Sala onkologiczna, hybrydowa i blok operacyjny

Zmodernizowany blok operacyjny powiększył się o dwa pomieszczenia, w których wcześniej znajdował się Zakład Rehabilitacji. Dzięki temu powstała nowoczesna sala onkologiczna oraz sala hybrydowa.

– Realizacja tego projektu umożliwia nie tylko dostęp do specjalistycznych usług medycznych, ale również podnosi standardy opieki zdrowotnej, a to przekłada się na poprawę zdrowia mieszkańców regionu – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Po czym marszałek Struk oraz zarząd i pracownicy szpital uroczyście przecięli wstęgę. W ten sposób zakończyła się realizacja projektu Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – etap II.

Wartość inwestycji to prawie 18 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 13 mln zł, a z budżetu państwa 1,5 mln zł.

– Blok operacyjny został wyposażony w nowoczesny sprzęt nie tylko chirurgiczny, ale również diagnostyczny. – Sala hybrydowa rewolucyjnie zmienia tradycyjne wyobrażenie o salach operacyjnych – tłumaczy prezeska szpitala Marzena Mrozek. – Dofinansowanie pozwoliło na umieszczenie nowoczesnego angiografu jednopłaszczyznowego, kolumny anestezjologicznej, stacji diagnostycznej OSIRI i echokardiografu wysokiej klasy – zaznacza Marzena Mrozek.

Dzięki zamontowaniu sprzętu do obrazowania na sali operacyjnej, możliwe jest przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych zabiegów, a w efekcie skrócenie czasu trwania operacji oraz rekonwalescencji pacjenta. Zmniejsza to również ryzyko zakażeń. Co ważne, takie zabiegi nie zostawiają też dużych, widocznych blizn, których nie da się uniknąć w przypadku operacji inwazyjnej.

Nowa sala onkologiczna została wzbogacona w kolumnę anestezjologiczną i aparat do znieczuleń. Dofinansowanie przewidywało też doposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zakupiono m.in. tomograf komputerowy, USG klasy Premium oraz stacje diagnostyczne RTG.

Gala jubileuszowa

Całe wydarzenie było objęte patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Po oficjalnym otwarciu bloku operacyjnego, zostały wręczone wyjątkowe medale za długoletnią służbę przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznaki honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia przyznawane przez ministra zdrowia.

Odbyła się też prezentacja specjalnego filmu jubileuszowego „25 lat szczęścia” w reż. Macieja Michałowskiego oraz wręczenie podziękowań dla zespołów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Nie zabrakło występów artystycznych dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 7 w Kościerzynie pod kierownictwem Małgorzaty Knitter, młodzieży przy Kościerskim Domu Kultury: Grzegorza Daszkowskiego, Pawła Daszkowskiego i Laury Bielawy oraz Zespołu Pieśni i Tańca Młoda Kościerzyna. Goście mogli też obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę fotograficzną.