Wydarzenie kulturalne „Biskupia Górka bliżej…” organizowane jest przez Miasto Gdańsk we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz partnerami: Stowarzyszeniem WAGA oraz Stowarzyszeniem Biskupia Górka.

Tak było kiedyś

Choć położona w bliskiej odległości od Złotej Bramy i Drogi Królewskiej, jeszcze nie tak dawno ta część Śródmieścia Gdańska nie zachęcała do odwiedzin. Budynki były w złym stanie, na klatkach schodowych i mieszkaniach widać było liszaje i grzyb. Na skutek wilgoci im osuwania się gruntu ściany pękały. Ulice straszyły dziurami i brakiem oświetlenia. Opinia mieszkańców Gdańska o Biskupiej Górce była jednoznacznie negatywna. Taki opis jest jednak już nieaktualny. Historyczna dzielnica Gdańska przeszła głęboka rewitalizację. Zmieniło się wszystko.

Nie tylko infrastruktura

Jakakolwiek kompleksowa rewitalizacja obszarów w miastach, to nie tylko przebudowa infrastruktury. Zmiany w wyglądzie miejsca są najbardziej spektakularne i widoczne, ale rewitalizacja to również projekty związane z mieszkańcami. To zadania dążące do integracji społecznej, aktywizacji zawodowej, rozwoju usług społecznych czy działania w sferze kultury. Nie inaczej było na Biskupiej Górce. Działają tu tutaj organizacje i stowarzyszenia, takie jak np. Centrum Wsparcia Seniora, które oferuje pomoc psychologiczną, dzienne wsparcie dla osób niesamodzielnych, treningi pamięci, warsztaty plastyczne oraz zajęcia ruchowe. Mieszkańcu mogą przyjść do Domu Sąsiedzkie, gdzie spotykają się nie tylko „Senioryci” i „Nasze Dzieciaki”, ale też „Młodzi Gniewni”. Warto wspomnieć również o Stowarzyszeniu Biskupia Górka, które realizuje liczne tzw. „projekty podwórkowe”.

Wielkie zmiany dzięki Unii

Tak wielkie zmiany, wymagają znacznych środków finansowych. Nie były by możliwe, gdyby nie wsparcie ze środków Unii Europejskiej.

– Świętujemy zakończenie najważniejszego etapu prac na Biskupiej Górce. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 23 mln zł – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Mówiąc o rewitalizacji dzielnicy warto również przypomnieć, o korzyściach, jakie nasz region i cała Polska zyskała będąc członkiem europejskiej wspólnoty.

– 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej to nie tylko wartości, to wymierne korzyści wynikające z uczestnictwa we Wspólnocie. Od 1 maja 2004 roku Pomorze pozyskało ponad 50 miliardów złotych z funduszy unijnych, z programów regionalnych i krajowych. Dzięki tym środkom zrealizowano ponad 40 tysięcy projektów. Nauczyliśmy się myśleć strategicznie i realizować znakomite projekty – zaznacza marszałek.

Rewitalizacja Biskupiej Gorki to nie było tylko „nowe opakowanie” starej tkanki miejskiej. Odremontowane fasady kamienic skrywają całkowicie zmodernizowane i nowe mieszkania. Pod nawierzchnią z kostki, którą wyłożone są ulice znajdują się całkowicie wymienione instalacje. To oczywiście tylko przykłady, tego co się zmieniło. Więcej dowiedzie się przychodząc w sobotę, 5 kwietnia 2025 r. na Biskupią Górkę.

Sobotnie święto

Co będzie się działo na Biskupiej Górce w sobotę 5 kwietnia 2025 r?

– A działo się będzie wiele i na pewno atrakcji nie zabraknie. Rozpoczynamy w samo południe – zapewniają organizatorzy.

Będzie teatrzyk dla dzieci, własnoręczne robienie pamiątek, wystawy, warsztaty i wiele innych. Ci, którzy nie znają tego zakątka miasta, ale również osoby, które przychodziły tam z lokalnymi przewodnikami, będą mogli iść na spacer z przewodnikiem, który opowie zarówno o historii, jak i teraźniejszości Biskupiej Górki. O godz. 14 na przedstawienie zaprosi Teatr Barnaby. Popołudnie i zmierzch nie będą zwiastować końca świętowania. O godzinie 19 przy kościele Mennonitów wystąpi Radosław Skubaj –  SKUBAS. O tej samej godzinie wyremontowane kamienice zostaną oświetlone reflektorami. A na zakończenie dnia plac przy wjeździe na Biskupia Górkę rozbłyśnie płomieniami podczas spektaklu Teatru Ognia.