznych w ponad 20 językach po Gdańsku, Gdyni Sopocie i Półwyspie Helskim.
Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego:
- W kategorii Wydarzenie roku:
Nagroda główna dla miasta Ustki za Grand Lubicz Festiwal Światła. Ta letnia atrakcja obejmowała iluminacje świetlne wzdłuż Promenady Nadmorskiej, a także animacje i rzeźby świetlne. Ustka podczas festiwalu zamieniła się w krainę wypełnioną światłem, kolorem i muzyką.
Wyróżnienie dla Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub” za Kaszubski Festiwal „Tańce i zgrywańce”. Celem wydarzenia było umożliwienie społeczności lokalnej powrotu do ludowych korzeni oraz przybliżenie turystom kultury kaszubskiej. Jego uczestnicy mogli posłuchać tradycyjnej, kaszubskiej muzyki, zobaczyć kaszubskie stroje oraz wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych.
- W kategorii Innowacja w turystyce:
Nagroda główna dla miasta Sopot za „Plaże dla wszystkich”. W ramach tego projektu wejście na plażę nr 23 w Sopocie zyskało wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, w tym kładkę prowadzącą w głąb plaży, toalety i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, amfibię umożliwiającą kąpiel osobom z niepełnosprawnością oraz materiałowe zadaszenie nad pomostem.
Wyróżnienie dla miasta Gdyni za kampanię „Odetchnij w Gdyni”. W grudniu 2021 r. na Rynku Głównym w Krakowie stanął pawilon promocyjny, w którym odwiedzający mogli poczuć klimat zimowej Gdyni. Dzięki specjalnej technologii odtworzone zostało nadmorskie powietrze, z głośników słychać było szum morza i lasu, a na ledowych monitorach pokazywano piękno zimowej Gdyni oraz atrakcje turystyczne.
- W kategorii Oferta turystyczna:
Nagroda Główna dla Ireneusza Koszałki za Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo – Wieżyca. To największy na Pomorzu ośrodek narciarski, który poza sezonem zimowym oferuje wiele innych atrakcji, takich jak: deskorolka górska, hulajnogi terenowe, mini park linowy czy Park Baśni i Legend Kaszubskich. Na terenie ośrodka znajduje się również łowisko dla amatorów wędkarstwa oraz basen zewnętrzny.
Wyróżnienie dla Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata” za Szlak Kaszubskiej Żurawiny. Całość szlaku o długości 130 km łączy ze sobą miejsca występowania kaszubskiej żurawiny, okoliczne atrakcje turystyczne oraz miejsca, gdzie można skosztować produktów wykonanych na bazie żurawiny. Zwieńczeniem jest cykliczna impreza Festiwal Żurawiny odbywający się we wrześniu.
Wyróżnienia dla Jolanty i Ryszarda von Pilachowskich za ofertę Zamku Krzyżackiego w Przezmarku. Warownia z XIV w. została zakupiona przez obecnych właścicieli w 2000 r. W wieży zamkowej, która jest jedyną oryginalną historyczną ocalałą częścią zamku, znajduje się muzeum. Do zwiedzania udostępniono też tereny przyzamkowe.
- W kategorii Inwestycja w turystyce:
Nagroda Główna dla Hevelianum za Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Otwarta w grudniu 2021 r. nowa filia Hevelianum łączy funkcję noclegową, restauracyjną oraz edukacyjną. Przed budynkiem organizowane są plenerowe wydarzenia kulturalne. Obiekt został nagrodzony w konkursie Budowa Roku 2021, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
- W kategorii Kreatywna zmiana:
Nagroda Główna dla Fundacji Kina Żeglarz za zatrzymanie upadku kina studyjnego w Jastarni. Kino Żeglarz to ostatnie kino na Półwyspie Helskim i pomimo kryzysów funkcjonuje do dziś. Podczas pandemii zorganizowano zbiórkę na utrzymanie tej placówki. Dzięki pomysłowości jednej z właścicielek, zbiórka zakończyła się zebraniem podwójnej, potrzebnej kwoty. Codziennie po godz. 21.00 na Facebooku kina organizowano kalambury, które cieszyły się dużym zainteresowaniem także mediów.
- W kategorii Osobowość roku:
Nagroda Główna dla Agaty Sava, wybitnej wokalistki operowej i solistki. Agata Sava jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Hochschule für Musik w Monachium, a także laureatką wielu konkursów wokalnyc. Artystka regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz nagraniach dla TV i rozgłośni radiowych. Od 2003 r. pełni funkcję dyrektorki Letnich Kursów Muzycznych w Łebie.
Agata Sava obecnie jest w trasie koncertowej i swoją nagrodę odbierze osobiście w przyszłym w roku.
Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim uhonorowana została Joanna Orłowska.
Joanna Orłowska przez lata wspierała rozwój i promocję turystyki w regionie słupskim. Począwszy od stanowiska nauczyciela geografii poprzez posadę w Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Wojewódzkim w Słupsku, prowadzenie Biura Podróży Orbis, a kończąc na stanowisku naczelnika Wydziału Rozwoju, Promocji Powiatu i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Słupsku.
Jest współautorką wielu zrealizowanych programów i strategii rozwoju turystyki oraz promocji Ziemi Słupskiej, a także autorką i współautorką informatorów, przewodników i folderów turystycznych, artykułów oraz podręczników w zakresie obsługi turystycznej i hotelarstwa. Ponadto to wieloletnia wykładowczyni kursów i szkoleń organizowanych dla przewodników turystycznych, pilotów wycieczek i organizatorów turystyki wiejskiej.
W latach 90. była koordynatorką działalności Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej, jak również inicjatorką powołania Stowarzyszenia Produktów Markowych Turystyki Wiejskiej „Słupia” i jedną z inicjatorek założenia Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku, której skarbniczką jest do dziś.
Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu:
- 200-lecie Latarni Morskiej Rozewie,
- 50-lecie Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych w Gdańsku,
- 40 lecie Daru Młodzieży,
- 30-lecie wydawnictwa Region,
- 25-lecie obecności Muzeum Zamkowego w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podziękowanie Marszałka Województwa Pomorskiego za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju turystyki województwa pomorskiego otrzymało Studio Projektowe „Casamata”. Studio zajmuje się promocją dziedzictwa kulturowego, wykonywaniem dokumentacji i opracowań historyczno-konserwatorskich. Wykonuje też tablice informacyjne, foldery i mapy tematyczne, m.in. poświęcone fortyfikacjom.
W tym roku Nagrody Prezesa Honorowego PROT w kategorii Miejsce z klimatem trafiły do Opery Leśnej za przestrzeń Lasy Muzyczne oraz Leśnego Dwór w Sulęczynie, w kategorii Turystyka w mediach do miasta Ustki za kampanię reklamową „Ustka – Zostań Mistrzem Wypoczynku”, a w kategorii Inicjatywy lokalne do Muzeum Ziemi Kościerskiej za wspólny bilet do jego oddziałów oraz LOT Ziemia Lęborska–Łeba za grę miejską „Poznawanie przez pytanie”. Natomiast Stowarzyszeniu Żuławy oraz Beacie Stawarskiej – zastępczyni dyrektora ds. marketingu i administracji Muzeum Zamkowego w Malborku wręczono Nagrody Prezesa Honorowego PROT za wieloletnią współpracę.
Dodatkowo, Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK przekazała podziękowania za wieloletnią współpracę Stanisławowi Sikorze – członkowi Zarządu Głównego PTTK oraz Prezesowi Honorowemu Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku.