Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/cowomen-3ALW9V3jNkc-unsplash-scaled.jpg Branża IT na Pomorzu oczami kobiet. Pierwsze takie badanie [RAPORT]

Branża IT na Pomorzu oczami kobiet. Pierwsze takie badanie [RAPORT]

Fot. Cowoman / unsplash.com

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zbadał pomorską branżę IT przez pryzmat kobiet. Ze specjalnego raportu „Kobiety w IT na Pomorzu” wynika, że w obszarze IT w regionie pracuje 32 proc. pań, najwięcej z nich zajmuje stanowiska juniorskie i specjalistyczne, a na kierunkach związanych z IT studiuje ponad 1,3 tys. słuchaczek. Co jeszcze o kobiecym IT w Pomorskiem mówią dane?

Raport na zlecenie urzędu marszałkowskiego przygotowała firma Antal. W badaniu wzięło udział prawie 600 osób, zarówno studentów, jak i pracowników IT. W 50-stronicowym opracowaniu znalazły się praktyczne informacje dotyczące sytuacji branży IT na Pomorzu na tle kraju i Europy, kierunkach IT dostępnych na pomorskich uczelniach i lista największych firm, w których kobiety mogą znaleźć zatrudnienie. Raport może być także przewodnikiem dla pań, które planują realizować karierę w branży IT. Link do publikacji w pdf na dole strony.

 

Jedna trzecia to kobiety

W województwie pomorskim w obszarze IT pracuje 26,7 tys. osób, co daje regionowi szóste miejsce w kraju za województwami: mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, śląskim oraz wielkopolskim. Wśród tych osób 32 proc. stanowią kobiety (średnia krajowa dla branży wynosi 34 proc.).

Przeciętne wynagrodzenie w branży wynosi 8060 zł. Sytuacja kobiet na rynku pracy od lat jest jednak trudniejsza niż mężczyzn. Chodzi m.in. o różnicę między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn, którą wyraża się, jako stosunek procentowy wynagrodzenia kobiet do wynagrodzenia mężczyzn (to tzw. gender gap). Okazuje się, że w branży IT kobiety zarabiają średnio 28,7 proc. mniej niż ich koledzy (w całej gospodarce krajowej ta różnica wynosi 8,8 proc.). Jak czytamy w raporcie: „Wynika to m.in. z faktu, że w branży IT kobiety często zajmują niżej opłacane role wspierające, podczas gdy mężczyźni dominują na funkcjach wysoko specjalistycznych i zarządczych”. Jednocześnie ponad 56 proc. respondentów badania zauważa działania firm na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

– Wnioski z raportu są jednoznaczne: trzeba lepiej wykorzystać potencjał kobiet w obszarze cyfryzacji – mówi Karolina Lipińska, wicedyrektorka Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Branża ta daje szansę na atrakcyjny rozwój kariery, a województwo pomorskie jest dobrym miejscem do szukania tych możliwości. W regionie wspieramy najnowsze technologie takie, jak m.in.: sztuczna inteligencja, autonomiczność, technologie kosmiczne i satelitarne zastosowane w gospodarce morskiej, Internet rzeczy, sprzyjający rozwojowi smart cities czy wirtualna rzeczywistość wykorzystywana w centrach kompetencji i poligonach badawczych – wymienia Lipińska.

Studentki IT w Pomorskiem z perspektywą

W roku akademickim 2018/19 na kierunkach IT w województwie pomorskim studiowało 1 324 kobiet, natomiast mężczyzn ponad siedem tys. Najszerszą ofertę kierunków IT ma Politechnika Gdańska, a panie najczęściej wybierają informatykę, elektronikę i telekomunikację oraz automatykę i robotykę.

Większość badanych kobiet (74 proc.) decyduje się na rozwój w obszarze IT, kierując się perspektywami zawodowymi na Pomorzu. Jak wskazują autorzy badania: „duża liczba pracodawców z branży IT w województwie, aktywna polityka władz regionu w celu promowania rozwoju tego obszaru przynosi efekty widoczne w ocenie kobiet, ale również mężczyzn (64 proc. wskazań). Drugim ważnym czynnikiem wyboru są zainteresowania, które były decydujące dla 66 proc. kobiet i 89 proc. mężczyzn. Trzecią pobudką są atrakcyjne wynagrodzenia w branży (61 proc. wskazań kobiet i 57 proc. wskazań mężczyzn)”.

– Kobiety, które zdecydują się pracować i rozwijać w obszarze IT w województwie pomorskim, mogą znaleźć zatrudnienie w prawie 10 tys. firm zarejestrowanych w sektorze informacji i komunikacji – mówi Karolina Lipińska . – Obecnie stanowią 1/3 pracowników IT, a różnorodność w tej branży jest wręcz niezbędna. Pozwala ona firmom tworzyć lepsze oraz bezpieczniejsze produkty i usługi – podkreśla Lipińska.

Raport i poradnik w jednym

Opracowanie „Kobiety w IT na Pomorzu” zawiera nie tylko dane o bieżącej sytuacji w branży IT na Pomorzu. Można w nim znaleźć informacje o tym, jak budować karierę IT w regionie, jak się przebranżowić i znaleźć pracę w jednej z międzynarodowych firm, działających w Pomorskiem. Wśród rekomendacji specjalistów dla kobiet są m.in. kursy i szkolenia, udział w wydarzeniach związanych z branżą, dobrze prowadzony i aktualny profil na LinkedIn oraz odpowiednio przygotowane CV.

Cały raport można bezpłatnie pobrać ze strony Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

Okładka opracowania Kobiety w IT na Pomorzu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.